Mała czarna o poranku – taka, jaką lubisz

Mała czarna o poranku – taka, jaką lubisz

Ekspres na miarę kawy

Dla wielu z nas filiżanka aromatycznej, świeżo zmielonej kawy to obowiązkowy element porannego rytuału, moment, który lubimy celebrować, zanim rzucimy się w wir pracy. Dlatego dużą wagę przywiązujemy do tego, by kawa miała perfekcyjny smak i aromat. Niezależnie, czy lubisz espresso, cappuccino czy latte, zapewne wiesz, że twój ulubiony napój będzie smakował inaczej w zależności od ekspresu, w którym zostanie przygotowany. Mielenie, preinfuzja, temperatura wody… To wszystko wpływa na smak twojej małej czarnej.

Mała czarna
Breville Barista Max

Świeżo mielona

Dobra kawa to kawa świeżo zmielona. Mielenie ziaren kawy zwiększa powierzchnię kawy, która wchodzi w kontakt z wodą, a drobne lub grube mielenie decyduje o czasie potrzebnym do przeniknięcia wody. Dlatego też stopień zmielenia wpływa na smak naparu. Zbyt grubo zmielone ziarna spowodują, że kawa będzie słaba i wodnista, o płaskim smaku i mało intensywnym aromacie. Ziarna zmielone za drobno sprawią, że kawa będzie gorzka lub kwaśna, a także mało klarowna. Stąd wiele ekspresów ma wbudowane młynki z wielostopniową regulacją grubości mielenia.

Breville Barista Max to kolbowy ekspres do kawy, który posiada wbudowany młynek Tap&Go z funkcją mielenia na żądanie z regulacją na 30 różnych poziomach. Stożkowe ostrza ze stali nierdzewnej, umożliwiają uzyskanie jednolitej grubości zmielonych ziaren kawy. Stopień zmielenia najlepiej dopasować do naszego ulubionego gatunku kawy i eksperymentować dotąd, aż uzyskamy idealny efekt.

Recenzja Mi Induction Heating Rice Cooker – nie tylko do ryżu

Optymalna temperatura

Jeżeli woda jest zbyt gorąca, istnieje ryzyko nadmiernej ekstrakcji, co skutkuje gorzkim smakiem kawy, a jeśli woda jest zbyt zimna, może wystąpić niedostateczna ekstrakcja, co skutkuje słabszą w smaku kawą. W ekspresach Breville zastosowano technologię Thermoblock, która zapewnia szybkie i stałe nagrzewanie wody w celu uzyskania optymalnej ekstrakcji oraz skutecznego spieniania mleka. Działanie ogrzewacza przepływowego monitoruje w urządzeniach Breville regulator PID. Ma on za zadanie tak nim sterować, aby woda podawana na ubite, zmielone ziarna kawy miała zawsze optymalną temperaturę.

Wstępne zaparzanie

Anglicy określają je mianem „boolming”, czyli rozkwitanie kawy pod wpływem niewielkiej ilości wody. Proces ten fachowo nazywa się dwufazowym systemem preinfuzji. Dzięki niemu nasączona mieszanka pęcznieje i uwalnia dwutlenek węgla z czasu palenia ziaren. Proces preinfuzji powinien trwać około 30 sekund i zużywać 20 proc. ilości wody przygotowanej do zaparzenia. W ofercie Breville technologia ta występuje m.in. w Breville Bijou Barista i Barista Max+.

Breville

Z dużej kolby

Na smak kawy w ekspresach kolbowych wpływa również rozmiar kolby. Większa średnica kolby umożliwia bardziej równomierne rozłożenie zmielonych ziaren kawy w koszyczku filtra. Dzięki temu kolbę można łatwiej napełnić, ubić w niej kawę i opróżnić po użyciu. Kolba o większej średnicy, wynoszącej 58 mm umożliwia bardziej równomierną ekstrakcję ubitych ziaren kawy, co pozwala uzyskać lepszy smak espresso.

Test Xiaomi Mi Smart Air Fryer 3.5L – styl życia zaczyna się w kuchni

Ciśnienie ma znaczenie

Bariści podkreślają, że im wyższe ciśnienie, tym lepszy smak i większa moc kawy. Jeśli chcesz, by kawa, którą przyrządzisz w domu, smakowała podobnie do tej, którą pijemy w kawiarni, warto wybrać ekspres ciśnieniowy o mocy przynajmniej 1500 W i ciśnieniu 15 barów. Model Breville Prima Latte II i III wytwarza ciśnienie o mocy 19-barów, co pozwala na przygotowanie aromatycznego espresso z bogatą cremą.

Regularnie oczyszczaj

Kwaśna, gorzka lub po prostu niesmaczna kawa może oznaczać, że ekspres nie jest regularnie odkamieniany i czyszczony. Choć filtr wody odprowadza część zanieczyszczeń jeszcze przed wykonaniem napoju, niektóre zabrudzenia wciąż w niej zalegają. Oleiste resztki i fusy mogą zacząć gnić i nawarstwiać się w nieczyszczonym ekspresie, przez co woda też ma z nimi styczność. Dlatego kupując ekspres Breville, otrzymujesz zestaw, który pomoże ci zachować czystość sprzętu, składający się z 2 filtrów, pędzelka, tarczy czyszczącej do kolby, oraz specjalnego wycioru do czyszczenia.

Dzięki nowoczesnym ekspresom do parzenia kawy, przy odrobinie cierpliwości i z pomocą niezbędnych narzędzi i przydatnych wskazówek możemy samodzielnie przyrządzić sobie kawę. A najlepsza kawa to taka, która będzie dla nas najsmaczniejsza.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl