HPE trendy 2022 – rozwój M2M, przejście na Wi-Fi 6E

HPE ogłasza trendy technologiczne na 2022 rok

Firma Hewlett Packard Enterprise (HPE) wśród najważniejszych trendów technologicznych na rok 2022 wyróżnia m.in.: wzrost znaczenia danych na krawędzi sieci, technologię Swarm Learning, popularyzację Wi-Fi 6E oraz diametralne upowszechnienie urządzeń IoT. Nadchodzące lata ma również zdominować hybrydowy model biznesowy.

HPE trendy 2022

Z perspektywy Hewlett Packard Enterprise (HPE) ubiegły rok był czasem dynamicznej transformacji cyfrowej, którą dodatkowo przyspieszyła pandemia. Zmian w świecie technologii będzie jednak więcej. Jakie trendy według ekspertów firmy HPE będą miały największe znaczenie w tym roku?

„Postępująca cyfryzacja opiera się na danych. Znaczenie danych, jak ich analiza, wzrosną na wartości, a klienci i partnerzy będą mogli jeszcze lepiej wydobywać i wykorzystywać wiedzę z nagromadzonych informacji. Szczególne znaczenie będą miały dane na krawędzi sieci, gdyż tam generowane są one najszybciej” – definiuje sytuację na rynku Tom Black, starszy wiceprezes i dyrektor zarządzający HPE Storage.

O 50 proc. więcej danych na krawędzi sieci do 2023

Zgodnie z szacunkami firmy analitycznej Gartner, ilość zbieranych i przetwarzanych na krawędzi sieci danych wzrośnie o ponad połowę do roku 2023. To właśnie dane generowane na krawędzi sieci pomagają podejmować przedsiębiorstwom szybsze decyzje, co przekłada się na lepsze osiągnięcia. Dodatkowo,  bezpieczna wymiana wiedzy pomiędzy organizacjami pozwoli różnym branżom połączyć siły oraz tworzyć wysokiej jakości analizę. Jakkolwiek, z racji wymogów prawnych, nakazujących większości przedsiębiorstwom przechowywać dane lokalnie, wymiana informacji z podmiotami zewnętrznymi stanowi wyzwanie” – mówi Dr Eng Lim Goh, starszy wiceprezes i CTO ds. sztucznej inteligencji w HPE.

Test Mobvoi TicWatch E3 – sportowy smartwatch z Wear OS

Dlatego przewidujemy, że na popularności zyska technologia Swarm Learning, czyli zdecentralizowana struktura uczenia maszynowego. Metoda ta umożliwia organizacjom wykorzystanie rozproszonych danych do budowania modeli uczenia maszynowego. Następnie, dzięki technologii blockchain, organizacje będą mogły wymieniać się wiedzą uzyskaną z analizy danych na krawędzi sieci, a nie samymi danymi. Będzie miało to kluczowe znaczenie dla branż operujących danymi wrażliwymi”.

 Swarm Learning dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi

„Dobrym przykładem placówek, które będą czerpały korzyści z technologii Swarm Learning, są szpitale. Swarm Learning umożliwi szpitalom oraz placówkom medycznym bezpieczne wymienianie się wnioskami z badań (m.in. z obrazowania, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego czy też z analizy danych dotyczących ekspresji genów), bez udzielania poufnych informacji czy danych na temat pacjentów.

Taka praktyka przełoży się na skuteczniejszą diagnostykę chorób, przy zachowaniu odpowiedniej ochrony informacji o pacjencie. Swarm Learning może również przynieść ogromne korzyści innym branżom, np w sektorze finansowym. Organizacje te będą mogły skuteczniej zwalczać oszustwa finansowe, które obecnie kosztują je miliony dolarów rocznie.” – dodaje Dr Eng Lim Goh.

HPE trendy 2022

Rozwój M2M, przejście na Wi-Fi 6E i dwie jasne ścieżki do SASE

Cyfrowa transformacja wiąże się również z upowszechnieniem urządzeń IoT. Dodatkowo, komunikacja między maszynami, tzw. M2M (ang. machine to machine), nabiera rozpędu. Za trzy lata na świecie będzie dziesięć razy więcej podłączonych urządzeń niż ludzi. Wpłynie to na wzrost znaczenia zautomatyzowanej bezpiecznej łączności IoT. Bez zautomatyzowanych metod wdrażania, dostarczania i zabezpieczania tych urządzeń, organizacje będą bardziej narażone na naruszenia bezpieczeństwa, które staja się coraz bardziej zaawansowane i niebezpieczne.

Test Acer Swift 1 – laptop do nauki zdalnej

Choć wiele uwagi poświęca się telefonii komórkowej 5G, według przedstawicieli HPE, wiele uczelni oraz przedsiębiorstw jest już u progu szybkiego przejścia na Wi-Fi 6E.

Firma 650 Group, zajmująca się analizą rynku, prognozuje, że jeszcze w tym roku liczba jednostek AP Wi-Fi 6E w przedsiębiorstwach wzrośnie o ponad dwieście procent, co wskazuje, że korporacje już teraz dostrzegają potencjał pasma 6E – zwłaszcza, że większość z nich nadal polega na takich rozwiązaniach jak wideokonferencje, telemedycyna i nauczanie zdalne.” – mówi David Hughes, dyrektor ds. produktów i technologii w Aruba:

Inny przewidywany przez firmę HPE trend dotyczy technologii SASE (Secure Access Service Edge).

„Ponieważ wdrożenia SASE wejdą we wczesny etap cyklu adaptacyjnego, na rynku zarysują się różne podejścia. Małe i średnie przedsiębiorstwa prawdopodobnie przyciągną oferty SASE typu „wszystko w jednym”, cechujące się łatwością obsługi. Duże przedsiębiorstwa natomiast nie będą chciały iść na kompromis w zakresie bezpieczeństwa, niezawodności czy jakości doświadczenia użytkownika i zainteresują się zaawansowanymi możliwościami”. – dodaje David Hughes.

Nowe modele biznesowe o charakterze hybrydowym

Eksperci HPE wskazują, że nowe modele biznesowe będą miały charakter hybrydowy, a w 2022 roku firmy – w tym partnerzy kanałowi – będą je stosować w coraz większym stopniu.

„Dobrze prosperujący partnerzy będą działać jako zaufani doradcy swoich klientów, umożliwiając im korzystanie ze wszystkich zalet coraz bardziej popularnego modelu XaaS (Anything as a Service) w dowolnym miejscu – w centrum danych, chmurze czy na krawędzi sieci. Będzie to tylko kwestią wyboru” – mówi George Hope,  globalny dyrektor ds. sprzedaży partnerskiej w HPE.

Test Xiaomi Redmi Watch 2 lite – ucieszy nie jednego użytkownika

„ Dodatkowo dostrzegamy, że partnerzy coraz częściej wykorzystują możliwości XaaS, aby wprowadzać na rynek własne hybrydowe oferty chmurowe. To z kolei powoduje, że więcej organizacji zwraca się do zaufanych partnerów lokalnych po rozwiązania chmurowe posiadające te same zalety, takie jak elastyczność i skalowanie, co propozycje globalnych dostawców. Lokalnie rozwiązania zapewniają przyjazne i spersonalizowane doświadczenie użytkownika, a także zgodność z lokalnymi wymaganiami w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania i regulacji prawnych.”

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: