Jak oszczędzać w kontekście rosnących cen paliw

Jak znaleźć oszczędności w kontekście rosnących cen paliw – komentarz rynkowy

Komentarz Olgierda Szyłejko, Country Manager BlaBlaCar Polska:

– W związku z wojną w Ukrainie ceny wielu surowców wręcz poszybowały w górę. Jednym z nich jest paliwo. Dlatego nie dziwi, że w tej sytuacji każdy stara się o dodatkowe oszczędności w swoim budżecie.

W BlaBlaCar prognozujemy, iż jedną z konsekwencji i zarazem remediów na ten stan rzeczy będzie wzmożony popyt na przejazdy współdzielone. Już teraz widzimy, utrzymujący się od kilku tygodni, zdecydowany wzrost liczby publikowanych ogłoszeń przewozów na platformie,. Równocześnie obserwujemy wzrost liczby nowych kont zakładanych przez kierowców. Od strony “pasażerskiej” sytuacja kształtuje się podobnie. Polska wersja aplikacji BlaBlaCar przekroczyła właśnie 5 mln użytkowników. 

Jak zatem realnie zaoszczędzić pieniądze na wspólnych przejazdach? Przykładowo – na jednej z najpopularniejszych tras w naszym serwisie, czyli Warszawa – Wrocław przeciętny koszt dla oferującego przewóz kształtuje się na poziomie ponad 180 zł w jedną stronę (założenie 400 km, cena paliwa 6,50 zł za litr, średnie spalanie 8 l / 100 km). Kierowca nie powinien mieć trudności ze znalezieniem dwóch dodatkowych osób na tej trasie, dzięki czemu obniży koszt przejazdu o połowę, gdyż średnia cena kursu dla jednego pasażera to około 45 zł.

W szerszej perspektywie podróż na tej trasie dwa razy w miesiącu przez rok pozwoli wygenerować ponad 4 000 zł oszczędności. To realne wsparcie dla domowego budżetu – szczególnie istotne w kontekście ogólnego wzrostu cen. Zgromadzoną sumę przeznaczyć można choćby na utrzymanie pojazdu. Z kolei koszty te “nie stoją” przecież w miejscu.

Warto również zwrócić uwagę na sytuację drugiej części platformy BlaBlaCar – pasażera. Wysoka inflacja powoduje, że ten także ostrożniej podejmuje swoje decyzje zakupowe. W tym wypadku przesiadka z fotela kierowcy również pozwala zaoszczędzić na przejeździe. Jednocześnie realna jest także korzyść ekonomiczna i czasowa osób całkowicie niezmotoryzowanych. Za bilet kolejowy 2 klasy na trasie Warszawa – Wrocław należy liczyć się z ceną ok. 80 zł, przy przejeździe trwającym około 4,5 godziny. Podróż w ramach transportu współdzielonego kosztować będzie mniej niż 50 zł, a jej czas skróci się o prawie godzinę. Ponadto, oszczędności mogą być tylko większe, biorąc pod uwagę jak rośnie mobilność Polaków z roku na rok[1].

Oczywiście aspekt finansowy to jedno – przejazdy współdzielone to także realna korzyść dla środowiska, w postaci znaczącej redukcji emisji CO2. Użytkownicy BlaBlaCar przyczyniają się do zmniejszenia emisji tego gazu cieplarnianego o 1,6 mln ton rocznie. To ekwiwalent całkowitej produkcji dwutlenku węgla przez transport drogowy Paryża w analogicznym okresie.

 

[1] Źródło: Polska polityka transportowa powinna jak najszybciej wyłączyć „wsteczny bieg” (teraz-srodowisko.pl), dostęp na 8.03.2022 r.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: