Jeżeli możesz to buduj sieć bezprzewodową w standardzie Wi-Fi 6 E w oparciu o rozwiązania ARUBA

Jeżeli możesz to buduj sieć bezprzewodową w standardzie Wi-Fi 6 E w oparciu o rozwiązania ARUBA

 Standard Wi-Fi może mieć znaczenie

Urządzenia mobilne charakteryzują się tym, że po pierwsze nie wszystkie pracują w oparciu o najnowsze standardy. Mamy całą gamę urządzeń, które są starsze, nowsze, mamy kilka standardów sieci bezprzewodowej. Co więcej, te moduły radiowe są też różnej czułości na różne urządzenia.

Projektując tę sieć musimy zaplanować jakiś margines błędu każdego urządzenia, które tutaj potencjalnie może być podłączone, ich ilość i różnorodność. Na rynku nadal są dostępne urządzenia, które było zaprojektowanie pod standard Wi-Fi 4 – nie może ich użytkowników wykluczyć, bo na przykład wymagają mocniejszego sygnału.

To nie jest tak zawsze, że podkręcimy ten sygnał bardzo mocno i wszystkie urządzenia będą działały, bo znowu wtedy wprowadzamy zakłócenia między tymi Access Pointami.

Recenzja polsat box 4K – dekoder z Polsat Box w praktyce

Wyzwaniem jest też rozbudowa istniejącej sieci bezprzewodowej zbudowanej kilka lat temu w oparciu o wtedy istniejące standardy. Realizując takie zadanie bazujemy na różnych kompromisach. Pomocne będzie chociażby zwiększenie ilości kanałów pod Access Pointy, które nie zachodzą za siebie. Również pomaga nam w tym zmiana systemów kodowania.

Tak, jak mówimy sobie na przestrzeni historii o standardach b/g/ czy n, który w zasadzie do tej pory jest wiodącym standardem, jeśli chodzi o sieci bezprzewodowej to kolejne standardy ac, czy ostatnio dostępny standard Wi-Fi 6, czyli 802.11 ax – każdy wprowadza udoskonalenia, które powodują, że możemy czuć się bezpieczniej, po drugie zapewnić mniejsze zużycie energii – w szczególności Wi-Fi- 6 optymalizuje wykorzystanie baterii.

Wi-Fi 6 E Wi-Fi 6 E to między innymi mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną

Jeżeli chodzi o Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6 E to jest ewolucja, drobna i niedrobna. Z jednej strony bazujemy na tych samych kodowaniach, główna część standardu jest ta sama, natomiast Wi-Fi 6 E (ang. Enhanced) – rozszerzony – rozszerza pasmo, na którym działa to Wi-Fi i naprawdę dodaje kolejną przestrzeń radiową wokół 6 GHz. To sprawia, że otrzymujemy docelowo więcej kanałów do dyspozycji, będziemy w stanie zagęścić to środowisko, czy współdzielić ten obszar radiowy pomiędzy rożnych użytkowników, nie tylko jednego przedsiębiorstwa. Na przykład firmy, która znajduje się pod nami bez konieczności kombinowania i zakłócania się nawzajem, współzawodniczenia o pasmo radiowe.

Z drugiej strony standard Wi-Fi 6 E zmienia sposób komunikacji między Access Pointami i urządzeniami końcowymi poprzez znaczne zmniejszenie ilości komunikatów przesyłanych między nimi. A to przekłada się na mniejsze zużycie energii elektrycznej po obu stronach.

Wi-Fi 6 E

W ten sposób realizowana jest pewna dbałość o środowisko. Jeżeli urządzenia końcowe będą wymagały rzadszego ładowania, bo będą lepiej wykorzystywały swoją energię to automatycznie to się przekłada na mniejsze zużycie energii elektrycznej i w konsekwencji na produkcję tej energii.

Wi-Fi 6 E

Bezpiecznie „jak po kablu”

Faktycznie historycznie to pierwsze Wi-Fi, które się pojawiały miały szereg ułomności. Odkąd został wprowadzony standard WPA2 to sytuacja się drastycznie zmieniła. Teraz mamy kolejne wersje standardów, które pozwalają na bezpieczne szyfrowanie transmisji i zapewnienie poufność tych danych, które są transmitowane. Wspierane jest to przez rozwiązania typu korporacyjnego bazujące o standard 802.11 ax, gdzie każdy użytkownik uwierzytelnia się w systemie zewnętrznym, typu Active Directory, czy baza LDAP. To sprawie, że mamy poufność danych zapewnioną od początku i to jest ten kierunek, który powinien być wdrażany w przedsiębiorstwach i firmach, które chcą na poważnie myśleć o sieciach bezprzewodowych.

ARUBA – lider rozwiązań w standardzie Wi-Fi 6 E

Z punktu widzenia bezpieczeństwa ARUBA podkreśla, że Wi-Fi jest tak samo bezpieczne jak sieć kablowa. Wprowadzenie dodatkowego pasma niezależnego od tego, co historycznie mieliśmy, daje nam możliwość wprowadzania takich standardów, które są niezależne od tego, co było historycznie i tutaj to bezpieczeństwo jesteśmy w stanie podnieść.

Możemy sobie wyobrazić sytuację, że dana firma wprowadza politykę bezpieczeństwa/komunikacji tylko w obszarze tego 6GHz z włączonymi wszystkimi obligatoryjnymi mechanizmami bezpieczeństwa, które ten standard w tym obszarze daje. I wcale nie musi to być wielka korporacja – ARUBA to rozwiązania także dla firm sektora MSP (małe i średnie przedsiębiorstwa), a takich jest w Polsce najwięcej.

Jeżeli dla firmy bezpieczeństwo sieci Wi-Fi jest kluczowe to Wi-Fi 6 E to dobry wybór.

Jeśli chcesz porozmawiać o zaprojektowaniu lub przebudowaniu Twojej sieci firmowej to zapraszamy do kontaktu.

Łukasz Włodarczyk

Presales Team Manger/ Solution Architect

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl