Seniorzy potrzebują podróżować, nie tylko do przychodni

Seniorzy potrzebują podróżować, nie tylko do przychodni. Potrzebują podróżować wygodni w góry i nad morze. Nowe możliwości dla seniorów z domu do celu – od adresu do adresu

Władza w rękach seniora

seniorzy

Programy samorządowe, wychodząc naprzeciw osobom starszym, starają się wspierać transport door-to-door (od drzwi do drzwi) w obrębie danej gminy czy powiatu. W tych przejazdach od adresu pod adres senior zyskuje wyjątkową władzę. To właśnie on, a nie logistycy przewoźnika siedzący za biurkiem, wskazuje dokładne miejsce wsiadania i wysiadania z pojazdu.

Test 70mai Dash Cam M500 – ciekawe funkcje bezpieczeństwa

Jednak potrzeby transportowe osób starszych nie ograniczają się tylko do koniecznego przejazdu do ośrodka zdrowia, urzędu, czy w innej sprawie w obszarze powiatu. To przecież osoby 60 plus są głównymi odbiorcami oferty polskich uzdrowisk, które przecież rozproszone są po całej Polsce. Chociaż seniorzy nie podróżują w celach zawodowych, to właśnie z powodu przejścia na emeryturę znajdują więcej czasu do podróżowania w celach turystycznych oraz dla podtrzymania ludzkich więzi.

Nie przyjedziecie na dworzec?

Kiedy firma Hoper w 2018 r. roku uruchomiła transport door-to-door na długich odcinkach, nawet przez całą Polskę, spotkała się niejednokrotnie z zaskoczeniem i niezrozumieniem. Jak to? Nie przyjedziecie na dworzec? Kierowca odbierze mnie spod domu? Dopiero tłumaczenie, że Hoper to tak jakby międzymiastowa taksówka dało wyobrażenie o funkcjonowaniu tego rodzaju transportu. Nie ma określonych regularnych przystanków, ponieważ przystankiem początkowym jest adres domowy pasażera a końcowym adres docelowy jego podróży np. adres hotelu, akademika czy sanatorium.

Test Navitel RE 5 Dual – zestaw na każdą trasę

Oczywiście, tak jak i samorządowa odmiana przewozów door-to-door, odbiór pasażerów nie ogranicza się tylko do dużych miast. Każda, nawet bardzo mała miejscowość, jeśli tylko jest na trasie przejazdu, może być miejscem odebrania pasażera. Zdarza się, że mieszkańcy tych miejscowości nie mają żadnej lub prawie żadnej oferty komunikacji publicznej. W ten sposób Hoper zwalcza wykluczenie transportowe w Polsce.

Dostępność takiej formy podróży doceniają szczególnie starsi pasażerowie, którzy w ankietach wypełnianych po przejeździe piszą o swoich doświadczeniach z Hoperem

Nowe miejscowości uzdrowiskowe

Obecnie Hoper dowodzi do ponad 20 miejscowości uzdrowiskowych, zlokalizowanych na 14 trasach obejmujących wszystkie województwa. Wśród nich znajdziemy uzdrowisko podziemne Wieliczka, uzdrowiska nadmorskie, takie jak Kołobrzeg, Dąbki czy Kamień Pomorski, uzdrowiska górskie, jak np. Świeradów-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój oraz inne popularne miejscowości uzdrowiskowe, takie jak Ciechocinek, Wieniec-Zdrój, Połczyn-Zdrój, Busko-Zdrój. Całe spektrum możliwości trasportowych można znaleźć na mapie: www.hoper.pl/trasy

17 marca na trasie z Lublina przez Warszawę nad morze Hoper włączył nową miejscowość uzdrowiskową: Konstancin-Jeziorną. Natomiast 1 maja br. Hoper wydłuża trasę z Dolnego Śląska przez Wielkopolskę nad morze. Nowy odcinek prowadzi z Wrocławia przez Opole aż po Bielsko-Białą i Beskid Śląski. Udostępnia w ten sposób wygodny dojazd door-to-door do Wisły czy Szczyrku oraz dwóch kolejnych miejscowości uzdrowiskowych: Goczałkowic-Zdroju i Ustronia. Informacje o możliwościach dojazdu do nowych uzdrowisk można znaleźć na stronach: hoper.pl/dojazd/konstancin-jeziorna, hoper.pl/dojazd/goczalkowice-zdroj i hoper.pl/dojazd/ustron. Dodatkowo mieszkańcy Opolskiego i Śląska zyskali opcję wygodnego dojazdu do uzdrowiska Kołobrzeg.

Poza komfortem wsiadania pod domem, pomocą kierowcy przy bagażach, czy uniknięciem kosztów taksówki jest też społeczny efekt “uboczny” przejazdu do uzdrowiska Hoperem. Choć w minivanie Hopera jest tylko 8 miejsc dla podróżnych, to często okazuje się że w tym gronie znajdują się osoby, które zaplanowały spędzenie najbliższych tygodni w tym samym kurorcie. Sprzyja to integracji kuracjuszy i nawiązaniu relacji już podczas podróży, które później procentują w czasie pobytu w miejscowości uzdrowiskowej.

Test Nextbase 422GW – wideorejestrator z „Emergency SOS”

Zaginione kijki trekkingowe

Miła atmosfera podróży buduje się nie tylko dzięki sympatycznym seniorom, ale również dzięki uczynnym kierowcom. To właśnie ich rola jest najczęściej doceniana w ankietach, które pasażerowie Hopera wysyłają po podróży. Bonusem do bezpiecznego prowadzenia pojazdu okazuje się czasem wiedza krajoznawcza kierowcy, którą dzieli się z uczestnikami podróży. Zdarza się też, że ich rola nie kończy się po opuszczeniu pojazdu przez podróżnych. Roztargnione pasażerki i zapominalscy pasażerowie zostawiają czasem na siedzeniu kurtkę, plecak, klucze do domu, laptop, lekarstwa czy kijki trekkingowe. Zgrana ekipa kierowców i logistyków dwoi się i troi, aby doręczyć zaginioną zgubę do rąk własnych właściciela.

Atut dla seniorów stanowią również wygodne formy rezerwacji przejazdu. Choć wielu z nich samodzielnie zamawia bilety przez internet, to Hoper daje też możliwość zakupu przez infolinię i blisko 1000 punktów stacjonarnej sprzedaży w całej Polsce. Są to m.in. sieciowe oraz lokalne biura podróży znajdujące się w miejscowościach, przez które przejeżdża Hoper. Ich listę Hoper udostępnia na swojej stronie www.hoper.pl

Marka Hoper pojawiła się na rynku w 2018 r. Za sukcesem projektu stoi firma Teroplan S.A., właściciel serwisu e-podróżnik.pl. To dzięki jej zapleczu technologicznemu Hoper zbudował elastyczny system zarządzania sprzedażą oraz samymi przewozami, co w efekcie umożliwiło efektywne planowanie przejazdów, jak i dostosowanie oferty cenowej do warunków rynkowych.

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: