Chatbot po ukraińsku – dla braku tłumaczy

Chatbot po ukraińsku – dla braku tłumaczy

Dostęp do informacji staje się codzienną, istotną potrzebą setek tysięcy obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski. W sytuacji masowego braku tłumaczy, w rozwiązaniu pomogą algorytmy Sztucznej Inteligencji. Zespół InteliWISE przygotował Chatbota, który w pełni automatycznie obsługuje język ukraiński. Usługa z przygotowaną podstawową bazą będzie udostępniana nieodpłatnie organizacjom pomocowym.

Chatbot po ukraińsku

W obecnej sytuacji rośnie zapotrzebowanie na pomoc, która obywatelom Ukrainy udzielana jest na wiele sposobów. Duża część z nich nie zna języka polskiego, a nawet nie miała z nim nigdy styczności. Dlatego niezwykle ważną kwestią w przełamaniu bariery językowej jest pomoc, która jest niezbędna do poruszania się w nowej rzeczywistości, na terenie obcego państwa.

Zespół InteliWISE, który posiada wieloletnie doświadczenie w uruchamianiu botów dla globalnych klientów w wielu językach, przygotował teraz Chatbota w języku ukraińskim. Rozwiązanie, bazujące na opracowanej w 100% przez polskich inżynierów, technologii AI (sztucznej inteligencji), można umieścić na stronie internetowej lub aplikacji mobilnej, w postaci przyjaznego okienka – widgetu. Przyjazna technologia analizuje pytania użytkowników z Ukrainy, rozumie ich ojczysty język oraz wyświetla w nim odpowiedzi. Wyjątkowo złożone pytania mogą być przekazywane do konsultanta mówiącego po ukraińsku. Co więcej, również na infoliniach będzie możliwe uruchomienie rozwiązanie w postaci Voicebota asystenta głosowego mówiącego po ukraińsku.

Babbel – rozpoczęłam naukę j. angielskiego z aplikacją … jak mi idzie?

Takie rozwiązanie ma za zadanie pomóc Ukraińcom odnaleźć się w nowej, trudnej sytuacji oraz umożliwić dostęp do informacji potrzebnych w codziennym życiu.  Każda instytucja bądź firma może uruchomić takie rozwiązanie bez konieczności zatrudniania tłumaczy, których na rynku bardzo brakuje lub są bardzo oblegani.

Co ważne, bot z podstawową bazą jest oferowany nieodpłatnie dla instytucji i organizacji pomocowych, w szczególności tych, które często muszą obsłużyć kilka lub nawet kilkanaście tysięcy pytań. Elementarna baza pokrywa podstawowe informacje, uporządkowane w kategoriach  – przykładowo:  „Dokumenty / Przedłużenie pobytu”, „Praca”, „Przekroczenie granicy / Brak zakwaterowania” itp. Każda zainteresowana firma może w trybie komercyjnym rozszerzyć bazę pytań przedłożonych po ukraińsku w taki sposób, by bot odpowiadał na pytania dotyczących usług czy produktów firmy.

W najbliższym czasie prawdopodobnie nastąpi wzrost zapotrzebowania na obsługę klienta w języku ukraińskim. Chatbot InteliWISE ma za zadanie wesprzeć zespoły konsultantów                    z najczęściej powtarzających się zapytań. Jednakże jak wiadomo, kontakt z żywym człowiekiem bywa czasami niezastąpiony. Jeśli zadane pytanie nie obejmuje zakresu bazy Chatbota, to ten przekaże je do bezpośrednio do konsultanta komunikującego się w języku ukraińskim.

Test Sony LinkBuds – łączą świat online i offline

Brak personelu mówiącego w języku ukraińskim nie stanowi bariery do uruchomienia rozwiązania. Jeśli firma nie dysponuje kadrą mówiącą biegle po ukraińsku, InteliWISE udostępni konsultanta mówiącego w tym języku do obsługi infolinii lub do zoptymalizowania działania Chatbota.

Więcej na ten temat można przeczytać na blogu InteliWISE

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: