Autonomia pracownika – kontrola i mikrozarządzanie stają się passe

Autonomia pracownika – kontrola i mikrozarządzanie stają się passe

Im większa autonomia pracownika, tym większe jego zaangażowanie w miejscu pracy. Międzynarodowe badania pokazują, że dla 59% pracowników elastyczność działania, w tym autonomia, jest ważniejsza nawet niż wynagrodzenie czy inne benefity. 

Autonomia

W gdańskim Dynatrace Lab, należącym do światowego lidera zautomatyzowanego monitoringu oprogramowania, taka kultura pracy to codzienność – i znacząco przekłada się na satysfakcję z pracy. Została ona wdrożona w odpowiedzi na zapotrzebowanie najlepszych talentów na możliwości rozwoju i poczucie decyzyjności.

– Autonomia angażuje bardziej niż benefity i kreuje przyszłych liderów z uwagi na elastyczność działania oraz nieograniczone możliwości rozwoju – podkreśla Ewa Fijołek, Director of Software Development w Dynatrace.

 Test Poly Sync 40 – świetny zestaw do wirtualnych spotkań

Szeroki wachlarz benefitów to najczęściej stosowane narzędzie do zwiększenia satysfakcji i zaangażowania oraz zatrzymania pracowników w firmie. Jednak wdrażanie w organizacji kultury stawiającej na rozwój i autonomię działania może być znacznie bardziej efektywne niż najdroższe benefity.

– Praktykowanie kultury autonomii wiąże się z bardzo wymiernymi efektami. Widzimy, że zaangażowanie osób zatrudnionych w Gdańsku jest wysokie, m.in. w ramach Klubu Autonomii odbywają się intensywne dyskusje na temat tego, co usprawnić w firmie i w jaki sposób. Biorą w nich udział pracownicy każdego szczebla, a każda z tych rozmów przeradza się w realne działanie. Co więcej – byli pracownicy chętnie do nas wracają. Takich tzw. Bumerangów, którzy uznali naszą kulturę za konkurencyjną po porównaniu jej z realiami pracy w innych firmach, jest u nas naprawdę sporo – dodaje Ewa Fijołek.

Zatrzymanie pracowników w firmie i zapewnienie im satysfakcjonującego środowiska pracy staje się coraz większym wyzwaniem – w ubiegłym roku aż 28 proc. badanych zatrudnionych z całego świata rozważało zmianę pracodawcy lub zawodu[1].

 Test Blue Mic Snowball iCE – świetny mikrofon dla video-rozmów

Silna kontrola i mikrozarządzanie stają się passe

Pracownicy, szczególnie w branży IT, to osoby wymagające nie tylko możliwości rozwoju, ale również oczekujący elastyczności działania i podejmowania decyzji. W efekcie mikrozarządzanie, czyli styl oparty na mocnej kontroli pracy podwładnych coraz rzadziej się sprawdza. Blisko 9 na 10 pracowników z całego świata przebadanych przez firmę konsultingową Trinity Solutions, stwierdziło, że wpływa ono negatywnie na ich morale[2].

Autonomia to win-win dla firmy i pracownika

W ramach autonomii pracownik, przy wsparciu mentorów lub kierowników, samodzielnie wyznacza swoje zadania i realizuje je w sposób, który uważa za właściwy oraz zgodny z celami firmy. Podstawą takiej relacji jest zaufanie, otwartość na pomysły pracowników niezależnie od stanowiska. To z kolei przekłada się na większe poczucie wpływu na otoczenie pracy, ale także mniejszy poziom stresu.

Poczucie kontroli w pracy czy poza nią jest podstawą rozwoju i satysfakcji z realizowanych zadań. Autonomia to także otwarcie na pomysły pracowników niezależnie od stanowiska. Dzięki temu możemy skupić się na realizacji zadań i dzieleniu się wiedzą niezależnie od hierarchii. Taka kultura pracy jest kluczowa dla dobrostanu pracowników – podkreśla Ewa Fijołek, Director of Software Development w Dynatrace.

W kulturze autonomii każdy może być liderem

 Umieszczenie pracownika w centrum podejmowania decyzji może być cenniejsze niż najlepsze benefity. To daje mu nie tylko narzędzia do rozwoju, ale przede wszystkim wolność kształtowania swojej ścieżki zawodowej. Zmotywowany w ten sposób pracownik mający swobodę działania będzie pozytywnie wpływał na cały zespół, w efekcie przyczyniając się do tworzenia przyjaznego środowiska pracy.

Test Creative Chat – prosty sposób na prowadzenie rozmów

Jak pokazuje raport z 2021 roku autorstwa O.C. Tanner Institute, instytucji zajmującej się zgłębianiem kultury pracy, na decyzję o podjęciu zatrudnienia w danej firmie składają się przede wszystkim takie czynniki jak: poczucie sensu działania, możliwość osiągnięcia sukcesu, dostęp do szerokich możliwości, bycie docenianym, możliwość wejścia w rolę lidera, ale również dobrostan pracownika (z ang. wellbeing). Od 53 do 69 proc. pracowników uważa je za kluczowe[3].

źródło: Dynatrace

[1] IBM Institute of Business Value study, 2021

[2] What Is Micromanagement and How to Deal with it?, 2021

[3] O.C. Tanner Institute, 2021 Global Culture Report, 2021

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: