ARUBA – kompleksowe sieci Wi-Fi wysokiej wydajności

ARUBA – kompleksowe sieci Wi-Fi wysokiej wydajności

Wi-Fi to standard

Od wielu lat w naszej przestrzeni funkcjonują sieci bezprzewodowe Wi-Fi. Pojawiły się, można powiedzieć, z dnia na dzień, chociaż prace nad nimi trwały wiele lat. A jak już się pojawiły to zagościły na stałe w naszym otoczeniu. Najpierw zagościły na stałe w naszych domach, kiedy odkryliśmy korzyść, że możemy swobodnie poruszać się z naszym komputerem, a nie musimy mieć tylko w miejscu przypiętym kablem do ściany. Potem coraz bardziej opanowały przestrzeń, w której funkcjonujemy i z czasem pojawiły się w naszych firmach.

Wi-Fi -czyli „wireless fidelity” – to zestaw standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Produkty zgodne z Wi-Fi mają na sobie odpowiednie logo, które świadczy o zdolności do współpracy z innymi produktami tego typu. „Wi-Fi” jest znakiem towarowym Wi-Fi Alliance dla certyfikowanych produktów opartych na standardach IEEE802.11. Ten certyfikat gwarantuje interoperacyjność pomiędzy różnymi urządzeniami bezprzewodowymi.

Wi-Fi jest czymś takim „jak woda z kranu”

Obecnie nie ma w zasadzie obiektów ogólnie dostępnych takich, jak biurowce, hale widowiskowe, stadiony czy hotele, gdzie tego Wi-Fi by nie było. Takie są oczekiwania rynku i klientów.

Coraz ważniejsze jest odpowiednie i optymalne zaplanowanie sieci Wi-Fi pod kątem użytkowników, ale również urządzeń, które tam będą funkcjonować.

Do tego nie tylko trzeba zadbać o pokrycie samym sygnałem, ale też, aby sieć klasyczna zapewniająca dostęp do Internetu, która jest szkieletem rozwiązania, była na tyle wydajna, żeby to wszystko mogło zadziałać przy danej ilości użytkowników – to wszystko jesteśmy zapewnić dzięki rozwiązaniom ARUBA a Hewlett Packard Company.

Recenzja Transcend ESD240C 480 GB -przenośny dysk SSD

Zaprojektuj mi Wi-Fi – takie proste

Nim zaczniemy projekt sieci, „bieganie” z urządzenia pomiarowymi, to przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie „Do czego ta sieć bezprzewodowa ma służyć?”

Jeżeli mówimy tylko o prostym wykorzystaniu sieci do wysyłania e-maili to każda sieć w zasadzie sobie poradzi. Natomiast wchodząc w tematy związane z transmisją wideo, telekonferencjami, gdzie mamy bardzo dużo użytkowników i to pasmo, które mamy musimy podzielić na większą ilość. A jeszcze do tego podzielić tych użytkowników na kategorie typu np. „użytkownik biznesowy”, „urządzenie przemysłowe”, które wykorzystuje tę sieć bezprzewodową, to już zaczyna się to robić bardziej skomplikowane.

Projektując taki nowy budynek trzeba na pewno wziąć to wszystko pod uwagę. Żeby utrzymać dobrą wydajność, duże bezpieczeństwo i jednocześnie uniknąć sytuacji, że będziemy mieli jakieś opóźnienia chociażby przy transmisji wideo, musimy odpowiednio zaprojektować ilość oraz rodzaj Access Pointów, które będą obsługiwały tą sieć.

Budynek budynkowi nierówny

Nawet w ramach budynku biurowego możemy mieć obszary, gdzie będziemy mieli większą ilość użytkowników i zupełnie inne zastosowania. Mogą być na przykład sale konferencyjne, gdzie istotny będzie dobry streaming na potrzeby videokonferencji. Inna sala będzie przeznaczona na spotkania dużej ilości uczestników, którzy będą chcieli korzystać z Wi-Fi.

Projektując a następnie budując sieć w budynku biurowym należy zwrócić uwagę czy występują się obszary, w których Access Pointów będzie więcej lub czy nie powinny być innego rodzaju niż w pozostałej części, takiej typowo ogólnodostępnej.

Inaczej podejdziemy do tzw. obiektów użyteczności publicznej, takich jak hale widowiskowe, stadiony, ale też na przykład też hotele czy akademiki, gdzie mamy bardzo dużą ilość użytkowników w jednostce czasu. Tu wymagania dla sieci i jej projektowanie będzie zupełnie inaczej wyglądało.

Recenzja Archer T9UH – karta sieciowa USB na pomoc

 Przemysł ma inne wymagania

Jeżeli chodzi o projekt sieci Wi-Fi w budynkach i obszarach przemysłowych, to tam z zasady nie będzie aż tak dużo urządzeń jak w biurowcu, natomiast będą tam istotne warunki środowiskowe – inne temperatury pracy, zapylenie, towary, pojazdy autonomiczne. Do tego może być obszar otwarty, gdzie będą opady atmosferyczne albo też wysokie zapylenie czy ukształtowanie terenu. Inaczej też podejdziemy do zaprojektowania Wi-Fi w galeriach handlowych czy sklepach wielopowierzchniowych – tu trzeba też być przygotowanym na tzw. piki w ruchu klientów. To są te rzeczy, na które na pewno trzeba zwrócić uwagę i dobrać odpowiedni sprzęt. I w przypadku rozwiązań ARUBA jest w czym wybierać.

ARUBA

Projekt, wdrożenie a potem optymalizacja

Oprogramowanie od ARUBA, które służy do symulowania sieci i pokrycia sygnału jest wspierane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Ma dostęp do baz wszystkich modeli Access Pointów, więc wiemy, jaką mają charakterystykę i jak blisko będziemy pomiędzy zasymulowanym środowiskiem, a tym, co w rzeczywistości spotykamy. Tak więc tu nie będzie dużych odchyłów i to jest na pewno dobry kierunek

 

Zawsze po zainstalowaniu tego typu urządzeń robi się pewne korekty, optymalizacje, bo na przykład tłumienie ścian jest inne, bo nastąpiła zmiana materiału, zrealizowano inną aranżację wnętrza czy pojawiają się jakieś zakłócenia niezależne zupełnie od tego budynku gdzieś w okolicy, które powodują, że trzeba tę charakterystykę sygnału zmodyfikować.

Twoja firma nie musi być „wielką korporacją” – ARUBA to rozwiązania także dla firm sektora MSP (małe i średnie przedsiębiorstwa), a takich jest w Polsce najwięcej.

ARUBA – wieloletni lider rankingu Gartnera

Jeżeli dla firmy kluczowa jest wysoka jakość oraz wysoki poziomi bezpieczeństwa to zdecydowanie warto wziąć pod uwagę kompleksowe rozwiązanie od ARUBA a Hewlett Packard Company.

Jeśli chcesz porozmawiać o zaprojektowaniu lub przebudowaniu Twojej sieci firmowej to zapraszamy do kontaktu.

 

Łukasz Włodarczyk

Presales Team Manger/ Solution Architect

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: