Allegro – zapłać 2,18 zł – dostałeś takiego SMSa?

Allegro blokuje konta? CyberRescue ostrzega!

Dostałeś SMSa od Allegro z groźbą blokady konta? To oszustwo! W ten sposób internetowi przestępcy chcą otrzymać dostęp do Twojego konta bankowego, żeby przejąć Twoje środki.

Allegro

Ruszyła kolejna phishingowa kampania SMSowa, w której oszuści, podszywając się pod Allegro, straszą rzekomą zaległością na koncie i jego blokadą – jeśli nie uregulujemy od ręki płatności. W wiadomości wysyłają link, przenoszący do fałszywej strony PayU. WWW wyłudza imię, nazwisko, mail, telefon i dane logowania do bankowości. Uzupełniając na stronie wymagane pola, przekazujemy swoje dane prosto w ręce przestępców.

Test TCL 30 Plus – wspiera w każdej przygodzie

Chciałem zapłacić, bo kwota była niewielka

Allegro

Fałszywego SMSa dostał jeden z Klientów CyberRescue – Tomek. Regularnie korzysta z platformy sprzedażowej Allegro, jako właściciel niewielkiego biznesu, więc ze strachu przed zablokowaniem konta, chciał zapłacić.

Widząc, że muszę podać swoje dane logowania do Banku, coś mnie tknęło, dlatego najpierw odezwałem się do CyberRescue – mówi mężczyzna.

Test Motorola Moto G51 – solidny w swojej klasie

Ten atak przypomina kampanię o dopłacie za paczkę, w której przestępcy podszywali się pod firmy kurierskie: InPost czy DPD. – Tak naprawdę cel jest ten sam: przejąć dane logowania do bankowości internetowej. Zmieniła się tylko treść wiadomości, jednak nadal bazuje na tych samych mechanizmach zastraszania potencjalnych ofiar. – mówi Magda Adamczewska z CyberRescue.

Oszuści atakują coraz częściej!

W ostatnich tygodniach obserwujemy znacznie zwiększoną aktywność oszustów, szczególnie nasilają się kampanie phishingowe: mailowe i SMSowe.

W zeszłym roku borykaliśmy się z 2-3 atakami w miesiącu, w tej chwili alertujemy naszych Klientów praktycznie w każdym tygodniu, nawet kilkakrotnie. Podszywanie się pod firmy kurierskie, instytucje finansowe i platformy sprzedażowe jest już na porządku dziennym. – dodaje Magda Adamczewska z CyberRescue.

Jak nie dać się nabrać?

Warto zachować czujność i ograniczyć zaufanie do odebranych wiadomości z linkiem. Niestety ze względu na coraz bardziej wyrafinowane formy oszustw, lepiej założyć, że każda z nich może być autorstwa przestępców. Dobrą praktyką, która może uchronić nas przed utratą oszczędności, jest bezpośredni kontakt z firmą, która rzekomo się do nas odezwała.

Test Maxcom MS507 Smart&Strong – na ekstremalne hobby

Jeśli zdarzyło się nam podać swoje dane logowania do bankowości na fałszywej stronie – trzeba koniecznie zgłosić taki incydent do Banku. Im szybciej, tym lepiej! Pracownik infolinii od ręki zablokuje nasze rachunki.

– Trzeba pamiętać, że nikt, w absolutnie żadnej formie, nie może wymagać od nas podania danych logowania do bankowości. Niezależnie czy to kurier, platforma sprzedażowa czy nawet Pracownik Banku! Hasło i login powinny być znane wyłącznie właścicielowi konta. – podsumowuje Magda Adamczewska z CyberRescue.

źródło: CyberRescue

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: