Drogowe stłuczki niepokoją ubezpieczycieli

Drogowe stłuczki niepokoją ubezpieczycieli

Znamy dokładne dane o liczbie wypadków drogowych oraz stłuczek w czwartym kwartale i całym 2021 r. Jeden aspekt na pewno jest dość niepokojący.

Drogowe stłuczki

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl już przy okazji komentowania danych o bezpieczeństwie drogowym w III kw. 2021 r. zwracali uwagę na pogorszenie się tych wyników. Nowe dane GUS na temat liczby wypadków, stłuczek, zabitych i rannych potwierdzają, że pewne aspekty są niepokojące. Chodzi przede wszystkim o liczbę kolizji drogowych z IV kw. 2021 roku. Na całe szczęście, analiza wyników z całego minionego roku prowadzi też do bardziej pozytywnych wniosków. Warto je poznać.  

Test Navitel R66 2K – dyskretny świadek kierowcy

Roczna liczba stłuczek w Polsce wzrosła o 11%

Poniższa tabela w przejrzysty sposób pokazuje, jak zmieniła się liczba wypadków, rannych i zabitych na drodze oraz stłuczek (kolizji) w ujęciu rocznym i kwartalnym. Warto przypomnieć, że kolizja jest zgodnie z klasyfikacją GUS-u zdarzeniem drogowym, które skutkowało wyłącznie szkodami materialnymi. Natomiast wypadek to „zdarzenie mające związek z ruchem pojazdów na drogach publicznych, w wyniku którego nastąpiła śmierć lub uszkodzenie ciała osób”. Po szybkim sprawdzeniu danych Głównego Urzędu Statystycznego widzimy, że kwestia stłuczek zasługuje na szczególną uwagę.

W relacji do 2020 roku, liczba takich kolizji wzrosła bowiem o 11% (do 422 627)” – podaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wspomniana zmiana procentowa niepokoi nawet jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że mieliśmy do czynienia z tak zwanym efektem bazy (wynikającym z mniejszej liczby kolizji w 2020 r.). Jak widać, ograniczenia mobilności z 2021 r. miały już mniejszy wpływ na liczbę stłuczek. Ubiegłoroczny wynik był bardziej zbliżony do wartości odnotowanej chociażby w przedpandemicznym 2019 roku (ok. 455 500 kolizji drogowych).

Niepokoić może wysoka liczba stłuczek odnotowana w ostatnim kwartale minionego roku (aż 116 023). Oznaczała ona bowiem roczny wzrost o 16%” – zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Test 70mai Dash Cam M500 – ciekawe funkcje bezpieczeństwa

Dane dotyczące wypadków wyglądają lepiej …

Najnowsze dane GUS na temat bezpieczeństwa drogowego mają również swój bardziej pozytywny aspekt. Chodzi o to, że bezpieczeństwo na drogach w 2021 r. po wyłączeniu stłuczek nie prezentowało się szczególnie źle. Ubiegłoroczna liczba wypadków spadła o 3% (do 22 816). Ujemna zmiana względem 2020 r. dotyczyła również liczby zabitych na drodze (spadek o 10% do 2245). Większej zmianie nie uległa natomiast roczna liczba rannych (spadek z 26 463 do 26 415).

W ramach porównania, warto wspomnieć, że przez cały 2019 r. na polskich drogach miało miejsce 30 288 wypadków, 35 477 osób odniosło rany, a 2909 osób niestety poniosło śmierć” – wylicza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Stłuczki wywierają duży wpływ na ceny polis OC

Stosunkowo wysoka liczba stłuczek w 2021 r. (mimo pandemii COVID-19) na pewno może niepokoić w kontekście inflacyjnej oraz kosztowej presji na ubezpieczycieli. Rodzi się pytanie, jak będzie wyglądało bezpieczeństwo drogowe po całkowitym i trwałym zniesieniu pandemicznych ograniczeń. Pozytywny wpływ na wypadkowość może wynikać ze zmiany taryfikatora mandatów i powiązania składek OC z liczbą punktów karnych.

Test Mio MiVue C440 – widzi i rejestruje

Warto jednocześnie pamiętać, że polskie drogi są coraz bardziej zatłoczone, a I kw. 2022 r. przyniósł duży napływ kierowców z Ukrainy” – zaznacza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Jeżeli statystyki wypadkowości po pandemii wrócą do poziomu notowanego chociażby w 2019 roku, to ubezpieczyciele będą zmuszeni podnieść składki OC w sposób odczuwalny dla kierowców. „Za takim ruchem cenowym będzie dodatkowo przemawiała inflacja i konieczność wypełnienia nowych rekomendacji KNF-u w sprawie likwidacji szkód” – podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl