Internet i zagrożenie w nim czyhające

Internet i zagrożenie w nim czyhające

Prawie 90% mieszkańców naszego kraju codziennie korzysta z internetu. Co trzeci użytkownik z Polski padł w przeszłości ofiarą oszustwa internetowego, a jedynie co czwarty z nas regularnie zmienia używane przez siebie hasła. Zaskakujące dane przedstawiono w niedawno opublikowanym raporcie dot. cyberbezpieczeństwa.

Test Microsoft Surface Pro 8 – laptop z elastycznością tabletu

Internet dla większości z nas jest już codziennością – stał się narzędziem do pracy i nauki, przestrzenią do rozrywki czy miejscem robienia zakupów. Bez niego trudno dziś wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Wraz z przenoszeniem coraz większej części naszego życia do internetu zwiększają się też zagrożenie w nim czyhające. Według raportu Santander Consumer Bank 31% badanych zadeklarowało, że w przeszłości on lub osoba mu bliska w przeszłości padło ofiarą oszustwa internetowego.

Świadomość użytkowników internetu na temat potencjalnych zagrożeń jest w mojej opinii dość niska. W raporcie przedstawiono bardzo ciekawe dane – ponad 50% Polaków swoją wiedzę na temat cyberzagrożeń ocenia jako dobrą lub zdecydowanie dobrą. Co ciekawe jedynie 16% badanych wiedziało czym jest phising. – komentuje Paulina Woźniak-Kołodziej, CEO TokLok – w pełni bezpiecznego komunikatora mobilnego.

Phishing to pochodząca z języka angielskiego nazwa oszustwa polegającego na podszywaniu się przestępcy pod inną osobę lub instytucję. Celem takiego działania może być na przykład wyłudzenie poufnych danych, zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem lub kradzież pieniędzy.

Większość z nas wiedzę na temat zagrożeń i bezpiecznego korzystania z internetu czerpie z artykułów online, stron internetowych banków czy mediów społecznościowych. Cieszy mnie, że stopniowo rośnie świadomość społeczna dotycząca bezpieczeństwa online. Świadczy o tym chociażby dynamiczny wzrost zainteresowania naszą aplikacją TokLok, która wymaga nieco więcej zaangażowania od użytkowników, ale w zamian gwarantuje pełną poufność korespondencji. rośnie. – dodaje Paulina Woźniak-Kołodziej

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: