Jesteś gotowy na DVB-T2. Oto kilka niezbędnych informacji

Rozpoczął się proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Sprawdź, jak się na to przygotować?

W całej Europie, w tym również w Polsce trwa obecnie proces wprowadzania nowego standardu nadawania programów telewizyjnych DVB-T2. Dowiedz się, czym jest nowa technologia, co dokładnie zmienia i jak się do niej przygotować.

Całkiem niedawno, bo zaledwie 10 lat temu w Polsce mogliśmy doświadczyć przejścia z telewizji analogowej na cyfrową. Wiele osób, które korzystały wtedy z naziemnych anten, zmuszone były do wymiany odbiorników, aby móc dalej oglądać telewizję. Dziś przyszedł czas na kolejne zmiany.

Dofinansowanie zakupu telewizora i dekodera DVB-T2/HEVC

Dominującym standardem telewizji naziemnej w Polsce jest obecnie DVB-T, nie zostanie on z nami jednak na długo. Od końca marca stopniowo wprowadzany jest nowy standard, a stary zostaje wyłączony. Z jednej strony przyniesie to efektywniejszą transmisję i większą liczbę programów w wyższej jakości dźwięku i obrazu, z drugiej wiele osób będzie zmuszona sięgnąć głębiej do kieszeni i zakupić nowe odbiorniki.

W Polsce przejście z DVB-T na DVB-T2 rozpoczęło się 28 marca i potrwa do 28 czerwca 2022 roku. Zmiany wprowadzane są etapowo, z uwzględnieniem poszczególnych regionów.

Jeżeli korzystasz obecnie z telewizji naziemnej, sprawdź, jak będzie to wyglądało w Twoim województwie.

 • Od 28 marca – lubuskie, dolnośląskie.
 • Od 25 kwietnia – zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie.
 • Od 23 maja – łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie.
 • Od 27 czerwca – warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie.

DVB-T2

Czy mogę odbierać telewizję naziemną w nowym standardzie?

Wprowadzenie standardu DVB-T2 ma przynieść korzyści dla samych widzów, ale dla większości będzie to miało pewien haczyk. Nowy etap cyfryzacji telewizji w Polsce może się wiązać z koniecznością wymiany telewizora lub zakupu odpowiedniego dekodera. Zmiana odbiornika może kosztować od 100 (dekodery) do nawet kilku tysięcy złotych (w przypadku telewizorów Smart TV).

Jeżeli posiadasz starszy sprzęt, to najprawdopodobniej nie będzie odbierał kanałów w standardzie DVB-T2 i żeby oglądać telewizję naziemną, potrzebujesz zaopatrzyć się w nowy odbiornik. Jak sprawdzić, czy Twój telewizor jest przystosowany do zmiany? Dokładną instrukcję możesz znaleźć na portalu gov.pl lub na telewizjanaziemna.pl

Test Ferguson Ariva T75 – odbiornik telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC

Nie chcesz inwestować w nowe urządzenie? Istnieje inna alternatywa.

Większość gospodarstw domowych w Polsce jest już podłączona do sieci. Potrzebujesz internetu, żeby sprawdzać pocztę elektroniczną, zrobić zakupy online czy przeczytać ten artykuł. W ten sam sposób możesz legalnie odbierać kanały telewizyjne. Dzięki zyskującej coraz częściej na popularności telewizji internetowej Televio zapomnisz o zmieniających się standardach nadawania i skupisz na tym, co najważniejsze… oglądaniu.

Wystarczy być podłączonym do internetu od dowolnego dostawcy, aby odtwarzać ulubione programy w dowolnym miejscu w Polsce i UE. Dzięki transmisji online możesz przenieść telewizję na wiele urządzeń, takich jak telefon czy komputer. Uzyskujesz też dostęp do nowoczesnych funkcji, w tym możliwości zatrzymywania, przewijania i nagrywania audycji.

Zamawianie usługi zajmuje zaledwie kilka minut i aby to zrobić nie musisz nigdzie wychodzić, możesz zarejestrować się w zaciszu własnego domu. Korzystanie z usługi nie wymaga od Ciebie podpisywania żadnych wiążących umów, z subskrypcji możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

Z pewnością docenisz również możliwość wypróbowania usługi Televio za jedyne 1 zł przez pierwszy miesiąc. Oferta dostępna jest dla wszystkich nowych użytkowników.

Konkurs dekoder techbite DVB-T2/HEVC – nie strać możliwości odbioru telewizji

One thought on “Jesteś gotowy na DVB-T2. Oto kilka niezbędnych informacji

 • 10 kwietnia 2022 o 10:33
  Permalink

  Chętniej poczytałbym o alternatywnie w postaci dekodera

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: