ARTE.TV – zremasterowane klasyki kina

Zremasterowane klasyki kina europejskiego za darmo online na ARTE.TV

Zremasterowane perełki kina europejskiego w reżyserii Felliniego, Hanekego, Kusturicy, grupy Monty Pythona i wielu innych znanych twórców można obejrzeć bezpłatnie w ramach cyklu ArteKino Classics na platformie VOD ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/. ARTE.tv udostępnia 20 filmów będących klasykami kina europejskiego oraz inne ważne obrazy, które wyróżniały się swoim spojrzeniem na świat i wpłynęły na światową kinematografię. Są dostępne z napisami w 6 językach.

klasyki kina

ArteKino Classics to nowe spojrzenie na europejskie dziedzictwo filmowe. W ciągu 3 miesięcy ARTE.tv pokaże premierowo około 20 filmów z prawie 20 państw Europy. Należą one do kanonu filmowego krajów, w których powstały, i wyznaczają nowe standardy światowej kinematografii. Selekcja odbyła się w ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem Filmotek Europejskich (ACE), wszystkie filmy są świeżo odrestaurowane, a jedną trzecią nakręciły reżyserki.

W ArteKino Classics wyjątkowe jest spojrzenie na europejskie dziedzictwo filmowe z dzisiejszej perspektywy. Eksperci kina przygotowali po raz pierwszy specjalną kolekcję filmów, w której szczególna uwaga została poświęcona kobietom: reżyserkom oraz aktorkom. Mamy nadzieję, że udostępniając ją bezpłatnie europejskiej publiczności, dotrzemy też do młodszej publiczności, która ogląda filmy głównie na platformach – dodaje Claudia Tronnier, dyrektorka działu kina w ARTE.

W ArteKino Classics można zobaczyć prawdziwą perełkę włoskiej kinematografii – „La Stradę” Federico Felliniego, gdzie reżyser opowiada w neorealistycznym stylu historię pary artystów cyrkowych żyjących na marginesie społecznym. Film otrzymał nagrodę Srebrnego Lwa na MFF w Wenecji oraz Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Innym hitem jest „Benny’s Video” Michaela Hanekego – wybitny dramat psychologiczny o samotności i izolacji nastolatka, oraz „A teraz coś z zupełnie innej  beczki“ legendarnej grupy Monty Pythona, czyli połączenie najlepszych skeczy z „Latającego Cyrku Monty Pythona”. To wyśmienity mix czarnego humoru, bezsensu i absurdu.

Jest dostępny też „Czy pamiętasz Dolly Bell?” – debiut filmowy Emira Kusturicy, gdzie zawarł wspomnienia swej buntowniczej młodości w czasach komunistycznych, albański film „Śmierć konia” w reżyserii Saimira Kumbaro, który pokazuje absurdalną i opresyjną politykę władz komunistycznych oraz szwajcarski „Derborence” Francisa Reussera, oparty na powieści nominowanego do Nagrody Nobla Charlesa F. Ramuza. Opowiada historię tragicznej miłości Thérèse’y i Antoine’a, który udaje się w góry, by znaleźć świeże pastwiska dla krów. Osunięcie się ziemi zabija ludzi i zwierzęta. Wydaje się, że Antoine nie przeżył, ale nagle wraca do domu…

Recenzja polsat box 4K – dekoder z Polsat Box w praktyce

Nie zabraknie też kina kobiecego. Gwiazda czeskiego filmu, Věra Chytilová w swoim pierwszym długometrażowym obrazie „O czymś innym” łączy fikcyjną i prawdziwą historię dwóch kobiet – gimnastyczki i złotej medalistki Evy Bosákovej oraz gospodyni domowej. Prawdziwą perełką jest odkryty na nowo w norweskim archiwum filmowym i po raz pierwszy dostępny w całej Europie dzięki ArteKino Classics debiut kinowy Liv Ullmann. „Krnąbrne dziewczę” to ekscytująco piękny obraz, nakręcony przez norweską reżyserkę Edith Carlmar. Liv Ullmann gra upartą Gerd, która nie przejmuje się konwenansami, a film radykalnie i bez sentymentów przedstawia różnice klasowe, o które rozbija się młoda miłość.

Kolejnym dostępnym filmem będzie niemiecki „Solo Sunny” Konrada Wolfa, który kreśli wspaniały portret wokalistki występującej w małych prowincjonalnych klubach, a która marzy o byciu gwiazdą.

Wszystkie filmy można znaleźć pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/RC-022258/artekino-classics/. Kolejne premiery z cyklu ArteKino Classics będą się pojawiać cyklicznie w najbliższych tygodniach.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: