NFON Cloudya Meet & Share z funkcją wideokonferencji

NFON Cloudya Meet & Share z funkcją wideokonferencji

NFON, europejski dostawca rozwiązań do zintegrowanej komunikacji w chmurze dla biznesu, ogłosił dziś udostępnienie rozwiązania Cloudya Meet & Share z funkcją wideokonferencji. „Cloudya Meet & Share daje naszym klientom dostęp do platformy do sprawnej komunikacji w chmurze, umożliwiającej prostsze połączenia głosowe i łatwe w obsłudze wideo konferencje, przygotowane do bezproblemowej integracji z systemami CRM oraz narzędziami do współpracy zdalnej.” – powiedział Jan-Peter Koopmann, CTO w NFON AG. Dzięki udostępnieniu Cloudya Meet & Share, firmy każdej wielkości mogą mieć kompleksowy pakiet rozwiązań do zintegrowanej komunikacji, który został wyprodukowany w Niemczech i jest zgodny z rozporządzeniem dotyczącym przetwarzania danych osobowych (RODO).

 

NFON Cloudya Meet & Share
Najnowocześniejsze, niezawodne i proste Cloudya Meet & Share została stworzona z myślą o pracy hybrydowej – w biurze, w domu lub w podróży. Dzięki najnowocześniejszym funkcjom zespoły mogą pracować wydajniej. Pakiet rozwiązań do zintegrowanej komunikacji umożliwia użytkownikom prowadzenie konferencji audio i wideo z udziałem do 25 uczestników oraz współdzielenie ekranu podczas wideokonferencji. Można udostępniać łącza do spotkań lub zapewnić połączenie telefoniczne, a także wprowadzić interaktywne elementy, na przykład funkcję podnoszenia rąk w odpowiedzi na pytania lub wyciszanie użytkowników.

Recenzja D-Link DIR-2150 – łatwa instalacja. Wygodne korzystanie

Ponadto, istnieje możliwość integracji z ponad 60 najpopularniejszymi platformami CRM. „Stworzyliśmy Cloudya jako inteligentną platformę komunikacyjną w chmurze, nie mającą sobie równych. Wszyscy użytkownicy mogą skorzystać z najnowocześniejszego i łatwego w użyciu rozwiązania, które zapewnia optymalną komunikację i usprawnienie przepływu informacji” – komentuje Stefan Walcz, wiceprezes ds. produktów w NFON AG.

NFON Cloudya Meet & Share
NFON przechodzi na UCaaS i CCaaS
Komunikacja biznesowa szybko ewoluuje, a w ciągu ostatnich pandemicznych dwóch lat firmy zostały zmuszone do przemyślenia swojego podejścia do niej i sprawniejszej adopcji nowych technologii. Ta sytuacja przyśpieszyła adaptację usług opartych na chmurze. „NFON aktywnie kształtuje rozwój wschodzącego rynku zintegrowanej komunikacji biznesowej i dalej wzmacnia swoją pozycję na nim. NFON konsekwentnie kładzie strategiczny nacisk na obecność na rozwijających się rynkach Unified Communications as a Service (UCaaS) i Contact Center as a Service (CCaaS), i to na nich skupia się w swojej działalności inwestycyjnej”- mówi dr Klaus von Rottkay, Dyrektor Generalny NFON AG.

Recenzja urządzeń smart home z serii Tapo

Wprowadzając na rynek Cloudya Meet & Share, NFON oferuje teraz pakiet UC wraz z telefonią w chmurze, CRM Connect i routingiem, jednocześnie wchodząc na szybko rozwijający się rynek CCaaS ze swoim multikanałowym produktem Contact Center Hub – teraz dostępnym już w całej Europie.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: