EZCast, czyli jak bezprzewodowo przesyłać obrazy i wideo?

EZCast, czyli jak bezprzewodowo przesyłać obrazy i wideo?

Szkolenia, bezpośrednie i zdalne spotkania biznesowe, „eventy” specjalne, a także czysto domowe sytuacje często kreują potrzebę wyświetlania mediów tak, aby jednocześnie mogła oglądać je grupa osób. Stajemy wówczas przed koniecznością budowy odpowiedniej infrastruktury, która sprostałaby takiemu wyzwaniu.

Hama Performance 45 – pokojowa antena DVB-T/DVB-T2

Sposobów na przesyłanie treści pomiędzy urządzeniami jest wiele. Najbardziej wydajne, stabilne i niezawodne są rozwiązania przewodowe. Niestety, nie zawsze są one dostępne z uwagi na brak okablowania lub możliwości jego poprowadzenia. I tu z odsieczą przychodzi technika bezprzewodowa, a eksperci z C4i rekomendują wykorzystanie sprawdzonej i wydajnej technologii EZCast.

EZCast

Pod nazwą EZCast kryje się szereg urządzeń powierzchownie bardzo różniących się od siebie. W gruncie rzeczy każde z nich jest jednak realizacją tej samej idei na drodze nieco innych rozwiązań. Każde urządzenie z serii EZCast można określić jako pewien dodatek do telewizora, który tworzy z niego domowe centrum rozrywki. Z jednej strony podłącza się EZCast do telewizyjnego wejścia HDMI – i tak jest we wszystkich modelach – z drugiej zaś należy „włączyć” go do domowej sieci LAN – i tu już odbywa się to nieco inaczej dla każdego z nich. Każdy z modeli EZCasta ma też możliwość pracy z własną siecią bezprzewodową bez konieczności łączenia się z istniejącą siecią lokalną klienta.

EZCast

Po skonfigurowaniu dowolnego urządzenia z serii EZCast i jego połączeniu z siecią LAN staje się ono od razu widoczne jako sprzęt docelowy do obsługi bezprzewodowego udostępniania ekranu – Miracast, DLNA, Google Cast, Chromecast i Airplay, a to oznacza, że w wielu przypadkach możemy przesyłać treści na telewizor bez konieczności instalowania jakichkolwiek aplikacji. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten krok i zainstalujemy aplikację EZCast – a jest ona dostępna dla wielu systemów: Android, iOS, MacOS, Windows, Chrome OS – zyskamy znacznie więcej.

M.in. EZChannel – specjalną funkcję, która pozwala na wyświetlanie filmów z różnych serwisów – np. Youtube. Po jej uruchomieniu na ekranie telewizora wita nas spersonalizowany na podstawie wcześniej przeglądanych treści panel.

Multimedia, czyli możliwość odtwarzania plików z urządzenia, na którym zainstalowana jest aplikacja. Smartfony praktycznie wyeliminowały rynek kompaktowych aparatów fotograficznych. Dla wielu osób telefon komórkowy stał się nie tylko narzędziem do rejestracji zdjęć i filmów, ale też miejscem ich przechowywania. Z EZCast tak samo łatwo, jak na ekranie smartfona, można wyświetlać zdjęcia i filmy na dużym telewizorze.

Sterowanie głosem. EZCast znakomicie integruje się z takimi usługami jak Google Home lub Amazon Alexa.

Znakomita jakość obrazu. Większość urządzeń EZCast oferuje rozdzielczość 4K30, a EZCast Ultra Extender nawet 4K60.

Urządzenia z serii EZCast

EZCast Mini Box 4K ma formę prostopadłościennego „pudełka” wyposażonego w duże anteny. Do połączenia z siecią lokalną służy gniazdo LAN 1 Gbit/s oraz moduł WiFi 2,4/5GHz. Wyposażony jest też w gniazdo USB-A, do którego za pomocą odpowiedniego przewodu można podłączyć urządzenie mobilne i odtwarzać multimedia przewodowo. Po podpięciu pendrive ze zdjęciami do tego portu, automatycznie rozpocznie się pokaz slajdów. Urządzenie oferuje też funkcję Portrait View, czyli praktycznego obracania obrazu. Dzięki tej funkcji EZCast Mini Box 4K może znaleźć zastosowanie także bardziej profesjonalne – np. podczas eventu, gdy ktoś będzie chciał prezentować zwartość ekranu smarfona na dużym wyświetlaczu. EZCast Mini Box 4K oferuje obraz o rozdzielczości 4K i częstotliwości 30 kl./sek. lub 1080p i 60 kl./sek.

EZCast 2 Extender to bardzo małe urządzenie, niewiele większe od wtyczki HDMI. Z jednej strony wyposażone jest w takie właśnie złącze, a z drugiej w gniazdo Micro-USB, do którego należy wpiąć specjalny podwójny przewód – zakończony wtykiem USB-A oraz niewielką pastylką zawierającą moduł WiFi. W komplecie nie ma zasilacza, ponieważ wtyk USB-A można wygodnie wpiąć do gniazda w telewizorze i stamtąd zasilić EZCast 2 Extender. Nieznaczne rozmiary pozwalają łatwo ukryć urządzenie za telewizorem, moduł WiFi na przewodzie można bez problemu umieścić w miejscu zapewniającym dobry zasięg, a pomimo całego minimalizmu jest to w pełni funkcjonalne rozwiązanie ze wsparciem rozdzielczości aż do 4K30.

EZCast Ultra Extender to jeszcze inna forma. Mały, płaski walec, który mieści wewnątrz wszystko, co niezbędne. Wyposażony jest w wyjście HDMI i wejście USB-C do zasilania. Do tego celu tu również można wykorzystać gniazdo w telewizorze, choć dla osiągnięcia większej wydajności przy obsłudze filmów zalecany jest zewnętrzny zasilacz. Warto go zastosować, bo to urządzenie oferuje najwyższą jakość obrazu z całego szeregu – aż do 4K przy 60 kl./sek. Tutaj też znajdziemy funkcję Portrait Mode – obracania obrazu.

Recenzja D-Link DIR-2150 – łatwa instalacja. Wygodne korzystanie

Jeśli  w okolicy telewizora mamy dostęp do sieci przewodowej, ciekawym rozwiązaniem może być EZCast MagicEther. To urządzenie można pomylić z… przewodem! Z jednej strony mamy wtyczkę HDMI do wpięcia w wejście telewizora, z drugiej malutką kostkę z gniazdem LAN RJ45 100Mb/s i Micro-USB do zasilania. Tak minimalistyczne rozwiązanie zapewnia pełną funkcjonalność EZCast przy rozdzielczości Full HD – 1080p60. Do zasilania można oczywiście wykorzystać telewizyjne gniazdo USB.

EZCast Twinx to jedyny w tej rodzinie produktów zestaw odbiornika i nadajnika. Odbiornik trudno odróżnić od zwykłego przewodu. Z jednej strony wtyk HDMI do telewizora, z drugiej USB-A do zasilania. W nieco powiększonym wtyku USB znajduje się też moduł Wi-Fi. Całość oferuje wszystkie funkcje EZCast przy rozdzielczości 1080p60. Do tego mamy jeszcze nadajnik z wtykiem USB-C, zapewniającym zasilanie i transmisję sygnału w trybie Display Port Alt Mode. Rozwiązanie polecane graczom, a także nieco wykraczające poza domowe centrum rozrywki, bo doskonale nadające się do realizacji prezentacji.

Tabela porównawcza

Tabela porównawcza w pliku pdf [otwórz]

źródło: C4i Consultants

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl