Ekspert – lokaty bankowe będą bardziej atrakcyjne

Ekspert – lokaty bankowe będą bardziej atrakcyjne

Maciej Pieczkowski, lokaty bankowe
Maciej Pieczkowski, Dyrektor Generalny Oddziału Inbank w Polsce

”Kwietniowa, niespodziewanie mocna podwyżka podstawowej stopy procentowej, spowoduje w najbliższym czasie wzrost atrakcyjności lokat, bowiem banki zaoferują wyższe odsetki. Z pewnością jednak skala tego zjawiska będzie zróżnicowana.

W odpowiedzi na silnie rosnącą inflację, która według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 10,9 proc., Rada Polityki Pieniężnej podniosła w kwietniu podstawową referencyjną stopę procentową z 3,5 do 4,5 proc. i był to najmocniejszy ruch od wielu lat. Co więcej, nawet do niedawna znany z łagodnego nastawienia prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zapowiada, że inflacja będzie jeszcze wyższa, a władze monetarne będą na ten wzrost reagować dalszymi podwyżkami stóp procentowych.

W sytuacji umiarkowanej dynamiki wzrostu cen, posiadacze oszczędności mogą bronić się przed tym zjawiskiem wybierając bardziej ryzykowne, ale dające szanse na osiągnięcie wyższych zysków instrumenty finansowe. Jednak gdy inflacja przekracza 10 proc., stoją oni na przegranej pozycji, a podejmowanie nadmiernego ryzyka może skończyć się utratą sporej części kapitału. W takich warunkach racjonalną taktyką jest ograniczenie się do najprostszych i najbardziej bezpiecznych rozwiązań, jakimi są lokaty bankowe. Ich oprocentowanie szybko rośnie, dzięki czemu bez ryzyka możliwe jest skompensowanie nawet w jednej trzeciej skutków inflacji. Oczywiście pod warunkiem wyboru odpowiednio atrakcyjnej oferty.

Test realme Buds Q2s – zanurzysz się w świecie dobrze brzmiącej muzyki

Jeszcze przed ostatnią, kwietniową podwyżką stóp procentowych na rynku można było znaleźć lokaty, których oprocentowanie sięgało 3-3,5 proc. w skali roku. Analiza różnego rodzaju rankingów oraz przegląd informacji zawartych w porównywarkach ofert instytucji finansowych, prowadzą do kilku jasnych i jednoznacznych wniosków. Po pierwsze, wysokość odsetek rośnie wraz z wydłużaniem czasu trwania lokaty. Po drugie, lepsze warunki oferują banki mniejsze oraz dysponujące przewagą kosztową, głownie wynikającą z niższych kosztów działalności i ze stosowania nowoczesnych technologii. Po trzecie, najwyższe oprocentowanie oferowane jest w ramach najczęściej krótkotrwałych promocji, obejmujących niewielkie kwoty oszczędności lub związane jest z korzystaniem dodatkowych usług lub instrumentów.

Hama Performance 45 – pokojowa antena DVB-T/DVB-T2

Inbank kwalifikuje się do wąskiego grona banków, oferujących klientom atrakcyjne warunki lokowania środków, a wręcz jest liderem w kategorii lokat niewymagających spełnienia dodatkowych warunków. Oferta depozytowa Inbanku jest dostępna wyłącznie w internecie, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa – zarówno w odniesieniu do procedury zakładania lokaty, jak i gwarancji deponowanych środków” – analizuje Maciej Pieczkowski, Dyrektor Generalny Oddziału Inbank w Polsce.

 

Maciej Pieczkowski, BIO eksperta:

Maciej Pieczkowski, dyrektor generalny Oddziału Inbank w Polsce, opracowywał, wdrażał i rozwijał strategie organizacyjno-marketingowe oraz struktury organizacyjno-biznesowe i kanały sprzedażowe m.in. na stanowiskach dyrektorskich w Banku Pekao SA, Banku BPH i w Domu Inwestycyjnym Xelion. Posiada ponad 24-letnie doświadczenie w sektorze finansowym. Był współtwórcą strategii wejścia Inbanku na polski rynek, od pięciu lat stoi na czele polskiego oddziału, pełni funkcję członka zarządu

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: