E-commerce w chmurach. Czy myślisz już o sklepie gotowym na cyfrowe wyzwania?

E-commerce w chmurach. Czy myślisz już o sklepie gotowym na cyfrowe wyzwania?

Już prawie trzy czwarte Polaków robi zakupy w sieci a usługi dedykowane handlowi online dynamicznie się rozwijają. Kupujący korzystają z wirtualnych przymierzalni, a sprzedawcy zarządzają łańcuchami dostaw dzięki infrastrukturze IT. Takie działania zwiększają obciążenie sieci, do której w przyszłym roku będzie podłączone blisko 30 miliardów urządzeń. Jak odpowiedzieć na wiążące się z tym wyzwania? Jeżeli prowadzisz działalność e-commerce lub jesteś klientem takich sklepów koniecznie przeczytaj.

E-commerce w chmurach

Z roku na rok coraz więcej Polaków dokonuje zakupów w Internecie, choć nadal ustępuje liderom – w Niemczech 87% klientów zaopatruje się online, a na Wyspach Brytyjskich to aż 92%. Z rosnącym zainteresowaniem e-commerce wiążą się jednak również nowe wyzwania. Według raportu The Global Interconnection Index nr 5 przygotowanego przez firmę Equinix – do roku 2024 coroczna ilość danych w sieci będzie szła w górę aż o 44%. Co sekundę wysyłanych będzie 21485 terabajtów danych. Co jeszcze wpływa na tak duży wzrost obciążenia sieci i jak sobie z tym radzić pracując w sektorze e-commerce?

Test Poly Sync 40 – świetny zestaw do wirtualnych spotkań

Cyfryzacja handlu

W skali świata, aż jedną piątą naszych pieniędzy wydajemy na zakupy w sieci. Co więcej, już 35% kupujących z krajów Unii Europejskiej korzysta ze sklepów poza granicami swojego kraju. To wielka szansa dla małych i średnich firm na otworcie na światowy rynek. Trzeba jednak pamiętać, że konsumenci płacąc w sieci, oczekują płynności w funkcjonowaniu i gwarancji bezpieczeństwa. Dlatego tak istotne dla przedsiębiorców z branży retail jest zapewnienie niskiej latencji – czyli czasu potrzebnego na przesłanie przez system informacji lub wykonanie żądanej operacji. Niska latencja zapewnia większą płynność i wpływa pozytywnie na doświadczenie kupujących.

Sylwia Pyśkiewicz
Sylwia Pyśkiewicz, prezes zarządu polskiego oddziału Equinix

Aby ją zapewnić, z pomocą przychodzą dostawcy usług połączeń bezpośrednich i data centers. „W branży retail najważniejsze jest pozytywne doświadczenie klienta. W przypadku sklepów internetowych decydująca jest szybkość ładowania się strony głównej. Z badań wynika, że jeśli pierwsza strona pojawi się w czasie poniżej 2 s, a czas otwarcia kolejnych stron będzie krótszy niż 100 ms, to użytkownik oceni działanie sklepu pozytywnie. Sprostać tym oczekiwaniom pomagają infrastruktury sieciowe i data centers, które znajdują się blisko użytkownika końcowego. Najlepiej, gdyby dostawca posiadał globalną sieć, ale centrum przetwarzania danych znajdowało się też w kraju, w którym przebywa klient, np. w Polsce.

Mi Smart Band 6 NFC – krótka relacja z płatności zbliżeniowych opaską

Pozwala to przetwarzać niezbędne do funkcjonowania e-commerce dane na brzegu sieci. Informacje trafiają od i do użytkowników z bliskich im lokalizacji. Dzięki połączeniom bezpośrednim, właściciele firm mogą zyskać dostęp do największych dostawców chmur na świecie takich jak Amazon Web Services (AWS), Google Cloud Platform, IBM Cloud, Microsoft Azure, Oracle Cloud. Zwiększa to płynność użytkowania, przyspiesza procesy i przekłada się na pozytywne doświadczenie klienta” – podkreśla Sylwia Pyśkiewicz, prezes zarządu polskiego oddziału Equinix.

Jest to szczególnie ważne dla sklepów działających w modelu hybrydowym, łączących sprzedaż w sklepach tradycyjnych i wirtualnych. Konsumenci chcą, aby doświadczenie kupowania było podobne niezależnie od kanału, który wybiorą. Równie wygodnie powinno robić się zakupy za pomocą smartphona, laptopa, jak i będąc w fizycznym sklepie. To dodatkowe wyzwanie dla sieci, którą można odciążyć dzięki korzystaniu z usług data centers.

Globalne szanse i wyzwania

Rozwój marketingu w mediach społecznościowych oznacza, że zainteresowanie produktem rośnie z dnia na dzień. Jednak zglobalizowany rynek zmaga się z problemami w łańcuchach dostaw. Dobrym przykładem może być branża motoryzacyjna, która boryka się obecnie z opóźnionymi dostawami półprzewodników. Tego typu trudności ograniczją działanie, gdy pojawia się nagły popyt – a powstanie produktu uzależnione jest o zewnętrznych dostawców z różnych części świata.

Rozwiązaniem jest korzystanie z ekosystemu połączeń wzajemnych. „Połączenia bezpośrednie realizowane z pominięciem otwartego Internetu pozwalają efektywniej wykorzystywać ekosystem aplikacji wspomagających działanie e-commerce. Umożliwiają też współpracę z poddostawcami rozmieszczonymi w różnych częściach świata i lepszą kontrolę łańcuchów dostaw. Ułatwia to szybszą i skuteczniejszą analizę stanu magazynów i w efekcie pozwala lepiej zaplanować dostępność produktów. Jest to możliwe, dzięki rozwiązaniom globalnych graczy, takich jak np. Equinix, którzy wdrażają tego typu połączenia w skali światowej” – dodaje Sylwia Pyśkiewicz.

Dodatkowo, planując sprzedaż na większą skalę, warto szukać możliwości optymalizacji. Skorzystanie z jednego dostawcy usług cyfrowych dla e-commerce pozwala zmniejszyć koszty i zużycie energii potrzebnej do utrzymania infrastruktury IT. To rozwiązanie ekonomiczne i korzystne dla środowiska. Łącząc niezbędne do funkcjonowania biznesu e-commerce narzędzia na jednej platformie, można dalej rozwijać sprzedaż i uniknąć niespodziewanych przeciążeń.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl