“Bezpłatne” aplikacje nie są darmowe

“Bezpłatne” aplikacje nie są darmowe – na czym zarabiają? Większość sprzedaje nasze dane!

Pozornie bezpłatne aplikacje mobilne w większości przypadków nie są wcale darmowe. W wielu przypadkach za możliwość korzystania z nich płacimy naszą prywatnością. Eksperci z firmy pCloud opublikowali niedawno raport, z którego wynika, że ponad połowa spośród najpopularniejszych aplikacji mobilnych sprzedaje dane o swoich użytkownikach podmiotom trzecim!

TokLok

Aplikacje mobilne zbierają różne dane o swoich użytkownikach – często robią to by poprawić jakość oferowanej usługi czy naprawić pojawiające się błędy. Jednak jeszcze częściej dane pobierane są w celu ich późniejszej odsprzedaży lub zwiększenia precyzji własnych reklam targetowanych. Na podium najpopularniejszych aplikacji, które udostępniają najwięcej informacji o własnych użytkownikach znalazły się: Instagram (79%), Facebook (57%) oraz Linkedin ex aeqo z Uber Easts (50%).

Dane te nie są wcale zaskakujące, niestety, ale przykrym standardem jest masowe zbieranie danych o własnych użytkownikach. Co gorsza, sami wyrażamy na to zgodę pobierając i akceptując regulaminy takich aplikacji. Oczywistym jest fakt, że aplikacja do biegania powinna mieć dostęp do lokalizacji, ale do czego portalom społecznościowym potrzebna jest historia naszych finansów? – komentuje Paulina Woźniak-Kołodziej, CEO firmy Reiba, producenta aplikacji TokLok.

Test realme Buds Q2s – zanurzysz się w świecie dobrze brzmiącej muzyki

Na rynku jest coraz więcej świadomych konsumentów, którzy cenią sobie własną prywatność. Aplikacje stworzone przez największych rynkowych graczy dane o swoich użytkownikach udostępniają chętnie i obficie. Warto więc zwrócić swoją uwagę w stronę mniejszych graczy, którzy uczciwe podchodzą do kwestii prywatności własnych użytkowników.

Tworząc komunikator mobilny TokLok jednym z naszych głównych założeń była 100-procentowa gwarancja prywatności rozmów. Oprócz potrzebnego do wysłania sms z kodem rejestracyjnym numeru telefonu nie zbieramy żadnych danych o naszych użytkownikach. Jesteśmy w tej kwestii przejrzyści, działamy na jasnych zasadach. Nie czerpiemy korzyści ze sprzedaży danych (do których i tak sami nie mamy przecież dostępu), zamiast tego działamy na zasadzie płatnego abonamentu. Naszym klientom to odpowiada, gwarancja prywatności w cenie filiżanki kawy to naprawdę korzystna oferta – dodaje Paulina Woźniak-Kołodziej.

TokLok to aplikacja stworzona przez doświadczony zespół polskich programistów. Na tle innych popularnych komunikatorów wyróżnia ją przede wszystkim bezkompromisowe podejście do kwestii prywatności użytkowników i bezpieczeństwa prowadzonych rozmów.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: