Oczyszczacze powietrza – pomoc na sezon alergiczny
Oczyszczacze powietrza – pomoc na sezon alergiczny
Poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce rośnie, a przy tym już niemal 40% naszego społeczeństwa to alergicy[1]. Wiosną, w sezonie alergicznym, dodatkowy problem stanowi wzmożone pylenie roślin. Oczyszczacze powietrza Dyson skutecznie wykrywają, wychwytują i zatrzymują nawet najdrobniejszy kurz i alergeny.
Na jakość powietrza wpływ ma szereg elementów: smog, kurz, aeroalergeny roślinne, ale także wilgotność, temperatura oraz obecność bakterii i wirusów. Wszystkie te czynniki są obecne w naszym otoczeniu przez cały rok – zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Według WHO aż 92% ludzi na świecie żyje w środowisku o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza[2]. Podnoszenie jakości powietrza poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii to od prawie 30 lat misja marki Dyson.
Czym są alergie?
– Alergia występuje wtedy, gdy nasz organizm reaguje na generalnie nieszkodliwe czynniki środowiskowe, które błędnie postrzega jako zagrożenie. Reakcje alergiczne mogą być bardzo różne – od łagodnego dyskomfortu do poważniejszych objawów, które mogą wpływać na jakość naszego życia, a nawet do nagłego zgonu w wyniku wstrząsu anafilaktycznego[3]. Problem narasta, gdy mamy do czynienia z sytuacją uczulenia na więcej niż jeden alergen – mówi prof. dr hab. Cezary Pałczyński, specjalista w dziedzinie alergologii.
Alergiczny nieżyt nosa i spojówek to najczęstszy objaw alergii powietrznopochodnej. Wiąże się m.in. z napadowym kichaniem, łzawieniem oczu, a także kaszlem, który może być objawem rozwijającej się astmy. Okres pojawiania się objawów, a także ich nasilenia, zależy od pory naturalnej ekspozycji na alergeny. W przypadku alergii na pyłki roślin dolegliwości powtarzają się sezonowo.
– Przez cały rok narażeni jesteśmy na działanie alergenów takich jak roztocze kurzu domowego, sierść zwierząt czy zarodniki grzybów. Większy potencjał alergizujący współczesnych alergenów spowodowany jest m.in. stopniem zanieczyszczenia środowiska naturalnego[4] – dodaje prof. dr hab. Cezary Pałczyński.
W powietrzu w pomieszczeniach stale unoszą się mikroskopijne szkodliwe cząsteczki niewidoczne dla ludzkiego oka. Zanieczyszczeniami są m.in. spaliny, drobny pył, zarodniki grzybów i pyłki roślin, które mogą dostać się do domu, a następnie wymieszać z zanieczyszczeniami ze środka, takimi jak kurz, alergeny zwierząt domowych, opary kuchenne czy cząsteczki chemiczne ze środków czystości. Zanieczyszczenie powietrza w środku może być zatem nawet pięciokrotnie silniejsze niż na zewnątrz. Dlatego tak istotne jest zadbanie o dobrą jakość powietrza w domu, nie tylko przez alergików.
Gdzie znajdziemy alergeny?
- Pyłek kwiatowy: chociaż zwykle unoszą się w powietrzu, większość pyłków i innych alergenów możemy znaleźć w domu na podłodze oraz pod meblami. Stężenia pyłków są najwyższe w miesiącach wiosennych i letnich.
- Martwe komórki naskórka: podobnie jak ludzie, koty, psy i inne zwierzęta domowe zrzucają martwe komórki skóry/sierści, a następnie roznoszą te mikroskopijne cząsteczki po całym domu. Kiedy zwierzęta się otrząsają, alergeny unoszą się w powietrzu i lądują na tapicerkach czy dywanach.
- Odchody roztoczy kurzu: te mikroskopijne cząsteczki zawierają białka, które mogą wywoływać astmę oraz reakcje alergiczne. Są tak małe i lekkie, że mogą łatwo przenosić się w powietrzu i być przez nas wdychane.
- Lotne związki organiczne (VOC): niektóre domowe środki czyszczące oraz odświeżacze powietrza zawierają lotne związki organiczne, które mogą uwalniać się, a następnie trafiać do naszych płuc.
- Pleśń: zarodniki pleśni długo żyją, więc alergicy mogą odczuwać objawy alergii przez cały rok. Jednak najwyższe stężenie zazwyczaj przypada na jesień – w czasie wilgotnej, łagodnej pogody oraz w trakcie zbiorów.
- Kurz domowy składa się z wielu różnorodnych elementów, takich jak komórki skóry ludzkiej, odchody roztoczy, pyłki, grzyby, włókna, bakterie, cząsteczki żywności, substancje roślinne, owady oraz substancje chemiczne.
Test Xiaomi Mi Air Purifier 3H – stylowy oczyszczacz powietrza
Jak zadbać o czyste powietrze w swoim domu?
Według WHO dorośli spędzają w przestrzeniach zamkniętych 80% swojego czasu, a dzieci aż 90%[5]. Ciągłe przebywanie w zamkniętym obiegu powietrza naraża nas na wdychanie szkodliwych substancji i pyłów, które wpływają na jakość oddychania.
– Najnowszą generację oczyszczaczy zaprojektowano tak, aby nie tylko wychwytywały bardzo drobny kurz i alergeny, wirusy[6], ale także wykrywały, wychwytywały oraz zatrzymywały inne potencjalnie niebezpieczne zanieczyszczenia. Dzięki wykorzystaniu technologii Air Multiplier™ rozprowadzają czyste powietrze równomiernie po całym pomieszczeniu[7]. – mówi inżynier marki Dyson, Stefan Koch.
Wyższy poziom oczyszczania powietrza
Nowe oczyszczacze powietrza marki Dyson posiadają filtry w standardzie HEPA H13, które wychwytują aż do 99,95% cząsteczek o średnicy nawet do 0,1 mikrona, czyli takich jak alergeny, bakterie, pyłki czy zarodniki pleśni[8]. Aby uzyskać całkowitą szczelność urządzenia, inżynierowie marki udoskonalili je, wykorzystując uszczelnienia wysokociśnieniowe[9]. Dzięki temu zanieczyszczone powietrze nie może ominąć filtrów i trafić z powrotem do pomieszczenia.
Oczyszczacze powietrza Dyson posiadają certyfikaty Fundacji Europejskiego Centrum Badań Alergii (ECARF) oraz organizacji Allergy Standards Limited (ASL), potwierdzające, że urządzenia te są przyjazne dla osób z astmą i alergiami[10].
Oczyszczacze Dyson dostępne są do kupienia w Polsce. Model Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09 w cenie 3 299 zł, a Dyson Purifier Cool™ Autoreact TP7A – 2 799 zł.
Porównanie metod badawczych CADR i POLAR
Oczyszczanie całego pomieszczenia jest testowane przy użyciu metody POLAR. Aby odtworzyć realne warunki mieszkania w komorze testowej, firma Dyson wykorzystała aż dziewięć czujników o pojemności 81 m3.
Jak działa oczyszczacz powietrza?
Test CADR jest pomiarem wyłącznie laboratoryjnym i nie odzwierciedla rzeczywistego poziomu zanieczyszczeń w pomieszczeniach, w których przebywasz na codzień (28,5 m3). Jeden czujnik umieszczony przy urządzeniu mierzy jakość powietrza w ograniczonym obszarze, a dodatkowy wiatrak sztucznie zwiększa cyrkulację w pomieszczeniu.
Test POLAR został stworzony przez firmę Dyson, aby ulepszyć przyjęte metody pomiaru. Test wykorzystuje aż dziewięć różnych czujników do pomiaru jakości powietrza w całym pomieszczeniu bez wykorzystania żadnych dodatkowych wentylatorów. POLAR mierzy efektywność oczyszczania w warunkach zbliżonych do tych panujących w Twoim domu (81 m3).
Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09 – powietrze czystsze niż kiedykolwiek
Nowa seria oczyszczaczy Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde dzięki zastosowaniu półprzewodnikowych czujników formaldehydu nie tylko wychwytuje bardzo drobne zanieczyszczenia, ale także niszczy niebezpieczne lotne związki organiczne[11]. Formaldehyd jest bezbarwnym gazem, który może uwalniać się z mebli i produktów zwierających żywice formaldehydowe, czyli m.in. sklejek i płyt pilśniowych, materiałów izolacyjnych, tapet ściennych czy niektórych środków czystości[12].
Oczyszczacz Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09 wykrywa formaldehyd, a unikalny filtr katalityczny automatycznie go niszczy[13]. Filtr HEPA+Carbon wychwytuje również kurz, alergeny i inne szkodliwe gazy, co pozwala utrzymać środowisko domowe w większej czystości. Inteligentne sterowanie aplikacją Dyson Link dodatkowo pozwala na sterowanie i monitorowanie jakości powietrza w domu, w każdym miejscu i o każdej porze. Dzięki wprowadzonym funkcjom do oczyszczacza, Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde TP09 posiada certyfikat ECARF.

Dyson Purifier Cool Autoreact TP7A – stworzony z myślą o alergikach
Nowy model oczyszczaczy powietrza Dyson Purifier Cool Autoreact TP7A automatycznie wykrywa, wychwytuje i zatrzymuje zanieczyszczenia. Inteligentne czujniki oraz wysokowydajny filtr HEPA mogą pomóc alergikom poprawić ich samopoczucie w domu. Oczyszczacz Dyson Purifier Cool Autoreact przetestowany został pod kątem alergenów i posiada certyfikat ECARF. Wbudowane czujniki stale monitorują parametry jakości powietrza, a unikalny algorytm sprawdza dane co sekundę i je analizuje. System diagnozuje zanieczyszczenia na poziomie molekularnym, wyświetlając wyniki w czasie rzeczywistym na ekranie LCD.
[1] Alergiczny nieżyt nosa w świetle badania ECAP, Alergia, 2017.
[2] https://pacjentilekarz.pl/daj_szanse_plucom_maj_2021.pdf
[3] Cardona et al. World Allergy Organization Journal (2020) 13:100472. http://doi.org/10.1016/j.waojou.2020.100472
[4] Ibidem
[5] https://pacjentilekarz.pl/daj_szanse_plucom_maj_2021.pdf
[6] Całe urządzenie przetestowane przez niezależne laboratorium Airmid (Irlandia) w komorze testowej o pojemności 28,5 m3 wstępnie kondycjonowanej do 20 ± 3° C i wilgotności względnej 50 ± 5%. Wirus grypy A (H1N1) w postaci aerozolu w komorze badawczej i stężenie w powietrzu obserwowane przez 60 minut przy ustawieniu maksymalnej prędkości urządzenia. Dyson Purifier osiągnął skuteczność 99%. Rzeczywista skuteczność może się różnić w zależności od rzeczywistego środowiska i prędkości urządzenia. Testy tylko dla wirusa grypy A (H1N1).
[7] Przy maksymalnych ustawieniach. Sprawdzano pod kątem rozprowadzania powietrza i wydajności oczyszczania w pomieszczeniu o objętości 81m3.
[8] Sprawdzono pod kątem skuteczności filtracji cząsteczek o wielkości 0,1 mikrona (EN1822, ISO29463).
[9] Skuteczność systemu filtracji H13 HEPA produktów Dyson pod kątem MPPS osiągnęła poziom 99,95% zgodnie z normą EN1822, w porównaniu z oczyszczaczami innych marek [od marca 2020 r.]. Testowano skuteczność filtracji cząstek przez olej DEHS, określony w normie EN1822, w komorze określonej w ASTM F3150, badania przeprowadzono przy maksymalnych ustawieniach w IBR US.
[10] Dotyczy produktów Dyson Purifier Cool™ oraz Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde.
[11] Testy całego urządzenia przeprowadzone przez strony trzecie w oparciu o normę GB/T 18801-2018 w celu oceny parametru CCM dla formaldehydu przy stałym wprowadzaniu zanieczyszczenia aż do uzyskania plateau CADR dla formaldehydu. W poszczególnych przypadkach możliwe jest uzyskanie innych wyników.
[12] WHO Guidelines on Indoor Air Quality: Selected Pollutants, Światowa Organizacja Zdrowia, 2010.
[13] Niezależne badania całego urządzenia w oparciu o testowanie GB/T 18801-2018 skumulowanej masy czystego formaldehydu z ciągłym wtryskiem, aż do osiągnięcia plateau formaldehydowego CADR. W praktyce wyniki mogą się różnić.
Tereaz jest sezon alergiczny, dlatego mam w domu oczyszczacz powietrza i roombę z dobrymi filtrami. Trzeba dbać o swoje dobre samopoczucie w domu
Tereaz jest sezon alergiczny, dlatego mam w domu oczyszczacz powietrza i roombę z dobrymi filtrami. Trzeba dbać o swoje dobre samopoczucie w domu