Oczyszczacze powietrza – pomoc na sezon alergiczny

Oczyszczacze powietrza – pomoc na sezon alergiczny

Poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce rośnie, a przy tym już niemal 40% naszego społeczeństwa to alergicy[1]. Wiosną, w sezonie alergicznym, dodatkowy problem stanowi wzmożone pylenie roślin. Oczyszczacze powietrza Dyson skutecznie wykrywają, wychwytują i zatrzymują nawet najdrobniejszy kurz i alergeny.

Sezon alergiczny

Na jakość powietrza wpływ ma szereg elementów: smog, kurz, aeroalergeny roślinne, ale także wilgotność, temperatura oraz obecność bakterii i wirusów. Wszystkie te czynniki są obecne w naszym otoczeniu przez cały rok – zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Według WHO aż 92% ludzi na świecie żyje w środowisku o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza[2]. Podnoszenie jakości powietrza poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii to od prawie 30 lat misja marki Dyson.

Czym są alergie?

Alergia występuje wtedy, gdy nasz organizm reaguje na generalnie nieszkodliwe czynniki środowiskowe, które błędnie postrzega jako zagrożenie. Reakcje alergiczne mogą być bardzo różne – od łagodnego dyskomfortu do poważniejszych objawów, które mogą wpływać na jakość naszego życia, a nawet do nagłego zgonu w wyniku wstrząsu anafilaktycznego[3]. Problem narasta, gdy mamy do czynienia z sytuacją uczulenia na więcej niż jeden alergenmówi prof. dr hab. Cezary Pałczyński, specjalista w dziedzinie alergologii.

Alergiczny nieżyt nosa i spojówek to najczęstszy objaw alergii powietrznopochodnej. Wiąże się m.in. z napadowym kichaniem, łzawieniem oczu, a także kaszlem, który może być objawem rozwijającej się astmy. Okres pojawiania się objawów, a także ich nasilenia, zależy od pory naturalnej ekspozycji na alergeny. W przypadku alergii na pyłki roślin dolegliwości powtarzają się sezonowo.

Przez cały rok narażeni jesteśmy na działanie alergenów takich jak roztocze kurzu domowego, sierść zwierząt czy zarodniki grzybów. Większy potencjał alergizujący współczesnych alergenów spowodowany jest m.in. stopniem zanieczyszczenia środowiska naturalnego[4]dodaje prof. dr hab. Cezary Pałczyński.

W powietrzu w pomieszczeniach stale unoszą się mikroskopijne szkodliwe cząsteczki niewidoczne dla ludzkiego oka. Zanieczyszczeniami są m.in. spaliny, drobny pył, zarodniki grzybów i pyłki roślin, które mogą dostać się do domu, a następnie wymieszać z zanieczyszczeniami ze środka, takimi jak kurz, alergeny zwierząt domowych, opary kuchenne czy cząsteczki chemiczne ze środków czystości. Zanieczyszczenie powietrza w środku może być zatem nawet pięciokrotnie silniejsze niż na zewnątrz. Dlatego tak istotne jest zadbanie o dobrą jakość powietrza w domu, nie tylko przez alergików.

Gdzie znajdziemy alergeny?

 • Pyłek kwiatowy: chociaż zwykle unoszą się w powietrzu, większość pyłków i innych alergenów możemy znaleźć w domu na podłodze oraz pod meblami. Stężenia pyłków są najwyższe w miesiącach wiosennych i letnich.
 • Martwe komórki naskórka: podobnie jak ludzie, koty, psy i inne zwierzęta domowe zrzucają martwe komórki skóry/sierści, a następnie roznoszą te mikroskopijne cząsteczki po całym domu. Kiedy zwierzęta się otrząsają, alergeny unoszą się w powietrzu i lądują na tapicerkach czy dywanach.
 • Odchody roztoczy kurzu: te mikroskopijne cząsteczki zawierają białka, które mogą wywoływać astmę oraz reakcje alergiczne. Są tak małe i lekkie, że mogą łatwo przenosić się w powietrzu i być przez nas wdychane.
 • Lotne związki organiczne (VOC): niektóre domowe środki czyszczące oraz odświeżacze powietrza zawierają lotne związki organiczne, które mogą uwalniać się, a następnie trafiać do naszych płuc.
 • Pleśń: zarodniki pleśni długo żyją, więc alergicy mogą odczuwać objawy alergii przez cały rok. Jednak najwyższe stężenie zazwyczaj przypada na jesień – w czasie wilgotnej, łagodnej pogody oraz w trakcie zbiorów.
 • Kurz domowy składa się z wielu różnorodnych elementów, takich jak komórki skóry ludzkiej, odchody roztoczy, pyłki, grzyby, włókna, bakterie, cząsteczki żywności, substancje roślinne, owady oraz substancje chemiczne.

Test Xiaomi Mi Air Purifier 3H – stylowy oczyszczacz powietrza

Jak zadbać o czyste powietrze w swoim domu?

 Według WHO dorośli spędzają w przestrzeniach zamkniętych 80% swojego czasu, a dzieci aż 90%[5]. Ciągłe przebywanie w zamkniętym obiegu powietrza naraża nas na wdychanie szkodliwych substancji i pyłów, które wpływają na jakość oddychania.

Najnowszą generację oczyszczaczy zaprojektowano tak, aby nie tylko wychwytywały bardzo drobny kurz i alergeny, wirusy[6], ale także wykrywały, wychwytywały oraz zatrzymywały inne potencjalnie niebezpieczne zanieczyszczenia. Dzięki wykorzystaniu technologii Air Multiplier™ rozprowadzają czyste powietrze równomiernie po całym pomieszczeniu[7].mówi inżynier marki Dyson, Stefan Koch.

Wyższy poziom oczyszczania powietrza

Nowe oczyszczacze powietrza marki Dyson posiadają filtry w standardzie HEPA H13, które wychwytują aż do 99,95% cząsteczek o średnicy nawet do 0,1 mikrona, czyli takich jak alergeny, bakterie, pyłki czy zarodniki pleśni[8]. Aby uzyskać całkowitą szczelność urządzenia, inżynierowie marki udoskonalili je, wykorzystując uszczelnienia wysokociśnieniowe[9]. Dzięki temu zanieczyszczone powietrze nie może ominąć filtrów i trafić z powrotem do pomieszczenia.

Oczyszczacze powietrza Dyson posiadają certyfikaty Fundacji Europejskiego Centrum Badań Alergii (ECARF) oraz organizacji Allergy Standards Limited (ASL), potwierdzające, że urządzenia te są przyjazne dla osób z astmą i alergiami[10].

Oczyszczacze Dyson dostępne są do kupienia w Polsce. Model Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09 w cenie 3 299 zł, a Dyson Purifier Cool™ Autoreact TP7A – 2 799 zł.

Porównanie metod badawczych CADR i POLAR

 Oczyszczanie całego pomieszczenia jest testowane przy użyciu metody POLAR. Aby odtworzyć realne warunki mieszkania w komorze testowej, firma Dyson wykorzystała aż dziewięć czujników o pojemności 81 m3.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

 Test CADR jest pomiarem wyłącznie laboratoryjnym i nie odzwierciedla rzeczywistego poziomu zanieczyszczeń w pomieszczeniach, w których przebywasz na codzień (28,5 m3). Jeden czujnik umieszczony przy urządzeniu mierzy jakość powietrza w ograniczonym obszarze, a dodatkowy wiatrak sztucznie zwiększa cyrkulację w pomieszczeniu.

Test POLAR został stworzony przez firmę Dyson, aby ulepszyć przyjęte metody pomiaru. Test wykorzystuje aż dziewięć różnych czujników do pomiaru jakości powietrza w całym pomieszczeniu bez wykorzystania żadnych dodatkowych wentylatorów. POLAR mierzy efektywność oczyszczania w warunkach zbliżonych do tych panujących w Twoim domu (81 m3).

 Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09 – powietrze czystsze niż kiedykolwiek

Nowa seria oczyszczaczy Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde dzięki zastosowaniu półprzewodnikowych czujników formaldehydu nie tylko wychwytuje bardzo drobne zanieczyszczenia, ale także niszczy niebezpieczne lotne związki organiczne[11]. Formaldehyd jest bezbarwnym gazem, który może uwalniać się z mebli i produktów zwierających żywice formaldehydowe, czyli m.in. sklejek i płyt pilśniowych, materiałów izolacyjnych, tapet ściennych czy niektórych środków czystości[12].

Oczyszczacz Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09 wykrywa formaldehyd, a unikalny filtr katalityczny automatycznie go niszczy[13]. Filtr HEPA+Carbon wychwytuje również kurz, alergeny i inne szkodliwe gazy, co pozwala utrzymać środowisko domowe w większej czystości. Inteligentne sterowanie aplikacją Dyson Link dodatkowo pozwala na sterowanie i monitorowanie jakości powietrza w domu, w każdym miejscu i o każdej porze. Dzięki wprowadzonym funkcjom do oczyszczacza, Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde TP09 posiada certyfikat ECARF.

Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09
Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09

Dyson Purifier Cool Autoreact TP7A – stworzony z myślą o alergikach

Nowy model oczyszczaczy powietrza Dyson Purifier Cool Autoreact TP7A automatycznie wykrywa, wychwytuje i zatrzymuje zanieczyszczenia. Inteligentne czujniki oraz wysokowydajny filtr HEPA mogą pomóc alergikom poprawić ich samopoczucie w domu. Oczyszczacz Dyson Purifier Cool Autoreact przetestowany został pod kątem alergenów i posiada certyfikat ECARF. Wbudowane czujniki stale monitorują parametry jakości powietrza, a unikalny algorytm sprawdza dane co sekundę i je analizuje. System diagnozuje zanieczyszczenia na poziomie molekularnym, wyświetlając wyniki w czasie rzeczywistym na ekranie LCD.

[1] Alergiczny nieżyt nosa w świetle badania ECAP, Alergia, 2017.

[2] https://pacjentilekarz.pl/daj_szanse_plucom_maj_2021.pdf

[3] Cardona et al. World Allergy Organization Journal (2020) 13:100472. http://doi.org/10.1016/j.waojou.2020.100472

[4] Ibidem

[5] https://pacjentilekarz.pl/daj_szanse_plucom_maj_2021.pdf

[6] Całe urządzenie przetestowane przez niezależne laboratorium Airmid (Irlandia) w komorze testowej o pojemności 28,5 m3 wstępnie kondycjonowanej do 20 ± 3° C i wilgotności względnej 50 ± 5%. Wirus grypy A (H1N1) w postaci aerozolu w komorze badawczej i stężenie w powietrzu obserwowane przez 60 minut przy ustawieniu maksymalnej prędkości urządzenia. Dyson Purifier osiągnął skuteczność 99%. Rzeczywista skuteczność może się różnić w zależności od rzeczywistego środowiska i prędkości urządzenia. Testy tylko dla wirusa grypy A (H1N1).

[7] Przy maksymalnych ustawieniach. Sprawdzano pod kątem rozprowadzania powietrza i wydajności oczyszczania w pomieszczeniu o objętości 81m3.

[8] Sprawdzono pod kątem skuteczności filtracji cząsteczek o wielkości 0,1 mikrona (EN1822, ISO29463).

[9] Skuteczność systemu filtracji H13 HEPA produktów Dyson pod kątem MPPS osiągnęła poziom 99,95% zgodnie z normą EN1822, w porównaniu z oczyszczaczami innych marek [od marca 2020 r.]. Testowano skuteczność filtracji cząstek przez olej DEHS, określony w normie EN1822, w komorze określonej w ASTM F3150, badania przeprowadzono przy maksymalnych ustawieniach w IBR US.

[10] Dotyczy produktów Dyson Purifier Cool™ oraz Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde.

[11] Testy całego urządzenia przeprowadzone przez strony trzecie w oparciu o normę GB/T 18801-2018 w celu oceny parametru CCM dla formaldehydu przy stałym wprowadzaniu zanieczyszczenia aż do uzyskania plateau CADR dla formaldehydu. W poszczególnych przypadkach możliwe jest uzyskanie innych wyników.

[12] WHO Guidelines on Indoor Air Quality: Selected Pollutants, Światowa Organizacja Zdrowia, 2010.

[13] Niezależne badania całego urządzenia w oparciu o testowanie GB/T 18801-2018 skumulowanej masy czystego formaldehydu z ciągłym wtryskiem, aż do osiągnięcia plateau formaldehydowego CADR. W praktyce wyniki mogą się różnić.

3 komentarze do “Oczyszczacze powietrza – pomoc na sezon alergiczny

 • 27 października 2022 o 18:53
  Permalink

  Najlepszy na rynku jest fitr hepa h13. Oczyszczacz (z nawilżaczem) Lavender firmy Mateko ma go u siebie. jest to jeden z tańszych oczyszczaczy z tym doskonałym filtrem

  Odpowiedz
 • 27 kwietnia 2022 o 00:23
  Permalink

  Tereaz jest sezon alergiczny, dlatego mam w domu oczyszczacz powietrza i roombę z dobrymi filtrami. Trzeba dbać o swoje dobre samopoczucie w domu

  Odpowiedz
 • 27 kwietnia 2022 o 00:23
  Permalink

  Tereaz jest sezon alergiczny, dlatego mam w domu oczyszczacz powietrza i roombę z dobrymi filtrami. Trzeba dbać o swoje dobre samopoczucie w domu

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: