Trendy w cyfryzacji: open source, platformy DXP oraz chmura

Trendy w cyfryzacji: open source, platformy DXP oraz chmura

Liferay, międzynarodowy dostawca technologii dla biznesu, świętuje 12 lat obecności na rynku. Z tej okazji eksperci firmy przygotowali zestawienie najważniejszych trendów
w cyfryzacji firm.

trendy w cyfryzacji

Początki Liferay sięgają 2001 roku, kiedy to Brian Chan, absolwent ekonomii i informatyki Uniwersytetu w Chicago, zaangażował się w ruch open source. Celem ruchu było zapewnienie swobodnego i wolnego dostępu do oprogramowania wszystkim użytkownikom, zwłaszcza organizacjom non-profit, które nie miały tak dużych możliwości finansowych, jak wielkie przedsiębiorstwa. W efekcie jego pracy w połowie 2004 roku powstał Liferay. Rozwój firmy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej nastąpił w 2010 roku, kiedy dołączył do niej Zsolt Balogh. Od tego momentu Liferay obsługuje klientów
z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Słowenii, Chorwacji i innych krajów regionu CEE.

Test Roccat Kone XP – spektakularna mysz z oświetleniem 3D RGB

Trend 1 – Open source

Platformy typu open source (OSS) to wiodący typ oprogramowania komputerowego. Wzrastająca popularność tego rozwiązania polega na swobodzie w modyfikowaniu kodu źródłowego, możliwości udostępniania go innym osobom bez potrzeby zakupu licencji oraz uzyskaniu wsparcia społeczności, która gromadzi się wokół oprogramowania.

Większość produktów opracowanych przez Liferay to oprogramowanie typu open source.
Są one zazwyczaj udostępniane na licencji GNU Lesser General Public License (LGPL).
O popularności rozwiązania świadczy to, że platforma open source Liferay została dotychczas pobrana 6 milionów razy, a skupiona wokół niej społeczność liczy 200 tys. członków.
Z subskrypcji korporacyjnej skorzystało już 2 000 firm i 1 000 pracowników w 19 krajach.

 Test Poly Sync 40 – świetny zestaw do wirtualnych spotkań

Trend 2 – Platformy DXP

W przeciwieństwie do tradycyjnych CMS-ów, strony internetowe i aplikacje mobilne tworzone na platformach DXP zapewniają użytkownikom różnorodność doświadczeń. Jest to możliwe dzięki analizie danych, możliwości dopasowania treści do indywidualnych oczekiwań, a następnie ich dostarczania w odpowiednim kanale.

Na platformie DXP Liferay działa ponad 53 tys. stron internetowych. Z rozwiązania korzystają najczęściej firmy z branży usług finansowych i ubezpieczeń (m. in. Societe Generale, Santander, Raiffeisen), motoryzacji (Volkswagen), elektroniki użytkowej (Bosch), lotniczej (Airbus), telekomunikacji (Vodefone, Orange, SkyTV) i sektora publicznego (urząd miasta Wiedeń).
W tym roku Liferay po raz jedenasty został wyróżniony przez instytut badawczy Gartnera tytułem lidera w Magic Quadrant for Digital Experience Platform*.

Test Lenovo X1 Fold – efektywność laptopa, mobilnością smartfona

Trend 3 – Chmura

 Przetwarzanie danych w chmurze to kolejny silny trend w technologiach dla firm. Pozwala przenieść odpowiedzialność za zarządzanie oprogramowaniem na dostawcę, po stronie którego leży zapewnienie odpowiedniej infrastruktury, bezpieczeństwa i pełnej obsługi. Liferay prognozuje, że chmura będzie centralnym systemem umożliwiającym transformację cyfrową biznesu. Już teraz obserwujemy wzrost zainteresowania tego typu usługami, a do 2027 roku inwestycje w chmurę zwiększą się o prawie 20 procent.

Przykładem takich rozwiązań są platformy Liferay Enterprise PaaS oraz Liferay DXP Cloud. Platforma ta pomaga firmom tworzyć, uruchamiać i optymalizować cyfrowe doświadczenia dla klientów, pracowników, dostawców i sprzedawców. Usługa obejmuje zarządzanie treścią, profilem klienta, analitykę, moduł sprzedażowy, możliwość personalizacji i low-code. Oprogramowanie jest dostarczane w chmurze jako usługa i w pełni zarządzane przez Liferay.

Powyższe trendy, chociaż aktualnie najważniejsze, nie charakteryzują w pełni zmian, które będą w najbliższym czasie następować w obszarze technologii dla biznesu. Zwłaszcza na rynkach takich, jak polski, który według przedstawicieli firmy, jest bardzo rozwojowy.

– W ciągu kilku najbliższych lat Polska będzie dla Liferay rynkiem numer jeden. Widzimy tu ogromny potencjał i możliwości. Skupiamy się na poszerzeniu grona partnerów, ich edukacji i szkoleniu. Rozwijamy naszą platformę open source, rozwiązania w chmurze oraz jak najlepsze zarządzanie doświadczeniami użytkowników. Dwanaście lat doświadczenia jest solidnym fundamentem, na którym się opieramy, aby wspierać transformację cyfrową firm. Z tego jesteśmy dumni – powiedział Zsolt Balogh, General Manager Liferay.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: