Twój e-PIT – to kilka minut

Twój e-PIT – to kilka minut

Tegoroczne rozliczenie podatkowe – za rok 2021 – można złożyć do 2 maja. Twórcy systemu Twój e-PIT namawiają do tego, aby nie czekać na ostatnią chwilę. Jednak zapewniają też, że i w ostatniej godzinie rozliczeń system będzie w stanie obsłużyć intensywny ruch.

Twój e-PIT

Według różnych szacunków wypełnienie papierowo rocznego zeznania podatkowego może zajmować nawet dwie godziny, zlecenie tego specjaliście to koszt od 100 zł w górę. Tymczasem zaakceptowanie rozliczenia przygotowanego przez KAS i udostępnionego przez aplikację Twój e-PIT to kilka minut, a jeśli chcemy coś zmienić w rozliczeniu – kilkanaście.
W 2021 roku z takiej możliwości skorzystało 10 mln osób, z czego ponad 4 miliony zeznań zostało przez urząd skarbowy zatwierdzonych automatycznie bez udziału podatników. To oznacza, że w ten sposób Polacy zaoszczędzili łącznie nawet 2 miliony godzin swojego czasu – jeśli te wszystkie rozliczenia miałaby zrobić jedna osoba, zajęłoby jej to 2.283 lata nieprzerwanej pracy.
Jeśli wszyscy chcieliby zapłacić za wypełnienie e-PITa kosztowałoby to ich łącznie minimum 1 miliard złotych – obliczają eksperci Grupy Euvic, która już od 2 lat razem z pTAG opracowuje i modernizuje silnik systemu Twój e-PIT udostępnianego przez Krajową Administrację Skarbową na stronie podatki.gov.pl

Popularność wykorzystania aplikacji Twój e-PIT rośnie z roku na roku. W pierwszym roku funkcjonowania usługi skorzystało z niej ponad 6 milionów osób, po trzech latach już ponad 10 mln. Szacujemy, że w tym roku będzie to już ponad 11 mln. Z roku na rok rośnie nasze doświadczenie w usprawnianiu systemu, dlatego rozwiązanie jest też coraz bardziej przyjazne i intuicyjne dla użytkowników. – mówi Agnieszka Patoka, Kierownik Projektu w pTAG

Prace nad przygotowaniem systemu na dany rok rozpoczynają się już we wrześniu poprzedniego roku. Zwykle pierwszym etapem jest analiza doświadczenia z poprzedniej edycji między innymi pod kątem użyteczności, wydajności systemu i jego funkcjonalności. Kolejnym etapem jest wprowadzenie algorytmów uwzględniających obowiązujący porządek prawny, a także aktualizacja zabezpieczeń. Gromadzona przez wiele lat zbiorowa wiedza zespołu pTAG w zakresie specyfiki działania systemów IT pozwala na skuteczne planowanie i realizację działań w zakresie tworzenia silnika.
Testowa gotowość aplikacji Twój e-PIT jest osiągana w pierwszych dniach stycznia. Przed produkcyjnym uruchomieniem usługi jest ona corocznie poddawana szeregowi testów na specjalnie przygotowanych zestawach danych. Proces generowania zeznań zaczyna się na dwa tygodnie przed udostępnieniem usługi podatnikom.
Każdego roku usługa jest coraz bardziej popularna. W 2022 roku w pierwszej godzinie działania usługi (od północy do 1:00, 15 lutego) podatnicy złożyli ponad 4.000 zeznań, po kilku dniach było to już pół miliona rozliczeń. Do tej pory (początek kwietnia) złożono ponad 4 miliony zeznań, w zdecydowanej większości to PIT-37.
EUVIC

Cieszymy się, że coraz więcej Polaków przekonuje się do cyfrowego rozliczania podatków. To nie tylko efekt pandemii, ale także tego, że aplikacje ofertowane przez Resort Finansów są coraz lepszej jakości. Coraz więcej osób przełamuje barierę korzystania z takich rozwiązań. Mocno do tego zachęcamy, gdyż takie usługi jak Twój e-PIT to nie tylko duża wygoda, ale także pewność, że ważne sprawy urzędowe są zrealizowane właściwie. Systemy nie pozwolą bowiem podatnikowi wysłać rozliczenia, jeśli będzie niekompletne – na przykład niepodpisane – co często zdarza się przy papierowym wysyłaniu PITów. – podsumowuje Łukasz Czernecki, wiceprezes Euvic.

Statystyki za 2022 rok będą dostępne po zakończeniu akcji składania zeznań. W 2021 roku (przy rozliczeniu za 2020) stronę główną Twój e-PIT odwiedzano ponad 30 mln razy, złożono ponad 10 mln zeznań (o milion więcej niż rok wcześniej) – to prawie połowa wszystkich rozliczonych za ten rok zeznań podatkowych w Polsce. Warto też zwrócić uwagę, że w ponad 4 mln przypadków zeznania zostały zaakceptowane automatycznie – a więc urząd w imieniu podatnika wypełnił je tak, że nie było potrzebne zaangażowanie składających rozliczenie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla zapominalskich oraz osób, które nie korzystają z żadnych ulgi i odliczeń.
Jedną z większych wartości funkcjonalności Twój e-PIT jest fakt, że system przygotowuje wypełnione zeznanie dając możliwość jego uzupełnienia i edycji oraz rozlicza automatycznie bez konieczności ingerencji podatnika.
źródło: Grupa Euvic

Jeden komentarz do “Twój e-PIT – to kilka minut

  • 20 kwietnia 2022 o 15:10
    Bezpośredni odnośnik

    Korzystam od lat z programu Pitax. Za darmo rozliczam i wysyłam deklarację, do tego mam podpowiedzi, z jakiego rodzaju ulg korzystać.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: