Praca w domu – plusy i minusy

Praca w domu – plusy i minusy.

Większość ludzi woli pracować z domu, jednak praca zdalna ma swoje minusy. To nowe wyzwanie dla firm

Mimo że pandemiczna sytuacja po dwóch latach nieco się uspokoiła, nadal wiele osób pracuje zdalnie, i to wcale nie z konieczności. Według Pew Research Center, aż 61 proc. pracowników pracuje zdalnie dlatego, że chce. Nawet wiedząc, że w biurze czeka na nich wygodny fotel i miejsce do pracy, wolą pracować z domu.

Test Creative Chat – prosty sposób na prowadzenie rozmów

Trwała zmiana

Zaledwie 38 proc. badanych pracowników deklaruje, że głównym powodem, dlaczego wykonują swoje obowiązki z domu, jest fakt, że nie mają możliwości pracy w biurze. To odwrócenie proporcji sprzed dwóch lat, kiedy 64 proc. pracowników pracowało zdalnie dlatego, że ich miejsce pracy było zamknięte, a 36 proc. robiło to z własnej woli.

Wśród zalet pracy zdalnej wymieniane są: większa równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, mniejsza presja, a także większa wydajność pracy. 42 proc. pracowników mówi, że wykonuje swoje obowiązki zdalnie tylko z powodu COVID-19, a to o 15 punktów procentowych mniej, niż w 2020 roku (57 proc.). Większość twierdzi, że praca spoza biura nie wpłynęła znacząco na przebieg ich kariery zawodowej.

Test Poly Studio P21 – kompleksowe rozwiązanie do wideokonferencji

Plusy i minusy

Pracy zdalnej towarzyszy jednak zasadniczy problem: kontakt online nie zastąpi spotkania twarzą w twarz ze współpracownikami. Według raportu, 60 proc. pracowników zdalnych nie czuje więzi z kolegami z biura.

Fakt, że ludzie generalnie preferują pracę zdalną, potwierdzają badania Boldare, firmy IT specjalizującej się w tworzeniu produktów cyfrowych, która zapewnia pracownikom przestrzeń i możliwości do regularnych spotkań z kolegami i koleżankami z pracy. 

Aż 93 proc. osób z Boldare deklaruje, że możliwość pracy zdalnej miała dla nich spore znaczenie przy wyborze pracodawcy. Ale o tym wiemy od dawna – nasi specjaliści, którzy mogli pracować zdalnie na długo przed pandemią, bardzo to doceniali. Temat doskonale znamy i mimo niekwestionowanych zalet pracy zdalnej, stwarzamy naszym pracownikom odpowiednie warunki i zachęcamy do spotkań na żywo – tłumaczy Mateusz Grzesiukiewicz, JS Developer z firmy Boldare. – Niemal całkowita migracja organizacji do świata wirtualnego uświadomiła nam, jak ważna jest komunikacja w świecie rzeczywistym. Dlatego bardzo dbamy o to, by spotykać się ze sobą jak najczęściej i w różnych okolicznościach – dodaje.

Face to face

Warsztaty, integracje, wyjazdy do klientów czy jubileusze pracowników – to na pewno dobre okazje, żeby się spotkać w realu. Zwłaszcza w organizacji, w której większość załogi bardzo ceni sobie możliwość pracy zdalnej.

– Wszelkiego rodzaju spotkania na żywo zachęcają do aktywniejszego uczestnictwa i pomagają budować kulturę zaufania w firmie. Avatary na Slacku nigdy nie zastąpią komunikacji bezpośredniej, dzięki której wychwytujemy wzajemne sygnały niewerbalne i mowę ciała. Rozmowa twarzą w twarz pozwala lepiej się poznać, co ma ogromne znaczenie dla pracy w zespołach – opowiada Mateusz Grzesiukiewicz.

Test Blue Mic Snowball iCE – świetny mikrofon dla video-rozmów

Oprócz stacjonarnych warsztatów, spotkań z zespołem i wypraw do klientów, organizujemy także integracje face-to-face oraz workation. To ostatnie wiąże się ze wspólną pracą zespołu w wakacyjnych warunkach. Nasi pracownicy wiele razy organizowali workation, w ramach którego łączyli pracę z wypoczynkiem i wyjeżdżali całymi zespołami na surfing, w góry, czy odwiedzali zagraniczne, egzotyczne miejsca. Za każdym razem nasze zespoły wracają z takich wyjazdów zadowolone i wypoczęte, a także bardziej zgrane. Z naszych obserwacji wynika, że workation wzmaga ducha zespołu oraz produktywność pracowników.

Praca zdalna to współczesny sposób na zainteresowanie i utrzymanie pracowników, którzy doceniają oszczędność czasu i pieniędzy oraz większą równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Firmy produktowe, takie jak Boldare, coraz częściej oferują alternatywne formy pracy face-to-face. Dają one możliwość „zgromadzenia” w jednym miejscu zespołów, których członkowie na co dzień żyją w różnych regionach Europy, co w świecie IT jest już normą. Mimo ogólnej preferencji pracy z domu, pracownicy powinni mieć również możliwość przyjazdu do biura. Nawet, jeśli zechcą to zrobić raz w roku.  

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: