Dlaczego warto ukrywać swój adres IP

Dlaczego warto ukrywać swój adres IP

Niebawem wielu Polaków wyruszy na majówkę. W czasie podróży trzeba zatroszczyć się o wiele szczegółów, w tym również cyfrowe bezpieczeństwo.

adres IP

W podróży użytkownik smartfona bądź notebooka łączy się z bardzo dużą liczbą publicznych sieci Wi-Fi. Jego adres IP może służyć chociażby do śledzenia miejsca pobytu. Oczywiście można uniknąć takiej sytuacji ukrywając adres IP.

Za każdym razem, kiedy właściciel przenośnego terminala łączy się z Internetem, jego urządzeniu przypisywany jest adres IP, czyli ciąg cyfr i miejsc dziesiętnych identyfikujących urządzenie i lokalizację (kraj, miasto, aż do poziomu szczegółowości kodu pocztowego). Wraz ze zmianą pobytu adres IP odpowiednio się zmienia. Publiczny adres IP jest unikalny i widoczny dla wszystkich w Internecie.

Recenzja Archer T9UH – karta sieciowa USB na pomoc

Dlaczego warto ukrywać swój adres IP

Specjaliści z firmy Bitdefender wymieniają co najmniej kilka powodów, dla których warto rozważyć ukrycie adresu IP podczas pobytu poza domem.

  • Użytkownik pozostaje anonimowy i utrudnia śledzenie swojej aktywności online oraz nie udostępnia danych osobowych.
  • Zabezpieczenie przed profilowaniem i monitorowaniem. Ukrywanie adresu IP jest pierwszym krokiem do powstrzymania brokerów danych przed gromadzeniem informacji. W ten sposób unika się śledzenia przez instytucje rządowe. W wielu państwach organy ścigania bądź służby specjalne monitorują aktywność internatów, aby wytropić potencjalnych przestępców oraz dysydentów.
  • Czasami dostęp do treści jest blokowany przez niektóre państwa. Niezależnie od tego czy chodzi o pracę bądź rozrywkę, cyfrowi nomadzi muszą omijać ograniczenia geograficzne, aby korzystać ze stron internetowych lub usług strumieniowania.

Jak ukryć swój adres IP podczas podróży?

Zdaniem specjalistów z Bitdefendera najbezpieczniejszą opcją jest skorzystanie z usługi VPN (Virtual Private Network), która szyfruje wszystkie dane wysyłane i odbierane przez urządzenie i kieruje ruch przez serwer w innej lokalizacji. Przykładem takiej usługo jest Bitdefender Premium VPN. Poza tym, że oferuje szeroki zakres funkcji i jest łatwy w użyciu, dysponuje ponad 4 tysiącami serwerów w ponad 49 krajach i miastach.

Recenzja TP-Link Archer MR200 – stacjonarny router z LTE

Jak ukryć adres IP za pomocą VPN? 

  • Wybór planu VPN
  • Pobranie aplikacji VPN na urządzenie (Windows, Mac iOS i Android, do 10 urządzeń)
  • Zainstalowanie aplikacji VPN i jej uruchomienie
  • Wybór lokalizację serwera. Nowy adres IP będzie adresem tego serwera.
  • Włączenie VPN

źródło: Bitdefender

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl