Para kontra alergia – po pierwsze higiena

Para kontra alergia – po pierwsze higiena

W naszych czasach każdy ma wśród bliskich alergika lub sam jest na coś uczulony. Według aktualnych statystyk objawy różnych alergii występują u 40 proc. Polaków*. Najczęściej uczulające alergeny wziewne to roztocza kurzu domowego. W przeciwieństwie do uczulenia na pyłki, walka z roztoczami trwa cały rok. Wprawdzie trudno jest całkowicie je wyeliminować z naszego otoczenia, ale można ograniczyć ich ilość. W pozbyciu się ich pomaga m.in. Ultradelikatna Sucha Para (DMS), wykorzystywana w urządzeniach do prasowania Laurastar.

Roztocza są wszędzie, nawet w najczystszych domach. Jak je rozpoznać? Są kuzynami pajęczaków o mikroskopijnych rozmiarach (mniej niż 0,5 mm) i żyją od 2 do 3 miesięcy. Rozmnażają się bardzo szybko, gdy tylko znajdą dogodne warunki, czyli między 65 a 80% wilgotności i temperaturę między 20 a 30 stopni. Ich pożywieniem są komórki naszego złuszczonego naskórka. Jedna osoba w ciągu doby dostarcza około 1,5 g naskórka, co jest wystarczającą ilością pożywienia dla wielu tysięcy osobników na okres 3 miesięcy. Gdzie gromadzą się roztocza? Najczęściej w poduszkach, kołdrach, materacach i sofach, dywanach, zasłonach, a także w odzieży.  Potocznie nazywamy je „kurzem domowym”, a alergia na kurz to właśnie alergia na roztocza.

Reklamy

 


Najczęstsze objawy

Według szacunków średnio co czwarty człowiek na świecie wykazuje objawy alergii na roztocza. Wdychanie ich wywołuje objawy ze strony układu oddechowego, takie jak nieżyt nosa, zapalenie spojówek czy astma i jej odpowiedniki (suchy kaszel, nawracające zapalenie oskrzeli itp.). Z kolei kontakt roztoczy ze skórą powoduje wypryski, a nawet sprzyja rozwojowi atopowego zapalenia skóry. By potwierdzić uczulenie na kurz domowy, można przeprowadzić test u alergologa. Objawy wywoływane przez roztocza są bardziej nasilone jesienią i utrzymują się do zimy, kiedy mieszkania są mniej wentylowane i bardziej ogrzewane.

Po pierwsze higienaCo robić by wyeliminować roztocza? Przede wszystkim należy regularnie sprzątać dom, często zmieniać prześcieradła, codziennie wietrzyć pomieszczenia w celu zmniejszenia wilgotności i utrzymywać temperaturę poniżej 20°C. Wszystkie tkaniny w domu, m.in. odzież, pościel czy zasłony trzeba jak najczęściej prać. Pamiętajmy, że alergenów nie wyeliminujemy poprzez pranie w niskich temperaturach, gdyż ułatwia to ich przenoszenie się z jednego materiału na drugi.

Pralkę trzeba nastawiać na 60 st., gdyż larwy roztoczy są niszczone dopiero przy 58 st. Alergicy powinni też uważać na powszechnie dostępne środki chemiczne przeciw roztoczom, które, nawet jeśli wykazują skuteczność, nie są wolne od toksyczności. Z kolei naturalne preparaty oparte np. na olejkach eterycznych mogą wywołać skutki uboczne w postaci np. podrażnień dróg oddechowych.

Test Vivo V23 – można się wyróżniać w tłumie

Para niszczy roztocza

Naturalnym rozwiązaniem, bez użycia produktów chemicznych, doskonale nadającym się do tekstyliów mających bezpośredni kontakt ze skórą oraz dla pluszaków i kołder jest Ultradelikatna Sucha Para (DMS) wykorzystywana w parownicach, systemach do prasowania i generatorach pary Laurastar. Powstaje ona po dwukrotnym przegrzaniu wody. Najpierw w generatorze pary, a następnie, po osiągnięciu temperatury 100 st., w żelazku. Dzięki temu, że ma ona zwiększoną objętość, to szybciej i skuteczniej rozprowadza się na tkaninie w porównaniu do pary mokrej.

DMS jest wyrzucana z prędkością 15m/s (15 x szybciej niż w innych stacjach parowych), co pozwala molekułom wody, przekształconym uprzednio w gaz, przeniknąć przez warstwy materiału, przekazując włóknom swoje ciepło i energię i eliminując tym samym 100 proc. roztoczy oraz 99,9 proc. wirusów i bakterii. Działanie higienizujące i dezynfekujące pary Laurastar potwierdzają badania niezależnych laboratoriów, prowadzone w latach 2017-2020.

___________________——————————

*wyniki programu ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce). Programem objęto 22 700 osób w 9 regionach kraju, z czego niemal 25% przeszło szczegółowe badania lekarskie.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]