Jeżeli myślisz o modernizacji sieci WAN, to rozważ SD-WAN Silver Peak

Jeżeli myślisz o modernizacji sieci WAN, to rozważ SD-WAN Silver Peak

Arek Cempura: Łukasz, można powiedzieć, że świat nie lubi stagnacji i coś jeszcze wczoraj było standardem dzisiaj jest już przeszłością. Dotyczy to również sieci WAN. Od jakiegoś czasu coraz bardziej popularny jest tzw. SD-WAN. Czy skrótowiec SD należy to rozumieć jako „SuperDrogi” czy raczej „Super Doskonały” WAN?

Łukasz Włodarczyk: No tak, to dosyć ciekawe podejście do rozszyfrowania SD – takie marketingowe. I to „Super Doskonały” nawet ma sens. I o tym za chwilę.

SD WAN– czyli Software Defined WAN – to w przełożeniu na polski „rozległe sieci komputerowe definiowane programowo” – uff. Czyli SD-WAN.

To rozwiązanie jest stosunkowo nowe w odniesieniu do samych sieci WAN, to rozwój SD-WAN przypada na latach 2014-2017. Gartner w 2017 określił rozwiązania SD-WAN mianem technologii sieciowej zyskującej popularność. Aczkolwiek znaczne zwiększenie tej popularności i zainteresowania się rozwiązaniami SD-WAN przypadło na latach 2020-2021 – czyli czas pandemii COVID-19. I związane jest przede wszystkim z coraz większą popularnością pracy w modelu zdalnym czy hybrydowym. Znaczącą zmienia to sposób korzystania z zasobów sieciowych organizacji oraz zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa.

Pandemia spowodowała tzw. „inną konsumpcję” zasobów danej firmy, dostęp do aplikacji, zwiększonego zapotrzebowania na bezproblemową transmisję video.

SD-WAN Silver Peak

Arek Cempura: Co jest główną zaletą technologii SD-WAN?

Łukasz Włodarczyk: Sam wiesz ze swoim doświadczeniem w bankowości, że obsługa klienta – tego detalicznego czy firmy – już dawno „wyszła poza budynek” – a pandemia tylko to przyśpieszyła tam, gdzie jeszcze wahano się „czy to już ten czas”.

To co widzimy od strony nas jako klienta te strony internetowe, portale dla klientów, e-commerce, bankowość cyfrowa to tylko część. Należy zwrócić uwagę na to co „jest z tyłu”, czyli tak systemy rozliczeniowe, systemy magazynowe, systemy finansowo-księgowe, itp., z których korzystają pracownicy danej firmy czy, które komunikują się między sobą wymieniając dane związane z daną transakcją, procesem. Wiele usług jest wynoszonych do chmury publicznej, do chmury prywatnej i tak naprawdę SD-WAN jest czymś, co pojawiło się już wiele lat temu, to się nazywało DMVPN (Dynami Multipoint VPN) – dynamiczna wielopunktowa wirtualna sieć prywatna – czyli dynamiczna możliwość łączenia i przełączenia dostępu do danych. To długi czas rozwijało się obok SD-WAN.

SD-WAN Silver Peak

Arek Cempura: Powiedziałeś „obsługa klienta wyszła poza budynek” – i to faktycznie dzieje się tak już od lat 90 wieku XX. Ale do tego dochodzi jeszcze wspominana (r)ewolucja w sposobie wykonywania pracy. Kiedyś firma miała budynek, biura, oddziały połączone w sieci WAN. Do tego minimum jedną serwerownię, w której były wszystkie serwery.

Dzisiaj system księgowy możemy mieć na serwerach w jednej lokalizacji, system do logistyki w innej a system sprzedażowy czy CRM mamy w chmurze. Do tego musimy zapewnić dostęp z setek a czasami i tysięcy punktów, gdzie znajdują się nasi pracownicy. Jak to ogarnąć?

Łukasz Włodarczyk: I tu zaczyna się wyzwanie. Wspominany przeze mnie Dynamiczny VPN, przede wszystkim skupiał się na zapewnieniu połączenia. Natomiast ogólnie patrząc na warstwę aplikacyjną to można powiedzieć „tym się nie interesował”. A to jest bardzo istotne.

Inną rzeczą będzie przesłanie pliku do backupu, a co innego jest zabezpieczenie dla firmy produkcyjnej całej transmisji związanej z logistyką, projektami, z procesem produkcyjnym. Przesłanie danych z tym związanych musi mieć priorytet. I tu zaczyna się pole do rozmów na temat SD-WAN.

Recenzja D-Link DIR-2150 – łatwa instalacja. Wygodne korzystanie

Arek Cempura: Czy mogę zrobić pewne uproszenie, że technologia SD-WAN to rodzaj optymalizacji?

Łukasz Włodarczyk: Dokładnie tak.  SDWAN to innymi słowy zachowanie odpowiedniej jakości, dostępności danych, a z drugiej strony zredukowanie i przeniesienie się na medium transmisyjne, które jest stosunkowo, albo nawet bardzo dużo tańsze, niż np. MPLS.

Arek Cempura: Rozumie, że przed rozpoczęciem szukania rozwiązania klasy SD-WAN powinienem zrobić audyt – samodzielnie lub z pomocą np. INNERGO – i zdefiniować co jest dla mnie istotne, jaki powinno mieć priorytet i czy moje obecne rozwiązanie to zapewnia. I powiedzmy, że wychodzi mi „Zacznij myśleć o SD-WANie”. Jak zapytać rynek o ten SDWAN? Czy „SDWAN sztuk 1 na jutro?”.

Łukasz Włodarczyk: Jeżeli na odpowiednio postawione pytania, uzyskamy odpowiedzi, które sprawią, że powinniśmy myśleć o SD-WAN, to wtedy trzeba zrobić niestety przegląd tego co jest na rynku. Bo tak jak są smartfony i smartfony, tak samo są SD-WANy i SD-WANy.

Dużo zależy od tego, co twoja firma planuje „robić jutro” – czyli jakie ma plany na przyszłość. Bo jeżeli wspomniana praca hybrydowa to okres przejściowy albo wiesz, jak to będzie zorganizowane inaczej za chwilę, to coś innego będzie dla Ciebie ważne. Może nawet nie wartość iść w SD-WAN, tylko dokonać optymalizacji i „odświeżenia” obecnego WAN-u.

Czy to co mamy odpowiada IT, czy to odpowiada biznesowi i co planuje ten biznes w bliższej i dalekiej przyszłości.

Jak to mamy to wtedy możemy powiedzieć „SD-WAN sztuk 1 na jutro”, ale to nie może być, że od razu wstawiamy mastodonta, bo analiza powinna nam wskazać na co zwrócić uwagę – jeśli potrzebuję SDWAN to jak obszernego, z jakimi funkcjonalnościami. Bo nie sztuką jest kupić „sztuk 1”, ale sztuką jest tak wybrać rozwiązanie, które będzie zaadresowało potrzeby i problemy obecne, ale też było z pewnym nadmiarem na przyszłość.

Recenzja Logitech POP Keys i POP Mouse – to pewne, jest wyjątkowy

Arek Cempura: My mamy w swojej ofercie SD-WAN firmy Silver Peak. Nawet „popełniłeś” taki artykuł, że to jest klasyczny SDWAN. Co to znaczy „klasyczny” SD-WAN?

Łukasz Włodarczyk: „Klasyczny” to przewrotne podejście dlatego, że Silver Peak jest najbardziej komplementarnym rozwiązaniem. Jest rozwiązaniem, które powstało właśnie od początku jako SD-WAN.

SD-WAN Silver Peak

Arek Cempura: Używasz słowo klucz – komplementarny. Co to znaczy?

Łukasz Włodarczyk: Czyli adresujący największy obszar względem potrzeb klienta. Jeśli ktoś zdecyduje się na SD-WAN Silver Peak to na pewno to spełni 99,9% jego potrzeb dzisiaj i jutro.

Tutaj kompleksowość rozwiązania jest prawie całkowita. „Prawie” dlatego, że Silver Peak przede wszystkim ukierunkowuje na SD-WAN. Często mówi się, że jeżeli „coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”.

Podstawa to analiza potrzeb klienta i dopiero wtedy dobór rozwiązania. Nie ukrywam, że Silver Peak jest tym, który bardzo modułowo podchodzi do całego rozwiązania i nie kupuje się SD-WAN Silver Peak wyłącznie po to, żeby były VPNy, i wyłącznie po to, żeby była priorytetyzacja ruchu, ale też może pójść jeszcze głębiej tak naprawdę w to zagadnienie oferując optymalizację ścieżki. System weryfikuje zajętość, sprawdza, przełącza na inne łącza, zmienia je. Jest też kolejna rzecz związana z czymś, co kiedyś było dosyć popularne „zipowanie”, aby przesłać duże pliki średniej jakości łączami. Czyli po prostu kompresja.

 

Arek Cempura: Ale to na poziomie sprzętowo-aplikacyjnym? To „system” decyduje, jak dokonać „spakowania”?

Łukasz Włodarczyk: Dokładnie i to jest idealne rozwiązanie, kiedy mamy oddziały – bo zdarzają się lokalizacje, które są w środku niczego i dostępne tam łączą są właśnie średniej lub niskiej do naszych potrzeb przepustowości.

Recenzja urządzeń smart home z serii Tapo

Arek Cempura: Czyli Silver Peak specjalizuje się w technologii SD-WAN. Od lat w tzw. macierzy Gartnera zajmuje pozycję w obszarze „lider/wizjoner”. Jest challengerem narzucającym pewne rozwiązania. Czyli rozumiem, że oni kiedyś pracowali nad tym rozwiązaniem, ktoś im wierzył albo nie, cały czas byli w czołówce i któregoś dnia „okoliczności przyrody” pojawiły się sprzyjające do tego, że mogli powiedzieć „tak, mamy, tak jesteśmy gotowi dostarczać SD-WAN wysokiej jakości”.

Łukasz Włodarczyk: Silver Peak idealnie wpasował się w te potrzeby, które pojawiają się na rynku. Oni to zobaczyli. Te oddziały, to coraz większe „rozproszenie” firmy, pracę zdalną w wielu organizacjach. To, że cała logika funkcjonowania firmy i jej organizacji przestaje być scentralizowana. Silver Peak zobaczył tę potrzebę, wpisał się idealnie i dostosowywał do tych potrzeb. I produkt jest bardzo dorosły, trzeba przyznać.

Do tego dokładają coraz więcej elementów automatyzacji prostych i tych bardziej skomplikowanych procesów. Można powiedzieć, że SD-WAN Silver Peak w pewien sposób „sam się doucza”. Na tym korzystają obecni i przyszli użytkownicy.

Arek Cempura: Łukasz, wiemy, że cyberprzestępca to nie jest zawód szanowany, ale na pewno dochodowy. I włamanie to kwestia czasu, który ktoś chce poświęcić. Jak SD-WAN Silver Peak wspiera dbanie o bezpieczeństwo? Co nie jest łatwe przy tych rozporoszonych zasobach i pracownikach.

Łukasz Włodarczyk: Rzeczywiście bezpieczeństwo to ważny aspekt i to również Silver Peak zapewnia. Ważne jest, aby nie pokazywać na świat wszystkiego, co mamy i gdzie mamy. Ważne jest „pakowanie tego w tunele”, które mają odpowiednie rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo transmisji. Do takiego ruchu, nazwijmy go „SD-WANowego”, wbrew pozorom ciężko „się jest wbić”. Szyfrowanie i inne zabezpieczenia, które stanowią tajemnice firmy Silver Peak, sprawią, że otrzymujemy wysoki poziom bezpieczeństwa.

Arek Cempura: Jakieś ostatnie słowo do czytających, dlaczego warto zadzwonić do Łukasza Włodarczyka?

Łukasz Włodarczyk: Bo przeanalizuję potrzeby i powiem czy „jest już czas na dostawę SD-WAN Silver Peak, sztuk 1”

To co ważne, to SD-WAN Silver Peak posiada wiele funkcjonalności, które wspomagają pracę działów IT – nie tylko sprawy związane z łączami, dostępnością itd., ale też z analizą tego, co się dzieje w sieci, jak dużo ruchu jest generowanego. Na podstawie tego też jesteśmy w stanie wyłapać na przykład jakiś malware, który z jakiegoś powodu trafił przez przypadek na nasz serwer albo stację i generuje jakiś ruch, który normalnie się nie zdarza.

Albo anomalię w transferze danych, które może wskazywać, że jakiś pracownik właśnie zamierza się zwolnić i gromadzi dużo informacji związanych z działalnością firmy.

Arek Cempura: Drogi czytelniku, jeśli dotarłeś do tego momentu, to znaczy, że temat SD-WAN zainteresował Cię.
Zapraszam do kontaktu na e-mail: odkrywaj@innergo.pl

Omówimy potrzeby, przedstawiamy możliwe rozwiązania.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: