Uwaga przy sprzedaży telewizora z rządowym dofinansowaniem

Cyfrowa Polska do sprzedawców: Uwaga przy sprzedaży telewizora z rządowym dofinansowaniem

Odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej mogą korzystać z rządowego bonu na zakup telewizora w związku z trwającym uruchomianiem nowego standardu sygnału nadawania. Związek Cyfrowa Polska wspólnie z InfoProdukt przypominają sprzedawcom elektroniki o nowych obowiązkach oraz konsekwencjach sprzedaży odbiorników, które nie są przystosowanych do odbioru DVB-T2/HEVC.

Dofinansowanie do kupowanych przez telewidzów dekoderów lub telewizorów jest możliwe dzięki rządowej ustawie, która pod koniec lutego weszła w życie. Konsumenci, po złożeniu wniosku poprzez specjalną stronę (https://www.gov.pl/cyfrowaTV) lub w placówce Poczty Polskiej, mogą otrzymać bon o wartości 250 zł na telewizor lub jedynie 100 zł, jeśli zdecydują się na zakup dekodera. O tyle sprzedawca pomniejszy cenę odbiornika przy jego zakupie, jeśli kupujący uda się z bonem do punktu sprzedaży.

DVB-T2/HEVC / telewizora z rządowym dofinansowaniem

Ale – jak przypomina Związek Cyfrowa Polska – dotyczy to tylko takiego sprzętu, który spełnia wszystkie wymogi i standardy pozwalające na odbiór nowej naziemnej telewizji cyfrowej. Organizacja zrzeszająca polską branżę producentów, importerów i dystrybutorów sprzętu elektronicznego wydała specjalny poradnik dla sprzedawców, w którym w związku z nowymi przepisami przestrzega przed konsekwencjami pomyłek i radzi, jak się przed nimi chronić.

Test Ferguson Ariva T75 – odbiornik telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC

Nowe możliwości, nowe obowiązki

Jak zauważa prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik już od 2019 r. wprowadzane do obiegu w Polsce telewizory powinny spełniać wymogi techniczne odbioru sygnału w standardzie DVB-T2/HEVC. Ekspert zaznacza, że co prawda według badań rynkowych w 2020 r. niemal wszystkie urządzenia tego typu dostępne w sklepach były przystosowane do odbioru nowej naziemnej telewizji cyfrowej, to zdarzają się jednak na półkach produkty, które od tych norm odbiegają.

– Uczulamy sprzedawców telewizorów, aby oferując odbiornik konsumentowi, który chce wykorzystać bon w ramach mechanizmu dofinansowania, dokładnie sprawdzili, czy sprzęt spełnia wszystkie wymogi zapisane w przepisach. Pamiętajmy bowiem, że w myśl ustawy za przyjęcie płatności z użyciem bonu przy sprzedaży odbiornika, który nie da dostępu do nowego standardu nadawania, sprzedawca może zapłacić grzywnę, a nawet trafić do więzienia na 2 lata – podkreśla Michał Kanownik.

Minimalne parametry telewizora, o których mowa to:

  • możliwość odbioru telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2,
  • obsługa kodeka obrazu HEVC lub inaczej H.265, czy MPEG-H,
  • odbiór kodowania dźwięku w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 oraz Dolby E-AC-3.

Cyfrowa Polska w swoim poradniku przypomina też, że przy sprzedaży modelu telewizora, który ma łączność z internetem, należy sprawdzić, czy odbiornik obsługuje standard HbbTV w co najmniej wersji 2.0.1. A w przypadku modeli oferujące rozdzielczość 4K dodatkowo konieczna jest funkcja odbioru obrazu HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10 i dźwięku w wersji Dolby AC-4.

Telewizor Hisense 55A7GQ – jak sprawdził się u mnie?

Bon nie w każdym sklepie

Warto też mieć na uwadze to, że rządowy bon nie może być realizowany w każdym sklepie z elektroniką, ale tylko w tych punktach, które zgłoszą się do udziału w rządowym programie. Jak to zrobić?

Sprzedawcy, by uczestniczyć w programie muszą zarejestrować się poprzez złożenie wniosku na stronie http://www.gov.pl/cyfrowaTV. Do tego konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, certyfikatu kwalifikowanego lub e-dowodu. Przystąpienie do programu następuje automatycznie po zakończeniu rejestracji online – wyjaśnia Michał Kanownik. Jak zaznacza, do wypełnienia wniosku wymagane są jedynie podstawowe dane dotyczące firmy i punktów sprzedaży lub strony internetowej, na której prowadzona jest sprzedaż odbiorników.

– Sprzedawcy pamiętać muszą również, że do ich obowiązków w związku z udziałem w programie dofinansowań należy uczestnictwo w systemie płatności z wykorzystaniem dedykowanego narzędzia IT, a także informowanie swoich klientów o fakcie, że akceptowane są przez nich płatności bonem. Wymagane jest również złożenie stosownych oświadczeń, m.in. co do zgodności sprzedawanego sprzętu z wymogami nowego standardu – dodaje prezes Cyfrowej Polski.

Nadchodzi nowa jakość dla widzów

Nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej jest uruchamiany w Polsce stopniowo. Dostępny jest on już dla telewidzów z województw: dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko–pomorskiego, niemal całego pomorskiego i północno-zachodniej części Mazowsza. Kolejne etapy przerwania emisji sygnału starszej generacji i startu nadawania DVB-T2/HEVC będą mieć miejsce 23 maja i 27 czerwca w kolejnych poszczególnych regionach kraju. Zmianie nie podlega tylko emisja programów Telewizji Polskiej, która zgodnie z decyzją UKE będzie mogła nadawać również w starszej technologii do końca 2023 roku.

Jak podkreślają eksperci Cyfrowej Polski, nowy standard cyfrowego naziemnego sygnału telewizyjnego wiązać się będzie z większą liczbą kanałów oraz lepszą jakością dźwięku i obrazu. Pod warunkiem posiadania odpowiedniego sprzętu widzowie będą mogli cieszyć się także nowymi interaktywnymi funkcjami, takimi jak wygodny dostęp do informacji o trwającej audycji, udział w głosowaniach za pomocą pilota telewizyjnego, czy do możliwości zatrzymania transmisji na żywo, znanej dotychczas z telewizji internetowej. Konsumenci i sprzedawcy pamiętać muszą jednak, że rządowy bon na zakup dekodera czy telewizora można wykorzystać jedynie do 31 grudnia 2022 r.

Hama Performance 45 – pokojowa antena DVB-T/DVB-T2

Poradnik Związku Cyfrowa Polska dla sprzedawców stworzony w partnerstwie z InfoProdukt można znaleźć na stronie organizacji. Związek wcześniej informował również, że opublikował ponadto poradnik skierowany do telewidzów, który opisuje, jak przygotować się do odbioru nowego standardu cyfrowej telewizji naziemnej.

Poradnik dla sprzedawców odbiorników telewizyjnych można pobrać tutaj.

Konkurs dekoder techbite DVB-T2/HEVC – nie strać możliwości odbioru telewizji

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl