Miesiąc Świadomości Stresu (Stress Awareness Month) wg Amazfit

Miesiąc Świadomości Stresu (Stress Awareness Month) wg Amazfit

Z okazji Miesiąca Świadomości Stresu (kwiecień), marka Amazfit podzieliła się danymi dotyczącymi tego, gdzie w Polsce mieszkają najbardziej i najmniej zestresowane osoby. Aby pomóc w lepszym radzeniu sobie ze stresem w 2022 roku, marka nawiązała współpracę z czołową hipnoterapeutką i trenerką pomagającą w problemach związanych ze stanami lękowymi Chloe Brotheridge, która udzieliła przydatnych wskazówek i porad.

Amazfit GTR 3
Amazfit GTR 3

Z badania przeprowadzonego wśród 64 267 użytkowników smartwatchy Amazfit wynika, że najbardziej zestresowani są mieszkańcy Szczecina*, podczas gdy mieszkańcy Lublina są najbardziej zrelaksowani. Co ciekawe, mieszkańcy Warszawy są jest jednymi z najmniej zestresowanych, zajmując szóste miejsce wśród 10 badanych miast.

Test Huawei Watch GT Runner – biegamy razem

Zależność między snem a poziomem stresu jest ścisła, a przestrzeganie odpowiedniej higieny snu może mieć zbawienny wpływ na nasz organizm. Jak wykazały badania, większość użytkowników smartwatchy Amazfit w Polsce kładzie się spać o godzinie 22:00, a wstaje już przed godziną 5:00. Do godziny 6:00 na nogach jest już ponad 45% wszystkich użytkowników, a na dosypianie pozwala sobie zaledwie 12% posiadaczy urządzeń. Najdłużej śpią mieszkańcy Lublina, a najmniej snu zażywają użytkownicy mieszkający w Katowicach. Jakość oraz długość snu jest mierzona bezpośrednio przez urządzenia Amazfit, a dane zostają następnie przekazywane od aplikacji Zepp Health, w której znajdują się odpowiednie wskazówki mówiące o tym, jak wypracować dobre nawyki zasypiania.

Smartwatch GTR 3 firmy Amazfit jest wyposażony w funkcję testu stresu, która monitoruje i ocenia jego poziom u użytkownika za pomocą algorytmów i danych takich jak zmienność rytmu serca (HRV). Dzięki automatycznym alertom lub ręcznemu testowi wykonanemu na żądanie użytkownicy są powiadamiani o wykryciu nienaturalnie wysokiego poziomu stresu. Za pomocą ćwiczeń oddechowych, które wykonuje się w asyście smartwatcha, użytkownicy mogą odzyskać kontrolę nad oddechem i zmniejszyć stres oraz niepokój. Poziom stresu obejmuje wartości od spokojnego, normalnego, średniego oraz wysokiego i można je łatwo zidentyfikować za pomocą smartwatcha lub aplikacji.

Aby pomóc w radzeniu sobie ze stresem, Chloe Brotheridge przygotowała 5 wskazówek:

  1. Wytwórz dobre nawyki zasypiania – Zapewnienie sobie od 7 do 9 godzin dobrej jakości snu każdej nocy może pozytywnie wpłynąć na ogólną sprawność fizyczną, zmniejszyć stres, a nawet pomóc nadać skórze blask. Jeśli trudno Ci się wyłączyć wieczorami, stwórz rutynę przed snem, która będzie pasować do Twojego stylu życia i której będziesz się trzymać. Może to być na przykład wypicie ciepłego napoju, delikatne rozciąganie, gorąca kąpiel, ćwiczenia oddechowe lub medytacja. Używając jednego z zegarków Amazfit, można śledzić i oceniać, ile snu potrzeba, aby obniżyć poziom stresu.
  1. Wytrząśnij stres – Zwierzęta żyjące na wolności nie doświadczają PTSD, ponieważ po przeżyciu czegoś przerażającego lub stresującego energicznie potrząsają swoim ciałem, aby pozbyć się traumy. Może to działać również w przypadku ludzi – wykonywanie tej czynności rozładowuje napięcie i spala nadmiar adrenaliny. Wstań i potrząśnij swoim ciałem, podskakując na ugiętych kolanach wprawiając w ruch ramiona i tułów, aby uzyskać te same korzyści. Jest to świetny sposób na uspokojenie się po stresujących chwilach. 
  1. Znajdź czas na przerwę – Czasami najprostsza czynność może zrobić największą różnicę. Badania sugerują, że robienie godzinnych przerw w pracy zwiększa naszą produktywność i obniża poziom stresu. Wstawanie, rozciąganie się, spacer, przygotowanie gorącego napoju lub odejście od biurka w celu wzięcia kilku powolnych, głębokich oddechów to proste sposoby na zrobienie sobie przerwy.
  1. Ćwicz „fizjologiczne westchnienie” – wypróbuj metodę oddychania opracowaną przez dr Andrew Hubermana z Uniwersytetu Stanforda; zazwyczaj wystarczy jedno lub dwa fizjologiczne westchnienia, aby poczuć się spokojniejszym. Weź głęboki wdech przez nos, następnie zrób mniejszy, szybszy wdech przez nos, a potem powoli wydychaj powietrze przez usta. Smartwatch GTR 3 firmy Amazfit jest wyposażony w funkcję testu stresu, która monitoruje jego poziom i powiadamia o anomaliach, zachęcając użytkowników do rozpoczęcia ćwiczeń oddechowych w zegarku. 
  1. Progresywna relaksacja mięśni (PMR) – Wypróbowanie techniki relaksacyjnej, takiej jak PMR, może pomóc w złagodzeniu stresu i niepokoju, a także zmniejszyć ból i poprawić sen. Zaczynając od stóp, a następnie przechodząc przez każdą część ciała, napinaj mięśnie przez kilka sekund, a następnie je rozluźniaj. Zacznij od napinania stóp i podwijania palców przed rozluźnieniem, następnie napnij i rozluźnij mięśnie łydek, kolan itd. W miarę zwalniania mięśnia wyobrażaj sobie, że się rozluźnia.

Od 1992 roku w kwietniu każdego roku organizowany jest Miesiąc Świadomości Stresu (Stress Awareness Month), którego celem jest podnoszenie świadomości na temat przyczyn i sposobów leczenia współczesnej epidemii stresu.

____________________——————–

* Wskaźnik stresu jest obliczany na podstawie zmian zmienności tętna użytkowników i służy do oceny zmian kondycji fizycznej w ciągu dnia. Indeks dla każdego miasta jest obliczany przez znalezienie średniego wyniku dla użytkowników w danym obszarze.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl