Nie dać się oszukać na SMS

Internetowi przestępcy nie odpoczywali podczas długiego weekendu. Nowa kampania SMSów o przesyłce! CyberRescue ostrzega – tym razem oszuści się postarali. Jak nie dać się oszukać?

SMS

Internetowi przestępcy nie odpoczywali podczas długiego weekendu. Rozsyłają wiadomości z informacją, że przesyłka nie może zostać dostarczona. Uwaga! W ten sposób możesz włączyć płatną subskrypcję.

Test Nextbase 522GW – miej oko nie(tylko) na drogę

Fałszywe wiadomości o niedostarczeniu paczki są już znane w świecie cyberbezpieczeństwa. Tym razem oszuści się postarali, żeby odebrać przesyłkę, należy zweryfikować adres dostawy, klikając w link z wiadomości. Łącze kieruje do podrobionej strony, umożliwiającej śledzenie paczki i wyłudzającej wrażliwe dane i namiary na kartę płatniczą. Uzupełniając formularz na fałszywej stronie, zostajemy wpisani do płatnej subskrypcji, która cyklicznie pobiera opłaty z konta bankowego.

Strona wyglądała profesjonalnie!

 Do CyberRescue, firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem, zgłosił się Mateusz, który otrzymał taką wiadomość. Od razu skojarzył ją z popularnym oszustwem, wykorzystującym wizerunek firm kurierskich. 

  • Strona do śledzenia paczki wyglądała naprawdę profesjonalnie, moją czujność wzbudził fakt, że musiałem podać dane do karty płatniczej – dodaje klient CyberRescue.

To oszustwo zyskało nową formę. Dlatego zachowanie ostrożności w takich sytuacjach jest kluczowe. – Przestępcy szukają coraz to nowszych sposobów, żeby wyłudzić pieniądze. Oszustwo na niedostarczenie paczki jest znane, jednak pojawiło się w nowej odsłonie, co może zmylić innych – mówi Marlena Dziemińska z CyberRescue.

Test Prido X6 – wideorejestrator z kamerą cofania w lusterku wstecznym

Jak nie dać się oszukać?

 Przede wszystkim należy zachować czujność. Jeżeli otrzymaliśmy podejrzaną wiadomość z linkiem, pochopnie nie klikajmy w łącze. Najpierw zastanówmy się, czy faktycznie oczekujemy paczki.

  • Pamiętajmy również, że żadna firma kurierska nie będzie wymagała od nas podania danych karty płatniczej, żeby zaktualizować adres dostarczenia przesyłki – dodaje Marlena Dziemińska z CyberRescue.

Jeżeli uruchomiliśmy płatną subskrypcję, należy ją anulować u firmy, która pobiera od nas opłatę. Natomiast jeśli podmiot nie reaguje, jedynym wyjściem jest wyzerowanie limitów na karcie i zastrzeżenie jej w banku, żeby kolejne opłaty nie były ściągane z konta bankowego.

źródło: CyberRescue

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: