Karta przedpłacona, czyli karta prepaid – zalety i wady

Karta przedpłacona, czyli karta prepaid – zalety i wady

Karta przedpłacona to jeden z instrumentów płatniczych, który działa podobnie jak karta debetowa lub kredytowa. Doskonale sprawdzi się dla osób, które nie chcą używać karty podpiętej pod konkretne konto bankowe. Czym się różni, jak ją naładować i jak dokładnie działa prepaid?

Karta przedpłacona

Karta przedpłacona to łatwy sposób płacenia za zakupy, usługi i rachunki bez konieczności posiadania karty debetowej czy korzystania z konta bankowego. Z założenia ma pomóc w uniknięciu debetów na koncie i bardziej kontrolowane wydatki. Można wpłacić na nią gotówkę osobiście lub zlecić wpłatę, np. wynagrodzenia. W praktyce to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają problem z zarządzeniem finansami, dla dzieci w celu nauki obsługi karty bez konieczności udzielania dostępu do głównego konta bankowego, dla seniorów czy podczas podróży. Karta działa tak samo jak debetowa, czyli możemy nią płacić lub podejmować za jej pomocą gotówkę z bankomatu.

Karta przedpłacona — jak ją naładować?

Kartę prepaid można naładować środkami online, tradycyjnym przelewem bankowym, w bankomacie lub bezpośrednio w niektórych sklepach. Niezależnie od tego, czy jest używana jako narzędzie do zarządzania finansami domowymi, czy jako alternatywna metoda bankowa, karta przedpłacona pomaga przechowywać i rozsądniej wydawać pieniądze. To dobre rozwiązanie w wielu przypadkach, np. w podróży lub podczas konkretnego wydarzenie, kiedy mamy zaplanowany budżet i nie chcemy go przekroczyć. Sprawdzi się także do przechowywania pieniędzy z konkretnego źródła.

Jakie są zalety karty przedpłaconej?

Działa ona jak tradycyjna karta bankowa, z tą istotną różnicą, że nie da się wydać za jej pomocą więcej pieniędzy, niż na nią wpłacimy. Dzięki temu zapobiegniemy wytworzeniu debetu. Karta prepaid jest bezpieczna w razie ewentualnej kradzieży. Nawet jeśli ktoś pozna wszelkie dane do wykonania transakcji zwykle napotka się na barierę w postaci braku środków. Wynika to z faktu, że bardzo często kartę przedpłaconą ładuje się bezpośrednio przed zakupami lub wyjazdem i nie przelewa się na nią zbyt wielu środków – właśnie po to, aby w razie kradzieży nie stracić zbyt wiele gotówki i nie dać dostępu złodziejowi do naszego konta bankowego (tak jak w przypadku karty debetowej).

Czy karta przedpłacona ma wady?

Decydując się na kartę prepaid należy dokładnie sprawdzić warunki jej użytkowania. Może zdarzyć się, że w niektórych przypadkach zostaniemy obciążeni wysoką opłatą za zakupy lub użycie bankomatu. Opłaty za karty przedpłacone, oprócz regularnych kosztów miesięcznych za korzystanie z nich, obejmują także regulowanie należności za transakcje, wypłaty z bankomatów, doładowanie, ale również brak aktywności. Warto dokładnie poznać warunki użytkowania karty, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Jeśli jednak tak się stanie, a my nie będziemy przygotowani na poniesienie tych opłat możemy posiłkować się pożyczką online, aby szybko spłacić zobowiązanie. Szczególnie warta uwagi jest oferta pożyczki bez dodatkowych opłat i prowizji.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: