Ze Skarbówką nie ma żartów!

Ze Skarbówką nie ma żartów! Urząd Skarbowy straszy Cię Sądem? CyberRescue ostrzega!

Nareszcie maj! PIT rozliczony, wskazaną dopłatę uregulowałeś i w końcu możesz cieszyć się pięknymi okolicznościami przyrody. A jednak niespodziewanie dostajesz SMSa o zadłużeniu z Urzędu Skarbowego… Uwaga na nowy przekręt!

Właśnie ruszyła nowa kampania fałszywych SMSów, a precyzyjniej – jej znana nam już dobrze forma, uzbrojona w nowy temat na czasie – rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Dostajesz wiadomość o zadłużeniu. Należność jest niewielka, ale jak jej nie uregulujesz – grozi Ci przekazanie sprawy do Sądu. Klikając link do płatności, trafiasz na fałszywą stronę PayU, na której oszuści będą próbowali wyłudzić Twoje imię, nazwisko, maila, telefon i dane logowania do Banku. Uzupełniając formularz, wszystkie dane przekazujesz prosto w ręce sieciowych przestępców. Możesz pożegnać się ze swoimi oszczędnościami.

Reklamy

Vive Pro 2 – krótka przygoda z goglami HTC

Ze Skarbówką nie ma żartów!

Ze Skarbówką

Do CyberRescue, firmy stojącej na straży bezpieczeństwa w sieci, odezwała się Karolina – odbiorczyni podejrzanego SMSa. Przestraszona wzmianką o Urzędzie Skarbowym, chciała jak najszybciej załatwić sprawę, ale nauczona wcześniejszymi doświadczeniami – wszystkie wiadomości z linkiem przesyła najpierw do naszej weryfikacji.

– Dostałam SMSa i spanikowałam. Wiesz, że jak kontaktuje się z Tobą Urząd Skarbowy, to nie są przelewki. Gdyby nie to, że już raz dałam się nabrać, pewnie kliknęłabym i zapłaciła. – opowiada przejęta Klientka CyberRescue.

Ta klasyczna socjotechnika celuje właśnie w wywołanie w nas paniki, strachu i poczucia zagrożenia. Często ciężko nie dać się ponieść tym emocjom. – Trzeba przyznać, że oszuści są na czasie, a ich metody stają się coraz bardziej wyrafinowane. Pod presją przestajemy myśleć logicznie, co dobrze widać szczególnie w tym przypadku, gdzie grozi się nam bardzo surową karą i jednocześnie kusi łatwym rozwiązaniem. – komentuje Magda Adamczewska z CyberRescue.

Test realme Buds Q2s – zanurzysz się w świecie dobrze brzmiącej muzyki

Jak nie dać się oszustom, udającym fiskus?

Musimy liczyć się z tym, że obecnie trwająca kampania SMSowa może być początkiem całej serii podobnych oszustw. Minął termin składania zeznań podatkowych, ale nadal trwa ich weryfikacja w Urzędach. Dlatego dobrze pamiętać jak w Polsce wygląda ten proces.

Skarbówka nie wysyła SMSów ani maili z linkami do zapłaty zaległości. Jeśli faktycznie będziemy musieli coś uregulować, Urzędnik wyśle nam oficjalne pismo w tej sprawie. – wyjaśnia Magda Adamczewska z CyberRescue.

Nasze rozliczenia możemy też zweryfikować w e-Urzędzie Skarbowym, do którego logujemy się profilem zaufanym. Jeśli nie korzystamy z tej formy – informację zawsze możemy potwierdzić, dzwoniąc lub osobiście wybierając się do przypisanego nam Oddziału.

Jeśli padłeś ofiarą tego ataku i udostępniłeś swoje dane logowania do bankowości na podejrzanej stronie – jeszcze nie wszystko stracone. Najważniejsze, żeby szybko zareagować i zgłosić incydent do swojego Banku. Podczas rozmowy konsultant od ręki zweryfikuje sprawę i w czasie rzeczywistym pomoże Ci ze zmianą haseł dostępowych, a nawet – jeśli będzie tego wymagała sytuacja – prewencyjną blokadą zagrożonych rachunków.

źródło: CyberRescue

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]