Widzisz mnie? Peleryna niewidka dla adresu IP

Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego urządzenia w podróży? Widzisz mnie? Peleryna niewidka dla adresu IP

Robi się coraz cieplej i wielu z nas zaczyna podróżować. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, które mogą wynikać z m.in. korzystania z publicznej sieci Wi-Fi. Jak więc najlepiej ochronić swoje urządzenie w podróży?

Peleryna niewidka

Widzisz mnie?

Podróżując, nasze urządzenie łączy się z ogromną ilością różnych publicznych sieci Wi-Fi – adres IP smartfona czy laptopa może być widoczny, a co za tym idzie, bardzo łatwo śledzony!

Za każdym razem, gdy łączymy się z Internetem, do naszego urządzenia przypisywany jest unikalny adres IP, który zmienia się wraz ze zmianą pobytu. Ciąg cyfr i miejsc dziesiętnych pozwala na zlokalizowanie urządzenia od takiej informacji jak kraj pobytu, przez miasto, aż po kod pocztowy.

Recenzja Sennheiser HD 560S – dla entuzjastów dźwięku

Peleryna niewidka dla adresu IP

Najbezpieczniejsza opcją ochrony przed kradzieżą danych jest używanie oprogramowania VPN, czyli Virtual Privacy Network, które szyfruje nasze dane i zmienia adres IP na adres z innego miejsca na Ziemi. Ukrycie adresu IP jest też pierwszym krokiem do powstrzymania brokerów przed gromadzeniem informacji. W ten sposób unika się śledzenia przez instytucje rządowe – w wielu państwach organy ścigania (lub np. służby specjalne) monitorują aktywność internautów!

Test Yale Indoor WiFi Camera Pan & Tilt – kamera domowa

Warto zainteresować się np. VPN od firmy G DATA, który pozwala na ochronę do 10 urządzeń na jednej licencji.

123456 to nie jest dobre hasło!

Pamiętajmy o podstawowej zasadzie – hasła typu 123456 czy nasze imię to bardzo zły pomysł i na pewno skutecznie nie ochroni naszego urządzenia. Starajmy się tworzyć hasła o długości ponad dwunastu znaków z literami, cyframi i znakami specjalnymi. Pamiętajmy też o regularnej zmianie hasła raz na jakiś czas!

Prywatność w social media

W przypadku portali w kanałach social media, warto ograniczyć widoczność naszego profilu i zmienić jego ustawienia na prywatny. Będąc na wakacjach, czy w jakimś cudownym miejscu, zapominamy często o zasadzie ograniczonego zaufania. Nie należy dzielić się wszystkimi wydarzeniami czy wycieczkami na swoich tablicach w SM – takie informacje mogą trafić w niepowołane ręce – a tego chcielibyśmy uniknąć.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl