W Davos dyskusja o wyzwaniach – Trójmorze zjednoczone w cybersile

W Davos dyskusja o wyzwaniach – Trójmorze zjednoczone w cybersile

  • W Davos rozpoczęła się jedna z najważniejszych konferencji w roku – World Economic Forum. Forum dotyka tematów ważnych i aktualnych, nie mogło zabraknąć więc kwestii współpracy w obszarze bezpieczeństwa w regionie Trójmorza;
  • O tym traktuje przedstawiony w Domu Trójmorza przez Izabelę Albrycht, Przewodniczącą Rady Programowej CYBERSEC raport – Trójmorze zjednoczone w cybersile;
  • Zgodnie z wnioskami dokumentu region może stać się światowym hubem technologicznym, ale musi jeszcze więcej inwestować w przełomowe technologie, rozwijać projekty z obszaru infrastruktury cyfrowej oraz budować cyberbezpieczeństwo.

Davos

– W 2018 roku think tanki z Europy Środkowo-Wschodniej wezwały do cybermodernizacji Inicjatywy Trójmorza, aby uczynić ją „gotową na przyszłość” i „odporną na wyzwania przyszłości  – mówiła Izabela Albrycht, Przewodnicząca Rady Programowej CYBERSEC. To wezwanie z 2018 roku nie straciło na aktualności, a wręcz przeciwnie. Wraz z agresją Rosji na Ukrainę i zmianami geopolitycznymi jasnym stało się, że musimy nadać nowy impuls współpracy zorientowanej na bezpieczeństwo regionu.

– Bezpieczeństwo to dziś wspólny mianownik dla głównych obszarów współpracy państw Trójmorza: cyfrowego, energetycznego, transportowego – podkreślał wiceminister Paweł Jabłoński inaugurując dyskusję w pawilonie Trójmorza w Davos.

Państwa regionu wspólnie zmagają się z wieloma podobnymi wyzwaniami, w tym z cyberzagrożeniami. Ten wspólny krajobraz zagrożeń tworzy podatny grunt dla dalszego budowania regionalnej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

– Trójmorze musi być zjednoczone w cybersile. A przez cybersiłę rozmumiem nie tylko rozwijanie obszaru cyberbezpieczeństwa, ale także wspólne prace w zakresie innowacyjności, cyfryzacji i budowania przewag technologicznych – podkreślała Izabela Albrycht.

Test Poly Studio P5 – kamera wideokonferencyjna

Potwierdził to Royal Hansen, wiceprezes Google, który zauważył, że:

-inwestycje w nowoczesne technologie pomagają niektórym, ale inwestycje w cyberbezpieczeństwo pomagają praktycznie wszystkim sektorom gospodarki.

Aktualna sytuacja uwypukliła konieczność wspólnego działania, pokazała tkwiącą w nim siłę. – Ścisła współpraca Trójmorza ma fundamentalne znaczenie dla cyberbezpieczeństwa każdego kraju w regionie – mówił Paweł Nierada, wiceprezes BGK.

A Izabela Albrycht zauważyła, że – takie działania są o tyle prostsze, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają  żywy i innowacyjny sektor cyberbezpieczeństwa, który z powodzeniem może tworzyć jeden z filarów bezpieczeństwa we współczesnym świecie.

Sektor rozwija się m.in. dzięki działaniom prowadzonym w ramach Unii Europejskiej oraz natowskiego akcleratora innowacji dla bezpieczeństwa (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic – DIANA). Więcej o tym w premierowym dokumencie, który już do pobrania na http://www.ik.org.pl. W raporcie, którego partnerami są BGK oraz Google także tematy takie jak:

  • W kierunku współpracy zorientowanej na bezpieczeństwo w regionie Trójmorza.
  • Pandemia COVID-19 a cyfryzacja w regionie Trójmorza.
  • Trójmorze w obliczu cyberwojny: Jak region może stać się cyberpotęgą?
  • Fundusz Odbudowy szansą na cyfryzację regionu.

źródło: INSTYTUT KOŚCIUSZKI

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: