Jak przygotować się do zakupu drzwi HS?

Jak przygotować się do zakupu drzwi HS?

Marzenia o dużych przeszkleniach i drzwiach podnoszono-przesuwnych należy przełożyć na czyny odpowiednio wcześniej. Dlatego, jeszcze podczas remontu lub budowy, na długo przed zakupem drzwi HS, warto omówić nasze wizje i plany z wykonawcą oraz sprzedawcą drzwi podnoszono-przesuwnych. Na co zwrócić uwagę? O co pytać? Na te pytania odpowie Jarosław Wodzisławski – ekspert G-U Polska, wiodącego dostawcy systemów okienno-drzwiowych i systemów zarządzania budynkami.

drzwi HS

Przy okazji budowy lub remontu domu wiele osób chce spełnić marzenie o dużych przeszkleniach, zautomatyzowanych drzwiach tarasowych lub bezprogowym przejściu na taras. Od czego zacząć?

Reklamy

Jarosław Wodzisławski: Na tym etapie warto sobie i fachowcom postawić podstawowe pytanie: jak przygotować posadzkę i otwór okienny do montażu drzwi HS?

No właśnie, jak?

Odpowiedzi na pewno udzieli nam doświadczona ekipa montażowa, np. rekomendowana przez producenta wybranych rozwiązań HS. Doświadczeni instalatorzy wiedzą, jak przygotować otwór i posadzkę do montażu drzwi HS, m.in.: zwrócą szczególną uwagę na zachowanie odpowiedniego pionu i poziomu, zastosują właściwe uszczelnienia między ramą a murem (bo sama piana nie jest wystarczająca!); zadbają o prawidłowe podparcia dla dużych przeszkleń oraz o odpowiednią liczbę punktów mocowania, zgodną ze specyfikacją montażową producenta; zastosują również dobre mocowanie ramy w dolnej części okna. Podkreślam: warto zainwestować w fachowców. Drzwi HS to inwestycja, która po zamontowaniu powinna działać sprawnie przez długie lata.

Fot. System nakładek na profil progu łączy dwa poziomy – taras z podłogą salonu. Nieco ponad 4-milimetrowa szyna jest jedynym elementem, który wystaje nad poziomem podłogi.

A co z posadzką?

– Drzwi podnoszono-przesuwne powinny zapewnić nam przede wszystkim bezproblemowy dostęp do tarasu. Zatem ideałem byłoby, gdyby różnica poziomów między tarasem a finalną podłogą we wnętrzu oscylowała w okolicy zera. Szczególnie jeśli myślimy o tzw. bezprogowym przejściu na taras, czyli o zastosowaniu progu zlicowanego z podłogą. Jego montaż należy omówić odpowiednio wcześniej z fachowcem, gdyż trzeba uwzględnić go w projekcie jeszcze na etapie planowania inwestycji i wylewania lub przygotowywania posadzek.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zlicowany próg?

– Warto pamiętać o tym, że próg, zwłaszcza w domach energooszczędnych i pasywnych, powinien mieć odpowiednie właściwości termoizolacyjne. Przykładem jest np. zlicowany z podłogą próg GU-thermostep, który nie tworzy mostka termicznego. Próg G-U zapobiega także gromadzeniu się zanieczyszczeń i wody, ponieważ umożliwia jej odpływ na zewnątrz. Spełnia nie tylko warunki odpowiedniej termoizolacji, ale także daje efekt bezpiecznego i płynnego przejścia z salonu na taras. Próg GU-thermostep, dzięki wyjmowanym profilom, ma niewielkie wymogi pod względem utrzymania czystości i konserwacji. Producent gwarantuje także swobodny wybór drenażu i atrakcyjne wzornictwo.

Komu najbardziej się przyda?

– Drzwi podnoszono-przesuwne ze zlicowanym progiem oznaczają bezproblemowe i bezpieczne przemieszczanie się między salonem a tarasem. O próg nie potkną się zatem małe dzieci i osoby starsze, nie będzie on także barierą dla wózka dziecięcego czy inwalidzkiego.

Czy próg zlicowany z podłogą jest zatem w 100% płaski?

– Próg w drzwiach HS może być zlicowany w 100% z górną, wewnętrzną płaszczyzną podłogi, ale musimy uwzględnić fakt, że w przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych rolki jezdne muszą przetaczać się po szynie, która ma wysokość między 4,4 mm a 15 mm i jest to minimalna przeszkoda w trakcie przechodzenia przez próg. Nie potkniemy się o nią, ale ona istnieje. Jej wysokość różni się w zależności od materiału drzwi: dla drzwi drewnianych to wybór między:
4,40 / 5 / 10 / 15 mm, a w systemach PVC to: 4,40 / 5 / 10 / 13 / 15 mm. Do drzwi HS wykonanych w drewnie, a także do większości systemów PVC, dostawcą progów są firmy produkujące okucia, takie jak G-U Polska.

W przypadku drzwi HS opartych na profilach aluminiowych sytuacja wygląda inaczej, ponieważ specyfika systemów aluminiowych uniemożliwia stosowanie omawianych progów. Dlatego progi są dostarczane przeważnie przez dostawców systemów aluminiowych. Opracowali oni także własne profile, a zatem zasada systemów doszczelnienia drzwi HS wykonanych z aluminium jest zdecydowanie inna.

Test Mercusys MR80X – router WiFi 6 dla domu

O czym jeszcze powinien pamiętać wykonawca robót i montażysta?

– Wprawdzie przygotowanie otworu i podłoża pod drzwi HS i próg, w tym jego izolacja, nie odbiegają znacznie od standardowego przygotowania, jednak różnią się np. pod względem przenoszenia ciężaru. Obecnie waga pojedynczego skrzydła może dochodzić nawet do 600 kg. A systemy HS mogą mieć tych skrzydeł w ekstremalnych przypadkach nawet sześć, zatem ciężar całej konstrukcji może osiągnąć nawet kilka ton. Przy okazji należy również uwzględnić system odprowadzenia wody opadowej. Firma G-U oferuje kompletny i sprawdzony system do drzwi HS wraz z systemem odprowadzenia.

A co, jeśli marzeniem klienta są drzwi tarasowe rodem z reklamy – zautomatyzowane, podpięte do systemu inteligentnego domu?

Jeżeli chcemy myśleć o podłączeniu drzwi HS do systemu inteligentnego domu, dobrze jest zaplanować odpowiednio wcześniej ich podłączenie do prądu lub – na późniejszym etapie, jeżeli nie chcemy kuć w ścianie – do samego gniazda elektrycznego, w które włożymy wtyczkę, bowiem napęd standardowo dostarczany jest z przewodem zakończonym wtyczką.

Jeśli na początku budowy nie możemy zainwestować od razu w drzwi z dodatkowym wyposażeniem (np. drzwi HS z amortyzatorem klamki GU HS LiftUnit lub napędem HS ePOWER), to najlepiej będzie, jeśli wybierzemy drzwi HS bazujące na okuciach danego producenta (np. G-U). Dzięki temu bez problemu dobierzemy do nich i zainstalujemy w przyszłości elementy wyposażenia dodatkowego.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]