Zdalna weryfikacja tożsamości

Zdalna weryfikacja tożsamości i podpisanie dokumentu elektronicznie dzięki Inperly i e-dowodom

Zdalna weryfikacja tożsamości podczas rozmowy z urzędnikiem, sprawy sądowej czy egzaminu kwalifikacyjnego na uczelnię, a także złożenie podpisu pod dokumentem urzędowym czy umową o pracę? To możliwe m.in. dzięki aplikacji Inperly zintegrowanej z komunikatorem Microsoft Teams, która powstała dzięki współpracy Billennium, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i firmy Microsoft. Od 26 maja rozwiązanie to będzie oferowane w specjalnej ofercie pre-order, gwarantującej rabat w wysokości do nawet 80 proc. za dostęp użytkownika.

  • Inperly wykorzystuje możliwości e-dowodów osobistych – weryfikacja tożsamości i złożenie podpisu elektronicznego.
  • Aplikacja została stworzona z myślą o wszelkich procesach wymagających weryfikacji i podpisu na odległość, przy zachowaniu bezpośredniego kontaktu z użytkownikiem.
  • Billennium uruchomiła pre-order aplikacji Inperly z rabatem do 80 proc. za dostęp użytkownika.

Od 2 lat jesteśmy świadkami przyspieszonej transformacji cyfrowej, która objęła nie tylko biznes, ale niemal wszystkie obszary naszego życia. Zmieniły się nasze preferencje dotyczące pracy – z modelu stacjonarnego w większości przypadków przenieśliśmy się na tryb zdalny i hybrydowy. Według badania Pracuj.pl[1] z takiej formy nadal korzysta 35 proc. pracowników w Polsce, a 9 na 10 z nich preferuje jego utrzymanie na stałe.

Zdalna weryfikacja tożsamości

Powszechne stało się też wykorzystywanie narzędzi i systemów wspierających pracę, współdzielenie zasobów czy komunikację. Aplikacje takie jak Microsoft Teams nie są już tylko rozwiązaniem używanym wewnętrznie przez organizacje, ale stały się powszechnie wykorzystywanymi narzędziami w kontakcie z klientami, kandydatami czy studentami. Badanie przeprowadzone przez Billennium i EY[2] pokazało, że w okresie pandemii Polacy szybko nauczyli się korzystać ze zdalnych kanałów komunikacji także do załatwiania codziennych spraw – ponad 86 proc. respondentów korzystało z nich w kontakcie z firmami, sklepami czy instytucjami.

Co więcej, 80 proc. badanych pozytywnie ocenia tę formę kontaktu. Jednocześnie 75 proc. osób, które wzięły udział w ankiecie, oceniło, że ważny dla nich jest kontakt bezpośredni z przedstawicielem firmy czy sklepu, a ok. 70 proc. badanych wskazuje, że preferuje do tego celu formę wideo.

– Obecnie wiele naszych codziennych spraw jesteśmy w stanie załatwić całkowicie zdalnie, ale nie wszystkie. Korzystanie z zakupów internetowych czy bankowości elektronicznej było oczywiście powszechne jeszcze przed czasami pandemii. Cały czas jest jednak wiele obszarów, w których konieczna jest fizyczna obecność w placówce, np. w celu potwierdzenia naszej tożsamości czy złożenia podpisów pod dokumentami.

Test Yale Indoor WiFi Camera Pan & Tilt – kamera domowa

Czasem też sami decydujemy się na odwiedzenie biura danej instytucji, bo proces jest na tyle ważny, że potrzebujemy bezpośredniego kontaktu z osobą, możliwości zadania pytania czy doradztwa. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest najczęściej brak zaimplementowanych odpowiednich rozwiązań technologicznych, które pozwolą na załatwienie sprawy zdalnie, zapewniając bezpieczny kontakt z osobą po stronie organizacji – mówi Jerzy Judycki, Product Owner w PWPW.

Przykładem rozwiązania, które realizuje te potrzeby po stronie zarówno organizacji, jak i użytkowników oraz konsumentów, jest aplikacja Inperly dla Microsoft Teams, która powstała w ramach współpracy Billennium, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) i Microsoftu. Inperly, czyli In person, remotely to hybrydowa platforma autorstwa Billennium, służąca do komunikacji pomiędzy firmą a jej klientem, wykorzystywana do obsługi zdalnych procesów sprzedaży i obsługi kontrahenta. eDO App, stworzona przez PWPW, pozwala z kolei na zdalne potwierdzanie tożsamości użytkownika i składanie podpisu. Aby z niej skorzystać, wystarczy smartfon oraz dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

Test Oppo Watch Free – z OSleep do monitorowania chrapania

Połączenie funkcjonalności obu rozwiązań w formie jednej aplikacji dla komunikatora Teams, pozwala na obsługę różnorodnych procesów pomiędzy organizacją, a klientem i wyeliminowanie niemal całkowicie potrzeby fizycznej obecności w placówce firmy czy instytucji. Już teraz z aplikacji tej mogłoby skorzystać kilka milionów Polaków.

Według danych Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA obecnie ok. 9 mln osób w naszym kraju posiada dowód osobisty z warstwą cyfrową (e-dowód), a około połowa z tych osób, z cyfrowym podpisem osobistym. Szacuje się, że do końca 2026 r. 90 proc. dowodów w Polsce będzie posiadało warstwę cyfrową. Z kolei Microsoft Polska podaje, iż z aplikacji Teams korzysta miesięcznie 275 mln użytkowników na całym świecie.

– Nasze rozwiązanie znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczna jest weryfikacja tożsamości osoby, złożenia podpisu pod dokumentem, ale też stałego kontaktu z konsultantem w formie np. wideo. W sektorze publicznym aplikacja mogłaby zostać wykorzystana przez urzędy do realizacji 99 proc. spraw i przyjmowania wniosków, czy przez sądy do prowadzenia rozpraw na odległość. To pozwoliłoby na zmniejszenie obciążenia placówek, ale też skróciło czas potrzebny na wydanie decyzji.

Drugi obszar to szkolnictwo wyższe, gdzie z powodzeniem to rozwiązanie może posłużyć do rekrutacji studentów czy prowadzenia egzaminów. Oczywiście najwięcej zastosowań znajdziemy w biznesie, zarówno do obsługi klienta, sprzedaży usług czy produktów, nawet tych wymagających wysokiego poziomu bezpieczeństwa i weryfikacji, np. kredyty. Wszelkie procesy HR-owe również mogą być wspierane przez Inperly – od rekrutacji, podpisania umowy o pracę, aż po procesy wewnętrzne.

Dla firmy oznacza to również dodatkowe korzyści w postaci poprawienia doświadczenia klientów czy kandydatów i w efekcie wzrostu konkurencyjności, ale też cyfryzacji i automatyzacji procesów, eliminacji wykorzystania dokumentacji papierowej czy zwiększenia dostępności obsługi dla klientów – wylicza Tomasz Goźliński, Product Manager w Billennium.

Aplikacja Inperly została zbudowana z wykorzystaniem technologii Azure dostarczonej przez Microsoft, a także z wykorzystaniem warstwy cyfrowej e-dowodu osobistego eDO App autorstwa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. W najbliższych miesiącach Billennium zapowiedziało dalszą rozbudowę funkcjonalności aplikacji, m.in. o jednorazowe podpisy kwalifikowane czy biometryczne potwierdzenie tożsamości w oparciu o paszporty i dokumenty wydawane w innych krajach.

Aplikacja jest dostępna na stronie Inperly.pl w ofercie pre-order z rabatem nawet do 80 proc. za dostęp dla użytkownika. Oferta specjalna jest ważna do 19 lipca 2022 r.

źródło: Billennium  

[1] https://media.pracuj.pl/174141-droga-do-pracy-hybrydowej-polacy-o-modelach-pracy

[2] https://www.ey.com/pl_pl/raporty-analizy/jak-w-warunkach-nowej-rzeczywistoci-polacy-korzystaj-z-kanalow-cyfrowych

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: