PKP Intercity – nowoczesna flota i oferty przyciągają podróżnych

PKP Intercity – nowoczesna flota i oferty przyciągają podróżnych

Tegoroczny maj okazał się miesiącem z największą liczbą pasażerów w ponad 20-letniej historii PKP Intercity. Co więcej, przewoźnik jeszcze nigdy nie odnotował tak dobrego wyniku po pierwszych pięciu miesiącach roku – już ponad 20 mln osób skorzystało od początku stycznia z usług przewoźnika. Liczba pasażerów będzie rosnąć, bo blisko 3/4 Polaków ma już zaplanowany wakacyjny wyjazd lub chce gdzieś pojechać.

PKP Intercity - nowoczesna flota

W maju br. pociągami PKP Intercity podróżowało 5,26 mln osób. To 28% więcej niż
w maju 2019 – rekordowym do tej pory roku w historii przewoźnika. Wynik z 2019 r. został także poprawiony, gdy spojrzymy na okres styczeń – maj. Od początku br. z usług PKP Intercity skorzystało już ponad 20,1 mln pasażerów. To o 8% lepszy wynik niż w analogicznym okresie ostatniego roku przed pandemią. To także ponad dwa razy więcej niż w pierwszych pięciu miesiącach ubiegłego roku (9,25 mln pasażerów).

Na rekordowy wynik w maju duży wpływ miało wprowadzenie m.in. oferty Promo do pociągów kategorii ekonomicznych. Od tego momentu w każdym tygodniu pociągami PKP Intercity podróżuje ponad milion osób. To około 40-45% więcej niż w analogicznych okresach 2019 r.

Pierwsze tygodnie funkcjonowania oferty Promo w pociągach IC i TLK pokazują, że kolej przyciąga coraz więcej podróżnych. Intensywnie przygotowujemy się do sezonu wakacyjnego, podczas którego spodziewamy się, że wiele osób będzie rozważać pociąg jako atrakcyjną alternatywę dla podróży samochodem – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Nowoczesna flota pociągów i rozwój oferty przyciągają podróżnych

Stale rosnąca liczba pasażerów to także wynik działań podejmowanych przez PKP Intercity od kilku lat. Coraz nowocześniejsza flota pociągów, z której korzystają podróżni to efekt konsekwentnie realizowanego programu inwestycyjnego z perspektywą do 2030 roku. W jego ramach park taborowy PKP Intercity wzmocniło już m.in. ponad 700 zmodernizowanych wagonów i 30 nowych lokomotyw elektrycznych. Spółka ma zakontraktowane inwestycje taborowe na ponad 6,1 mld zł, a wartość całego programu wynosi 27 mld zł.

Nowoczesne pojazdy zapewniają rosnący komfort podróżowania. Wśród połączeń ekonomicznych sukcesywnie zwiększa się udział kategorii IC w stosunku do TLK – w obecnie obowiązującym rocznym rozkładzie jazdy pociągów kategorii IC jest 313, podczas gdy w poprzednim było ich 228, w sezonie 2019/20 – 203. Przez ostatnie dwa lata liczba komfortowych pociągów IC wzrosła więc o 54%, a liczba składów kategorii TLK spadła o 32%.

PKP Intercity systematycznie rozwija siatkę połączeń, włączając do niej nowe miejscowości
i otwierając nowe kierunki podróży. Tego lata pociągi PKP Intercity będą zatrzymywać się
w 414 miastach i miejscowościach, a dla porównania w 2015 dostęp do usług przewoźnika mieli mieszkańcy 330 ośrodków.

Recenzja Gorenje AF1409DW – frytkownica beztłuszczowa

W te wakacje będziemy podróżować po Polsce

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie PKP Intercity, 37% Polaków ma już zaplanowany urlop i letni wyjazd[1]. Niemal tyle samo (36,5%) nie ma jeszcze konkretnych planów, ale chce gdzieś pojechać. 8,5% respondentów planuje urlopowy wyjazd, lecz dopiero jesienią. Brak planów wyjazdowych deklaruje mniej niż co piąty badany.

Z tych Polaków, którzy planują podróżować, 85% zamierza odwiedzić najpopularniejsze polskie destynacje turystyczne – morze, Mazury, góry lub duże miasta. Numerem jeden wśród wakacyjnych kierunków podróży będzie morze, na wybrzeże wybiera się 35,5% badanych.
Polskie góry zamierza odwiedzić 26% respondentów, a Mazury – 15,5%. 8% planuje pojechać do jednego z dużych polskich miast. Zagraniczny wyjazd planuje 3 na 10 badanych.

Recenzja Jabra PanaCast 20 – do pracy hybrydowej

Tegoroczna oferta PKP Intercity na wakacje jest odpowiedzią na dynamicznie rosnące zainteresowanie kolejowymi podróżami. Tego lata każdego dnia na tory będzie wyjeżdżać średnio 436 pociągów przewoźnika – o 11 więcej niż w ostatnim roku przed pandemią. Wraz z początkiem szkolnych wakacji na tory wyjadą codzienne, dodatkowe pociągi sezonowe ułatwiające dojazd nad morze z różnych rejonów Polski. PKP Intercity uruchomi także kilka nowych połączeń w wakacyjne weekendy. Od 25 czerwca br. na sezon letni wrócą bezpośrednie połączenia do Zakopanego.

źródło: PKP Intercity

[1] Badanie zostało przeprowadzone przez SW Research na zlecenie PKP Intercity w dniach 23-25 maja 2022 r. metodą indywidualnych wywiadów kwestionariuszowych online (CAWI) na reprezentatywnej próbie 1005 Polaków w wieku 16+.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl