Edukacja przez VR podbija świat nauki – letnia promocja

Edukacja przez VR podbija świat nauki – letnia promocja na najnowsze modele do VR – HTC VIVE Flow i HTC VIVE Pro 2.

Wystarczy założyć gogle VR, by w jednej chwili przenieść się w zupełnie inne miejsce, na ruchliwą ulicę dużego miasta, do znanego muzeum, czy nawet do wnętrza ludzkiego ciała. Choć Wirtualna rzeczywistość powstała na potrzeby branży rozrywkowej, to okazała się również skutecznym narzędziem w edukacji, dlatego też w ostatnich dniach była jednym z tematów ogólnopolskiej konferencji naukowej w Collegium Witelona Uczelni Państwowej.

Test HTC True Wireless Earbuds Plus – świetne na długie wycieczki

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Konferencja „Kolokwia Witeloniana” została zorganizowana przez Collegium Witelona już po raz ósmy. W tym roku myślą przewodnią wydarzenia była szkoła przyszłości. Stało się to świetną okazją dla uczestników i gości do doświadczenia  własnymi zmysłami najnowszych narzędzi kształcenia, opartych o wirtualną rzeczywistość.

Edukacja przez VR podbija świat nauki, dzięki swojej nadzwyczajnej skuteczności. Dzieje się tak między innymi dlatego, że do złudzenia przypomina współczesnym studentom gry komputerowe, na których się wychowali. Legnicka uczelnia, która chętnie podejmuje nowe wyzwania, już wiele miesięcy temu uruchomiła Pracownię Wirtualnej Rzeczywistości.

Teraz, nie tylko włączyła VR w omawiane podczas konferencji naukowej zagadnienia, ale też zaprosiła światowego potentata branży elektronicznej, zajmującego kluczową pozycję na rynku w Polsce, producenta gogli VR, firmę HTC VIVE. Na konferencji producent zaprezentował najnowsze rozwiązania VR dla edukacji. Odwiedzający konferencję ustawiali się w kolejkach by wejść w wirtualną rzeczywistość i poznać najnowsze, światowe trendy.

VIVE i 4 HELP VR

Podczas prezentacji w Collegium Witelona firma HTC VIVE pokazała m.in. jeden z pierwszych na świecie trenażerów do nauki udzielania pierwszej pomocy w wirtualnej rzeczywistości. Stworzył go Grzegorz Kobuszewski, doświadczony ratownik medyczny, prezes 4 HELP VR.

Aplikacja przenosi nas na ulicę, gdzie doszło do wypadku drogowego. Czekający na karetkę pogotowia, będący świadkiem wypadku człowiek, widzi przed sobą ofiarę zdarzenia, która wymaga szybkiej pomocy. Ponieważ ludzie w takich sytuacjach często tracą głowę i nie wiedzą co robić, w aplikacji jest z nami przewodnik, wyjaśniający po kolei wszystkie czynności, które należy wykonać, aby uratować komuś życie. To, czego nauczymy się w wirtualnej rzeczywistości, w realnym życiu może kiedyś naprawdę kogoś uratować. Każda nauka, którą poznajemy przez VR, jest tak realna, że przekłada się potem na prawdziwe życie. – mówi Grzegorz Kobuszewski z 4 HELP VR.

Wirtualny trenażer do udzielania pierwszej pomocy od 4 HELP VR był tylko jednym z wielu ciekawych rozwiązań, które przywiozła do Witelonki firma HTC VIVE. Uczestnicy i goście konferencji mogli też zobaczyć jak w wirtualnej rzeczywistości wygląda sala konferencyjna. Mogli zwiedzić wirtualne muzeum, w którym znane obrazy „ożywają” za pomocą komputerowych animacji. Wirtualna rzeczywistość pozwoliła im zajrzeć wgłąb klasycznych dzieł sztuki i podziwiać je z innej perspektywy.

Osoby, które skorzystały z okazji do założenia gogli VR, poznały też jedno z najbardziej kolizyjnych skrzyżowań w Legnicy, gdzie mogły wraz z wirtualnymi policjantami zabezpieczać ślady wypadku. Dzięki 3D Organon VR Anatomy uczestnicy konferencji zapoznali się z budową ludzkiego ciała, wchodząc w VR do wnętrza człowieka. Mieli też okazję do uczestniczenia w grze przygotowanej przez Giant Lazer, która za pomocą wirtualnej rzeczywistości świetnie ukazywała czyhające w obecnych czasach cyber zagrożenia.

Z kolei rozwiązania firmy Aidar, które na co dzień służą szkoleniom pracowników fabryk i inżynierów, pozwoliły zobaczyć w VR wnętrze silnika samochodowego oraz linię produkcyjną aut. Swoje stoisko w Witelonce mieli też podczas konferencji przedstawiciele platformy lekcjeonline.pl, która skutecznie wykorzystuje VR do nauki języków obcych.

HTC tak zaplanowało prezentację, aby aplikacje wirtualnej rzeczywistości były spójne z kierunkami kształcenia w Collegium Witelona. Obecni na konferencji przedstawiciele HTC VIVE przedstawili konkretne argumenty za użyciem VR w procesie edukacji.

Bardzo często spotykamy się z pytaniami o skuteczność wirtualnej rzeczywistości w edukacji. Badania na ten temat przeprowadzili m.in. najlepsi eksperci ze światowego koncernu PwC, zajmującego się m.in. doradztwem biznesowym. Przetestowali kilkaset osób, które uczestniczyły w szkoleniach prowadzonych metodami tradycyjnymi, e-learningu oraz w wirtualnej rzeczywistości. Badania ekspertów pozwalają na analizę skuteczności tych metod nauki. – powiedziała Dorota Paszyńska z HTC VIVE.

 Vive Pro 2 – krótka przygoda z goglami HTC

Wyniki badań wykazały, że w przypadku wirtualnej rzeczywistości, proces zapamiętywania treści oraz zaangażowanie emocjonalne w naukę były blisko czterokrotnie wyższe od nauki w tradycyjny sposób. Natomiast wewnętrzne przekonanie do wytrenowanych dzięki VR umiejętności było wśród badanych blisko trzysta razy większe niż w przypadku tradycyjnych metod. – dodała  Maria Jeruzalska z HTC VIVE.

HTC VIVE wybrała Collegium Witelona na miejsce prezentacji swojego sprzętu i rozwiązań dostarczonych przez swoich partnerów, ponieważ dzięki programowi uczelni kształceni tutaj studenci zapowiadają się, jako obiecujące przyszłe kadry dla biznesu. Bardzo prawdopodobne, że to oni będą wprowadzać w życie nowoczesne rozwiązania z zakresu wirtualnej rzeczywistości.

Witelonka jest liderem wśród kształcących praktycznie szkół wyższych w kraju. Wyróżnia się nowoczesnymi metodami i formami kształcenia. Jako pierwsza uczelnia w regionie i jedna z pierwszych w kraju, dysponuje innowacyjnymi i skutecznymi środkami dydaktycznymi i wyposażeniem, którego mogą pozazdrościć nam inne ośrodki akademickie. – mówi dr Karol Rusin, prof. CWUP, Prorektor ds. Rozwoju Collegium Witelona Uczelni Państwowej.

W Witelonce od kwietnia br. działa Pracownia Wirtualnej Rzeczywistości. – Studenci skutecznie zdobywają w niej wiedzę poprzez grę, zabawę, bez potrzeby żmudnego wkuwania. To bardzo zachęca ich do nauki. – mówi Edward Polakiewicz, wykładowca Collegium Witelona, jeden z pomysłodawców Pracowni VR w Witelonce.

Promocja na najnowsze okulary VR

HTC VIVE przygotowało promocję na najnowsze modele do VR – HTC VIVE Flow i HTC VIVE Pro 2

  • Kupując VIVE Flow otrzymamy w prezencie futerał wartości 249 zł.
  • Kupując VIVE Pro 2  Full Kit oszczędzimy do 450 zł, natomiast przy zakupie samych gogli (HMD) VIVE Pro 2, do 250 zł. Aby skorzystać z promocji VIVE Pro 2, należy użyć kodu VIVEPRO2, wpisując go w odpowiednim polu formularza, podczas zamawiania produktu w sklepie internetowym.

Promocja trwa od 6 do 19 czerwca 2022 r., jest ważna do wyczerpania zapasów. Partnerami promocji są sklepy: x-kom.pl, mediaexpert.pl, morele.net, kom-it.pl.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl