Funzeum – Zabawa i cyfryzacja, czyli rozrywka XXI wieku

Funzeum – Zabawa i cyfryzacja, czyli rozrywka XXI wieku

Jak wynika z badania „Zabawa i cyfryzacja, czyli rozrywka XXI wieku” muzea wykorzystujące nowoczesne technologie cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Potwierdza to także przykład pierwszego w Polsce Funzeum, które w ciągu pierwszych 3 miesięcy od otwarcia w tym roku odwiedziło już ponad 40 tysięcy zwiedzających. Aż 74% zapytanych Polaków uważa, że muzea cyfrowe zdominują już niedługo obszar edukacji i rozrywki.

Funzeum

Respondenci badania wskazują główne atuty obiektów edukacyjno-rozrywkowych, które wykorzystują cyfrowe technologie – 31% ankietowanych podkreśla możliwość interakcji z eksponatami, 30% możliwość kreatywnego spędzania czasu. Z kolei 20% uważa, że takie nowoczesne miejsca, jak m.in. muzea cyfrowe czy multimedialne wystawy, poruszają wszystkie zmysły.

Zdaniem 81% zapytanych przyszłość zdecydowanie należy do obiektów kulturalnych i rozrywkowych wykorzystujących cyfrowe technologie. Odpowiedzi respondentów pokazują także, że zmieniają się oczekiwania wobec współczesnych placówek muzealnych. Obecnie odwiedzamy muzea, szczególnie te wykorzystujące technologie cyfrowe, ze względów rozrywkowych – jak twierdzi 31% zapytanych. Według 27% ankietowanych głównym powodem jest chęć oderwania się od rzeczywistości. Z kolei 16% stawia na walory edukacyjne takich obiektów, a 15% na możliwość miłego spędzania czasu. Dla 11% ważne są względy kulturalne.

Test realme GT NEO 3T – super zawodnik klasy średniej

Tradycyjne muzea przyciągają zwiedzających przede wszystkim cennymi zbiorami eksponatów. Funkcjonując jednak w czasach coraz bardziej nowoczesnych technologii, poszukujemy obiektów edukacyjno-rozrywkowych, w których jest ona także mocno obecna. Przykładem takiego obiektu jest powstałe w tym roku pierwsze w Polsce Funzeum, łączące świat edukacji, zabawy i technologii cyfrowej. Wizyta w tym miejscu w niczym nie przypomina wycieczki do tradycyjnego muzeum. Multimedialna wystawa światła i koloru pobudza kreatywność oraz oferuje sporą dawkę wiedzy podanej w przystępny i nowoczesny sposób.

Funzeum wykorzystuje cyfrowe technologie, aby zaoferować gościom niezwykłe efekty wizualne. Ten nowoczesny obiekt, złożony z kilkudziesięciu różnorodnych, tematycznych instalacji, jest inspirowany m.in. TeamLab Borderless w Tokio, czyli największym muzeum sztuki cyfrowej na świecie.

Funzeum

Jak pokazują wyniki badania „Zabawa i cyfryzacja, czyli rozrywka XXI wieku” Polacy doceniają możliwości jakie dają cyfrowe technologie wykorzystywane coraz częściej podczas realizacji wystaw czy projektowania nowoczesnych placówek muzealnych. Co trzeci respondent sądzi, że rolą nowych technologii w rozrywce jest nie tylko zabawa, ale także edukacja. Zdaniem 29% zapytanych jej wykorzystanie pozwala obcować ze sztuką w nowoczesnej formie.

W opinii 21% jest to tworzenie świata iluzji, a według 11% multiplikowanie doznań. Wykorzystanie multimedialnych instalacji na wystawie sztuki czy w obiektach rozrywkowych według 37% zapytanych pomaga stworzyć scenerię do niezwykłych zdjęć. Zdaniem 26% respondentów to szansa na uwolnienie kreatywności, a zdaniem 21% możliwość pobudzenia wyobraźni.

Recenzja Jabra PanaCast 20 – do pracy hybrydowej

Przykład pierwszego polskiego Funzeum, które przyciąga do Gliwic zwiedzających z całej Polski pokazuje, że szukamy miejsc wykorzystujących nowoczesne technologie i łączących edukację z rozrywką.

W  materiale prasowym wykorzystano badanie sondażowe “Zabawa i cyfryzacja, czyli rozrywka XXI wieku”.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl