Top Ten Inventions – Huawei nagradza

Top Ten Inventions – Huawei nagradza

Podczas konferencji Broadening the Innovation Landscape 2022, która odbyła się w siedzibie głównej firmy w Shenzhen, Huawei ogłosił laureatów nagrody Top Ten Inventions – przyznawanej autorom najbardziej innowacyjnych wynalazków, jakie pojawiły się na rynku na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Huawei Top Ten Inventions

Nagroda Top Ten Inventions to ukłon w stronę wynalazców, których pomysły mogą przyczynić się do stworzenia nowych serii produktów, okażą się ważnymi komponentem istniejących już rozwiązań lub same w sobie stanowią wartość dla całej branży. Wśród wyróżnionych w tym roku projektów znalazły się rozwiązania ułatwiające operatorom zarządzanie zasobami sieciowymi. Nowe technologie nie tylko sprawiają, że obsługa operacji zachodzących w obrębie światłowodu staje się łatwiejsza, ale przede wszystkim znacznie skracają ich czas, co znacząco wpływa na redukcję kosztów związanych z wdrażaniem sieci szerokopasmowych.

Własność intelektualna to kluczowy kapitał branży ICT

W trakcie wydarzenia przedstawiciele Huawei skorzystali z okazji, aby przypomnieć o tym jak ważna dla środowiska technologicznego jest zarówno ochrona własności intelektualnej, jak i odpowiedzialne dzielenie się nowinkami technicznymi.

Ochrona własności intelektualnej jest kluczem do ochrony innowacji. Chętnie udzielamy licencji na nasze patenty i technologie, aby dzielić się naszymi rozwiązaniami z całym światem. Pomoże to rozwoju innowacyjnego ekosystemu i przyczyni się do rozwoju naszej branży oraz zapewni powszechny dostęp do technologii – Song Liuping, Dyrektor Prawny Huawei.

Tian Lipu, Prezes Chińskiego Oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej przyznał, że firma Huawei dzięki swoim nieustannym działaniom w dziedzinie innowacji jest najlepszym dowodem tego, jaką wartość ma chińska własność intelektualna. Podobnego zdania jest Liu Hua – Dyrektor Biura Światowej Organizacji Własności Intelektualnej w Chinach – który  pochwalił działania Huawei, deklarując, że z niecierpliwością czeka na jej dalszy udział w globalnej rywalizacji o innowacyjność na rynku high-tech.
Do końca 2021 roku firma posiadała ponad 110 000 aktywnych patentów w ponad 45 000 rodzinach patentowych. W Urzędzie Patentowym UE figuruje jako podmiot, który złożył najwięcej wniosków, a w Stanach Zjednoczonych zajęła piąte miejsce pod względem liczby nowo przyznanych  patentów. Z kolei pięć lat z rzędu Huawei zajmował pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby zgłoszeń patentowych do Układu o Współpracy Patentowej.

Licencje od Huawei rewolucjonizują przemysł

Huawei aktywnie współpracuje z firmami zarządzającymi licencjami patentowymi, oferując kompleksowe licencje dla wiodących technologii.

W ciągu ostatnich pięciu lat, ponad dwa miliardy smartfonów otrzymało licencje na patenty 4G/5G firmy Huawei. Z kolei w przypadku samochodów, co roku do klientów trafia około ośmiu milionów pojazdów podłączonych do sieci, które korzystają z naszych patentów, a 260 firm – czyli ok. miliard urządzeń – uzyskało licencje na patenty HEVC – mówi Alan Fan, Dyrektor Działu Praw Własności Intelektualnej Huawei.

Fan potwierdził, że firma prowadzi rozmowy w sprawie utworzenia nowej puli patentów, aby zapewnić branży szybki dostęp do rozwiązań Huawei dla urządzeń Wi-Fi na całym świecie. Co więcej, Huawei negocjuje z  ekspertami ds. licencjonowania oraz innymi wiodącymi biurami patentowymi warunki utworzenia wspólnych programów licencjonowania patentów 5G. Były wiceprezes Europejskiego Urzędu Patentowego podkreśla, że w obliczu zawrotnej liczby zmian, jakie zachodzą obecnie na świecie, najważniejsza nie jest już liczba zarejestrowanych patentów czy wynalazków.
Zdaniem Manuela Desantesa, system własności intelektualnej powinien być gwarantem ochrony tylko dla tych wynalazków, które niosą za sobą realne korzyści.
Forum Broadening the Innovation Landscape 2022 to trzecie wydarzenie Huawei poświęcone innowacyjności i własności intelektualnej. Firma inwestuje ponad 22,4% swoich przychodów w badania oraz rozwój rocznie, zajmując pod tym względem drugie miejsce w unijnej tabeli wyników z 2021 roku. W ostatniej dekadzie całkowita suma wydanych na ten cel środków przekroczyła ponad 126 mld dolarów.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl