iRobot: Na nowej drodze życia

iRobot: Na nowej drodze życia

domowe obowiązki to nierozerwalna częścią wspólnego życia. Są wśród nich takie, które wykonujemy rzadziej, jak mycie okien, jak i takie, które wydają się być niekończącą się opowieścią. Możemy tu wymienić mycie naczyń, czy odkurzanie i mopowanie podłogi. W ich przypadku z pomocą przychodzi nam technologia – powszechnie występujące już zmywarki i zdobywające coraz większą rzeszę fanów roboty sprzątające, najlepiej z gamy pioniera i lidera tej dziedziny – marki iRobot.

Ile czasu poświęcamy na sprzątanie wiemy najlepiej sami. Znika on pośród codziennych sprawunków i nie do końca chcemy sobie uzmysłowić, że zaledwie godzina sprzątania na tydzień, w ciągu roku przełoży się na ponad dwa dni. Dwa dni, które spędzamy krzątając się po domu z odkurzaczem, mopem, ściereczkami i innym akcesoriami do walki z brudem. Jaki dzień tygodnia najczęściej wybieramy na toczenie tej nierównej walki? Sobotę? Skutkiem tego jest zmęczenie wieczorem, a przecież ten czas moglibyśmy spożytkować inaczej. Szczególnie nowożeńcy mają w tym zakresie wiele pomysłów. Owszem, wyzwania scalają związek, ale lepiej poszukać ich gdzie indziej, a sprzątanie powierzyć profesjonalistom.

Gdzie człowiek nie może, tam robota pośle

Marka iRobot powstała w 1990 roku i od samego początku swojego działania jako cel postawiła sobie tworzenie urządzeń, które wyręczą ludzi z zadań niemożliwych do wykonania, niebezpiecznych lub zwyczajnie żmudnych. W początkowej fazie swojego istnienia firma tworzyła rozwiązania dla służb mundurowych. Tak zdobyła ogrom doświadczenia, które postanowiła wykorzystać, aby nieść ulgę milionom ludzi na całym świecie. Tak, w 2002 roku światło dzienne ujrzał pierwszy robot odkurzający Roomba.

Test Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro – robot z laserem

W ciągu 20 lat firma udoskonalała konstrukcję oraz swoją ofertę, aby była w stanie sprostać oczekiwaniom użytkowników w każdym zakresie. Dzisiejsze modele odkurzające są niezrównane pod względem efektywności działania, ale również niesłychanie elastyczne pod względem obsługi. Naturalnie, jak przystało na urządzenia z XXI w., mogą być obsługiwane z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne.

To w niej można ustalić harmonogramy pracy, włączyć robota ad hoc, a w modelach wyposażonych w obsługę inteligentnych map Imprint nakazać pracę w konkretnym pomieszczeniu lub wydzielonej przestrzeni. Wysłanie robota do sprzątania w kuchni i wokół stołu po romantycznej kolacji? Tak, to możliwe. Aplikacja iRobot HOME to istne centrum dowodzenia pracą robotów amerykańskiego pioniera domowej robotyki oraz… narzędzie komunikowania się robota z nami.

Jeżeli Roomba zauważy np., że te romantyczne kolacje powtarzają się w piątki i soboty, samodzielnie zaproponuje, aby wpisać je do stałego harmonogram prac. Podobnie będzie postępować w okresach wzmożonego brudzenia się mieszkania czy nasilenia alergii. Roboty Roomba zaproponują np. częstszą pracę w okresie linienia zwierząt lub pylenia roślin. Dodatkowo roboty Roomba są w stanie zareagować na ponad 600 komend werbalnych za pośrednictwem trzech najpopularniejszych asystentów głosowych.

Test yeedi vac station – robot ze stacją samoopróżniającą

Wygoda obsługi odkurzających iRobotów ma również wymiar nieco bardziej namacalny, choć w tym przypadku nie jest to chyba najlepsze słowo. iRobot opracował bowiem stację ładująco-czyszczącą Clean Base, która współpracuje z coraz większą rzeszą robotów Roomba. Pozwala ona uzupełnić braki energii, ale przede wszystkim zasysa ze zbiornika robota zebrane zabrudzenia, abyśmy nie mieli z nimi kontaktu. Są one gromadzone w szczelnym worku, który wykonano z czterech warstw materiału antyalergicznego i są w stanie zgromadzić zabrudzenia z nawet 60 cykli sprzątania, pozwalając tym samym zapomnieć o odkurzaniu na długie tygodnie.

iRobot Roomba i5

Mokra robota dla iRobota

Rozwijając ideę robotów domowych, iRobot opracował również roboty mopujące Braava. Są to urządzenia, które gruntownie czyszczą podłogę z użyciem wody. Stanowią bezkompromisowe rozwiązanie – posiadają m.in. efektywne spryskiwacze, czy prostokątną nakładkę, która pozwala czyścić podłogę w rogach pomieszczeń.

Test Roborock H7 – bezprzewodowy odkurzacz pionowy

Wiele ciekawych rozwiązań posiada model Braava jet m6. Robot ten jest w stanie tworzyć mapę mieszkania, która uwzględnia podział na poszczególne pomieszczenia oraz specjalne strefy – zarówno takie, do których ma nie wjeżdżać, jak i takie, które wymagają specyficznego lub częstszego sprzątania. To samo rozwiązanie występuję w robotach Roomba, które obsługują inteligentne mapy Imprint. To jednak nie wszystko…

iRobot OS
iRobot OS

Wizja marki iRobot zakłada, że dom przyszłości będzie miejscem, w którym obowiązkami zajmie się zespół robotów – wymieniając się informacjami zadbają o wykonanie powierzonych im zadań. Jako pionier i lider w dziedzinie domowej robotyki, firma wiele lat temu zakasała rękawy, aby idea ta stała się rzeczywistością, a nie fantastyką naukową. Dzięki technologii Imprint Link roboty Roomba z modułem WiFi mogą współpracować z mopującymi modelami Braava jet m6. Dzięki temu po zakończeniu odkurzania we wskazanym zakresie pomieszczeń lub wyznaczonych strefach, bez naszej ingerencji rozpocznie się w nich proces mopowania.

Świat iRobot ciężko spisać w kilku słowach. Ogrom doświadczenia oraz technologii, które doceni każdy, kto ma lepsze sposoby na spędzenie wolnego czasu niż sprzątanie.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl