Niedziela handlowa – Alert RCB

Niedziela handlowa – Alert RCB – Sklepy piszą do klientów SMS-y

Jedna wypada styczniu, dwie w kwietniu, po jednej w czerwcu i sierpniu, a na koniec znowu dwie w grudniu. Nic dziwnego, że przy takim rozkładzie niedziel handlowych wiele osób zwyczajnie o nich zapomina. Dlatego duże sieci, jak i mniejsze sklepy, które są w te dni otwarte, coraz częściej przypominają o tym na własną rękę, wykorzystując wiadomości tekstowe.

26 czerwca przypada niedziela handlowa. Kto nie miał tej daty zaznaczonej w kalendarzu, może mieć niemały kłopot z ustaleniem tego faktu za pomocą internetu – to jeden z tych tematów, w których wyszukiwarki zawodzą, kierując użytkownika do artykułów lawirujących między powtarzaną kilkanaście razy frazą kluczową i ukrywających informację o tym, czy sklepy są otwarte na samym końcu tekstu.
Alert RCB

Informacja prosto ze źródła

Wprowadzony w marcu 2018 zakaz handlu w niedzielę początkowo obowiązywał raz na dwa tygodnie, potem handlowa była ostatnia niedziela w miesiącu i dodatkowo przed świętami. Obecnie jest to już tylko siedem niedziel w roku.
Jeszcze większe zamieszanie powstało, kiedy coraz więcej sieci handlowych zaczęło wykorzystywać lukę w przepisach i otwierać się w niedzielę, formalnie jako placówki pocztowe. Praktykę tą ukrócono w lutym 2022, choć część sklepów zaczęła funkcjonować w niedziele jako sklepy samoobsługowe lub zaprasza po odbiór zakupów internetowych.
– W ostatnich latach przekonaliśmy się, że gdy pojawiają się trudności z przekazaniem ważnej informacji, SMS okazuje się bardzo skuteczny. Tak było w przypadku alertów RCB, informujących o zagrożeniach szybciej niż zdążyliśmy sprawdzić prognozę pogody czy powiadomień o terminie szczepienia, przychodzących automatycznie na dobę przed wizytą. Nic dziwnego, że w sytuacji, kiedy mało kto pamięta, że w najbliższą niedzielę można zrobić zakupy, sklepy nie poprzestają na umieszczeniu informacji na drzwiach wejściowych, tylko szukają sprawdzonego kanału komunikacji, by zaprosić klientów na zakupy – mówi Maja Wiśniewska, Marketing Manager SMSAPI.
Niedziela handlowa - Alert RCB
– Konsumenci są przytłoczeni technologią, a informacje docierają do nich dosłownie z każdego miejsca. Ważne, a wręcz konieczne, jest nauczenie się tego, jak klienci zachowują się podczas zakupów, jakie mają preferencje i oczekiwania, również te względem komunikacji, z którą do nich wychodzimy – zauważa Anna Flis, COO ExpertSender.
– Nie warto w dobie takiej mnogości wielu źródeł informacji, wychodzić do każdego klienta taką samą drogą komunikacji, czy też wszystkimi jednocześnie, ponieważ nie zwiększy to szansy dotarcia, a wręcz może zostać odebrane jako nachalność i budzić negatywne odczucia względem naszego produktu czy marki. Tym bardziej, kiedy mamy wzmożony czas aktywności zakupowej konsumentów, spowodowany wydłużonym sezonem promocyjnym lub handlowym, jak przypadająca niebawem handlowa niedziela w naszym kraju – podpowiada ekspertka.
Dlaczego sklepy biorą komunikację na siebie?
Opinie wobec niedzielnego zakazu handlu od początku były podzielone. Według badania UCE Research z września ubiegłego roku, 55 proc. Polaków chciało jego zniesienia, a 35 proc. było przeciwnego zdania. Wątpliwości nie mają za to właściciele sklepów. Analizy przeprowadzone w pierwszych latach funkcjonowania regulacji przez banki i sieci handlowe wskazywały, że zamknięcie sklepów w ostatni dzień tygodnia oznacza spadek ich miesięcznych obrotów o ok. 1 proc. – dla wielu menedżerów to pieniądz, po który warto się schylić, dlatego tym chętniej przypominają o zbliżających się niedzielach handlowych.
– SMS-y są świetnym wyborem do szybkiej i prostej informacji o ofercie, która dzieje się tu i teraz i nie ma długiego czasu trwania. Wybierając SMS jako kanał komunikacji z naszym klientem, mamy pewność, że trafi on przede wszystkim natychmiast do odbiorcy, a sformułowana w jasny i krótki sposób oferta promocyjna nie zostanie odebrana jako nachalny komunikat – ocenia Anna Flis z ExpertSender.
Na wygranej pozycji są sklepy lub sieci handlowe, które wcześniej zadbały o doświadczenie zakupowe klientów, oferując im udział w programach lojalnościowych. W ramach zbierania przez nich punktów czy kuponów rabatowych zazwyczaj pozyskują dane takie jak e-mail czy numer telefonu wraz ze zgodą na przesyłanie tymi kanałami informacji handlowych.
– Sporo firm wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak cennym zasobem może być baza kontaktów do stałych klientów. Skoro zdecydowali się podzielić się ze sprzedawcą swoim numerem telefonu, to zapewne właśnie z myślą o okazjach takich jak taka – by móc zawczasu dowiedzieć się o niestandardowych sytuacjach – zauważa Maja Wiśniewska
– Klienci docenią taki komunikat, zwłaszcza gdy nie będzie miał charakteru przesadnie promocyjnego, np. będzie zawierał czysto informacyjnie godziny otwarcia i proste zaproszenie do odwiedzin – dodaje ekspertka SMSAPI.

O czym pamiętać pisząc wiadomość SMS o niedzieli handlowej:

  1. Wysyłkę SMS ustaw na czwartek lub piątek, tak aby dać klientom czas na zaplanowanie wizyty
  2. Przypomnij swój adres oraz aktualne godziny otwarcia
  3. Wykorzystaj dane odbiorcy np. imię lub płeć do spersonalizowania treści wiadomości
  4. Daj znać o trwających promocjach, specjalnych ofertach
  5. Rozważ dodanie kuponu rabatowego SMS do okazania przy kasie

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: