Latarki rowerowe – co, gdzie, jak?

Latarki rowerowe: jakie wybrać, by zwiększyć komfort jazdy i zachować bezpieczeństwo na trasie po zmroku?

Bezpieczna jazda rowerem wieczorem lub nocą jest możliwa tylko wtedy, gdy jednoślad zostanie odpowiednio do takiej jazdy przygotowany. Kwestii oświetlenia rowerowego nie można bagatelizować nie tylko ze względu na wygodę podróżowania, ale przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Ty musisz widzieć, gdzie jedziesz, a inni uczestnicy ruchu muszą widzieć Ciebie i Twój rower. Jaka więc latarka rowerowa powinna znaleźć się na przedzie, a jaka na tyle Twojego jednośladu?

Latarki rowerowe

Oświetlenie rowerowe: co, gdzie, jak?

Jazda rowerem powinna być i komfortowa, i bezpieczna, ale również zgodna z prawem. Należy przestrzegać przepisów regulujących kwestie oświetlenia rowerowego, aby uniknąć kar finansowych, ale przede wszystkim z praktycznych względów. Latarki rowerowe okazują się więc niezbędne dla każdego rowerzysty, który jeździ drogami publicznymi.

W Polsce musisz mieć oświetlenie przednie, tylne, a także elementy odblaskowe. Lampka rowerowa przednia powinna świecić światłem barwy białej bądź żółtej, z kolei oświetlenie tylne musi rzucać światło w kolorze czerwonym. Odblask tej samej barwy nie może być natomiast w kształcie trójkąta – każda inna forma jest odpowiednia.

Na rynku można znaleźć przeróżne modele oświetlenia rowerowego, które sprawdzą się w różnych okolicznościach. Warto jednak, abyś wybrał takie, które będzie możliwe najściślej dopasowane do Twoich potrzeb. Co to znaczy? Jeździsz nocą po miejskim asfalcie? A może w całkowitych ciemnościach po szutrowych drogach? Każda z tych tras ma nieco inne wymagania, dlatego dostosowanie oświetlenia rowerowego jest kluczowe do zachowania bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Latarki rowerowe

Latarki rowerowe: moc, funkcje dodatkowe

Wielu początkujących rowerzystów zastanawia się nad tym, jaka będzie optymalna moc oświetlenia rowerowego. Optimum w tym obszarze wyznaczają tak naprawdę okoliczności zewnętrzne, a więc ilość i moc oświetlenia obecna w danym obszarze.

Do jazdy po dobrze oświetlonych miejskich ulicach wystarczy podstawowy zestaw lampek rowerowych. W takim przypadku lampa przednia do roweru nie musi świecić światłem o mocy przekraczającej tysiąc lumenów, bo to, co przed Tobą, będzie dobrze oświetlone. Tylna lampka o niewielkiej mocy również wystarczy.

Jazda w lesie, po wiejskich drogach czy terenie bez zewnętrznego oświetlenia wymaga już stosowania lampek o mocy przekraczającej co najmniej kilkaset lumenów. Jest to szczególnie istotne podczas szybkiej jazdy w wymagającym terenie, gdzie przeszkoda może pojawić się szybko i niespodziewanie. Lampy rowerowe przednie muszą oświetlić przeszkodę z daleka, byś mógł w porę zareagować i ją wyminąć.

Do jazdy wyczynowej w całkowitych ciemnościach i bardzo trudnym terenie powinieneś wybierać lampy o mocy przekraczającej tysiąc lumenów. W innym wypadku nie będziesz w pełni bezpieczny, a o groźną kontuzję i wypadek nietrudno w takich okolicznościach!

O czym jeszcze powinieneś pamiętać, wybierając latarki rowerowe? Pamiętaj, że lampki mają dodatkowe funkcje, dzięki którym, na przykład, uregulujesz tryb ich pracy (migający na tył, ciągły na przód), ale to nie wszystko. Pamiętaj, że nie każda lampka sprawdzi się w przypadku Twojego jednośladu, bo ważny jest sposób montażu osprzętu tego rodzaju. Jeździsz również w deszczową pogodę? Rozważ wybór lampek wodoodpornych. Często udajesz się w długie trasy? Wybieraj lampki z pojemnymi bateriami. Nie zapomnij o sposobie ładowania akumulatorów (USB, sieć elektryczna), a gdy dostosujesz wszystkie parametry oświetlenia, będziesz przygotowany do bezpiecznej, komfortowej i wydajnej jazdy nocą. Powodzenia!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: