Job XP’ 48H Poland – znajdź pracę w… 48 godzin

Job XP’ 48H Poland – znajdź pracę w… 48 godzin

W 2022 roku Inetum zamierza zatrudnić 7000 osób na całym świecie. W ramach realizowanego planu UPSCALE23 firma rekrutuje specjalistów w obszarach takich jak chmura, programowanie, cyberbezpieczeństwo, automatyzacja i analiza danych. Międzynarodowe wydarzenie rekrutacyjne Job XP’ 48H odbywa się w biurach Inetum Group na całym świecie. Dzięki dwudniowemu wydarzeniu Job XP’ 48H Poland, także kandydaci w Polsce będą mieli możliwość lepiej poznać firmę i odbyć pierwsze rozmowy rekrutacyjne w formule speed recruitment.

Job XP’ 48H Poland

Inetum Polska dostarcza usługi IT i rozwiązania cyfrowe. Należy do działającej w ponad 26 krajach globalnej Grupy Inetum, która pomaga firmom i instytucjom w osiągnięciu maksymalnych korzyści z technologii cyfrowej (positive digital flow).

Grupa Inetum obecnie zatrudnia 27 000 pracowników. Firma od lat dostarcza swoim klientom sprawdzone technologie w obszarach, takich jak: Java, rozwiązania Microsoft.NET, interfejsy użytkownika tj. AngularJs, jQuery, Ember.js oraz aplikacje mobilne. Obecnie prowadzi jedną z największych akcji rekrutacyjnych w sektorze usług i rozwiązań IT, z planem zatrudnienia globalnie 7 000 osób, w tym 120 w Polsce. Celem rekrutacji jest powiększenie zespołów obsługujących projekty na całym świecie.

Recenzja Jabra PanaCast 20 – do pracy hybrydowej

Poznaj Inetum i znajdź pracę w… 48 godzin

Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom specjalistów branży IT 29-30 czerwca w siedzibie głównej Inetum Polska w Warszawie odbędzie się wydarzenie Job XP’ 48H Poland. Udział w nim pozwoli zainteresowanym osobom poznać firmę od kuchni, co najczęściej jest możliwe dopiero podczas okresu próbnego. Na miejscu będzie możliwość porozmawiania z ekspertami, osobami zarządzającymi i specjalistami, którzy chętnie opowiedzą o realizowanych przez Inetum projektach. W trakcie eventu odbędą się także warsztaty zarówno dla specjalistów na poziomie juniorskim, jak i regular / senior.

W trakcie wydarzenia będzie także możliwość wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym. Dzięki formule szybkiej rekrutacji (speed recruitment) podczas Job XP’ 48H Poland inżynierowie, managerowie czy pracownicy HR będą mogli odbyć pierwsze rozmowy z potencjalnymi kandydatami do pracy w polskim oddziale Inetum. Specjalistom IT w Polsce grupa zaoferuje zarówno stałą, jak i tymczasową współpracę. Na wydarzenie można zarejestrować się na stronie: WeAreInetum.pl

Wyzwaniem dla nas jest pozyskanie jak największej liczby kandydatów w jak najkrótszym czasie. Nasi rekruterzy i managerowie są na nie gotowi! Mamy do zaoferowania ciekawe projekty, zarówno krajowe, jak i międzynarodowe, we wszystkich sektorach biznesowych, a także szkolenia, możliwości rozwoju kompetencji i uzyskania certyfikatów – mówi Monika Terlecka, Dyrektor HR Inetum Polska.

Job XP’ 48H Poland profesjonalizuje proces rekrutacji

Formuła Job XP’ 48H Poland w znacznym stopniu usprawnia proces rekrutacyjny jednocześnie eliminując typowe bolączki procesów rekrutacyjnych. Podczas wydarzenia kandydaci nie tylko otrzymują najistotniejsze informacje obejmujące pracę na danym stanowisku, ale również mają możliwość doświadczyć, jak wygląda życie firmy. Dotyczy to zarówno zapoznania się z miejscem pracy, jak i ludźmi z różnych działów. W tym czasie zainteresowani pracą w Inetum Polska mają szanse na przeprowadzenie rozmów w nieformalnej atmosferze z osobami, z którymi być może będą pracować. Takie podejście jest zupełną przeciwnością tradycyjnych procesów rekrutacji oraz dominującej od czasu pandemii COVID-19 formuły rekrutacji online.

Stawiamy przede wszystkim na dwustronny feedback. Dzięki spotkaniom na żywo kandydaci otrzymują kompleksową wiedzę o firmie, prowadzonych projektach i stopniu zaangażowania zespołów w ich realizację. Z drugiej strony my zyskujemy na bieżąco informacje, dzięki którym możemy stale podnosić poziom procesów rekrutacyjnych. W ramach Job XP’ 48H Poland przez dwa dni potencjalni pracownicy mogą w pełni doświadczyć życia w naszej firmie, w tym poznać biuro, ludzi z różnych działów, poczuć atmosferę pracy w zespole, zadać szczegółowe pytania o narzędzia – bez stresującej atmosfery formalnej rozmowy, prowadzonej często online. To ważne, gdyż często kluczowe pytania, na które odpowiedź jest decydująca przy decyzji o zatrudnieniu, przychodzą kandydatom do głowy już po zakończonej rozmowie – wyjaśnia Monika Terlecka.

Co więcej, jeśli kandydat jest zdecydowany na pracę w Inetum i jednocześnie spełnia nasze wymagania, jesteśmy w stanie przeprowadzić cały proces rekrutacji w ramach nadchodzącego wydarzenia – dodaje.

 

Więcej informacji na temat Job XP’ 48H Poland znajduje się stronie wydarzenia WeAreInetum.pl. Zainteresowane osoby mogą kontaktować się z Inetum przez adres mailowy: join@inetum.com

Poszukiwani specjaliści:

  • Programiści Java, .NET, FullStack, Python, ServiceNow, AWS, Front End, NodeJS,
  • Inżynierowie DevOps, Cloud Architekci,
  • Produkt Ownerzy, Scrum Masterowie,
  • Inżynierowie baz danych,
  • Testerzy manualni i automatyzujący,
  • Analitycy biznesowi oraz systemowi

Dzięki wielosektorowemu i lokalnemu podejściu Inetum oferuje wszystkim tym specjalistom wiele różnorodnych projektów i możliwości, które obejmują cały obszar IT i cyfrowy łańcuch wartości (Digital Value Chain).

– W Polsce zatrudniamy już ponad 750 ekspertów, którzy wspierają klientów Grupy. Dajemy szansę aplikowania wszystkim zainteresowanym – zarówno nowym osobom w branży, jak i doświadczonym ekspertom lub osobom poszukującym możliwości zmiany zawodowej. Każdy ma szansę stać się częścią Grupy i kształtować z nami swoją karierę w preferowanych przez siebie technologiach i sektorach. W związku z dynamicznym rozwojem jako Grupa prowadzimy akcję rekrutacyjną Job XP’ 48H Poland, z tymi samymi ambitnymi celami, również na innych naszych rynkach w Europie – mówi Marek Pokorski, Dyrektor Zarządzający Inetum Polska.

Obecność lokalna – aby wspierać projekty krajowe i międzynarodowe

W ostatnich latach, a zwłaszcza niedawno w związku z kryzysem zdrowotnym, cyfryzacja przedsiębiorstw i codziennych rozwiązań przyspieszyła jak nigdy dotąd. Rekrutacja wystarczającej liczby osób jest ważna, ponieważ pozwoli zapewnić jak najlepsze wsparcie dla klientów w ich projektach transformacji, pomagając im wykorzystać pełnię potencjału technologii (digital flow) i czyniąc z niej siłę napędową. Odpowiedzią Inetum na szybki i stały wzrost potrzeb klientów, dużych i średnich przedsiębiorstw działających we wszystkich sektorach, jest nasze dążenie do bycia blisko.

Rubbee X – i każdy rower stanie się „elektrykiem”

Dzięki ciągłemu wzrostowi od ponad 10 lat, Inetum postrzega włączanie nowych talentów do organizacji jako jeden z filarów rozwoju i realizacji planu strategicznego, który pozwala zaspokoić potrzeby przedsiębiorstw w zakresie osiągnięcia korzyści z wykorzystania technologii cyfrowej (positive digital flow). Celem podejścia lokalnego Inetum jest lepsze uchwycenie wyzwań coraz bardziej zglobalizowanego i wciąż zmieniającego się otoczenia. Oznacza to konieczność posiadania kompetencji we wszystkich dziedzinach i zawodach cyfrowych, w tym także tych nowo powstających.

źródło: Inetum Polska

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: