Dyson z pomocą na upały

Dyson z pomocą na upały

  • Stężenie formaldehydu w pomieszczeniach może być do 20 razy wyższe latem niż zimą.[1]
  • Fala upałów może bezpośrednio zwiększyć poziom zanieczyszczeń zarówno w miastach, jak i na wsiach.[2]
  • Stresogenne czynniki środowiskowe, takie jak hałas czy temperatura, mogą wpływać na jakość oraz długość snu.[3]

Najnowsze badania wykazały, że fale upałów mogą bezpośrednio zwiększać poziom stężenia pyłu zawieszonego (PM), dwutlenku azotu (NO2) i ozonu w warstwie przygruntowej.[4] Ozon przyziemny to smog fotochemiczny, który ma wiele potencjalnie groźnych następstw.[5] Powstaje w wyniku reakcji światła słonecznego z tlenkami azotu (NOx) i lotnymi związkami organicznymi (VOC) w atmosferze. Niektóre rządy, jak np. we Francji – zalecają ograniczenie aktywności sportowej na świeżym powietrzu na rzecz ćwiczeń w pomieszczeniach zamkniętych w trakcie szczytowych upałów i wysokich stężeń ozonu.[6] Co więcej, zmiany klimatyczne oraz wzrost temperatury powodują wydłużenie sezonu pylenia roślin[7]. W Ameryce Północnej jest on już średnio o 20 dni dłuższy niż w 1990 roku.[8]

Ken Armstrong, starszy specjalista ds. systemów oczyszczania powietrza w firmie Dyson, powiedział:

W firmie Dyson zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest zrozumienie trendów w zakresie zanieczyszczeń zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Badania wykazały, że zmiany klimatyczne powodują, iż fale upałów są coraz intensywniejsze, częstsze i trwają dłużej. Wpływ tego zjawiska na nasze środowisko jest jednak znacznie większy.

Fale upałów mogą wpływać nie tylko na jakość oraz długość snu, ale mogą także bezpośrednio zwiększać poziom kluczowych zanieczyszczeń, takich jak formaldehyd, ozon i pył zawieszony – niezależnie od tego czy przebywamy w mieście, czy na wsi. Okres pylenia roślin staje się coraz dłuższy i bardziej intensywny. Oznacza to, że świadomość tego, co znajduje się w powietrzu, którym oddychamy, jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek.”

Nasze domy nadal będą miejscem, w którym pracujemy, ćwiczymy, bawimy się, a także śpimy, co sprawia, że we wszystkich dziedzinach naszego życia możemy spotykać się z wieloma rodzajami zanieczyszczeń. Mogą to być pyły PM2,5 emitowane podczas gotowania, lotne związki organiczne uwalniane ze środków czystości lub nieustannie ulatniający się formaldehyd z naszych mebli w salonie.

Aby temu zapobiec, w oczyszczaczach powietrza Dyson z funkcją wentylatora zastosowano technologię Dyson Air Multiplier™, która latem zapewnia przyjemne uczucie chłodu, a jednocześnie doprowadza oczyszczone powietrze do każdego zakątka pomieszczenia.[9] W najnowszych modelach oczyszczaczy powietrza Dyson nie tylko filtr spełnia normę HEPA 13, ale również całe urządzenie. Skutecznie wychwytuje aż 99,95% cząsteczek o wielkości zaledwie 0,1 mikrona, takich jak alergeny, bakterie, pyłki czy zarodniki pleśni.[10] Oczyszczacze działające w trybie Auto umożliwiają automatyczne utrzymywanie wysokiego poziomu jakości powietrza.

 Test Xiaomi Mi Air Purifier 3H – stylowy oczyszczacz powietrza

Wysoka temperatura, wilgotność i formaldehyd

Formaldehyd jest bezbarwnym gazem uwalnianym przez meble i produkty drewniane, które są wykonane z żywicy na bazie formaldehydu. Są to przede wszystkim materiały takie jak: sklejka i płyty pilśniowe, materiały izolacyjne, farby, tapety, lakiery i środki czystości.[11] Formaldehyd jest 500 razy mniejszy niż cząstki o wielkości 0,1 mikrona, dlatego jest szczególnie trudny do wychwycenia. Gdy nie jest usuwany, jesteśmy nieustannie narażeni na tzw. odgazowanie, czyli uwalnianie się unoszących się w powietrzu substancji chemicznych.

Narażenie na działanie formaldehydu może być szczególnie duże w przypadku nowych domów oraz mieszkań, które niedawno zostały wyremontowane.[12]

Badania wykazały, że wysoka temperatura w pomieszczeniach oraz wilgotność bezwzględna powietrza bezpośrednio zwiększają uwalnianie się lotnych związków organicznych, takich jak formaldehyd. Stężenie formaldehydu w pomieszczeniach może być uzależnione od pory roku, temperatury i wilgotności, przy czym jest ono średnio 20 razy wyższe latem niż zimą.[13]

Test Samsung AIR Purifier AX47 – stylowy oczyszczacz powietrza

Najnowsza generacja oczyszczaczy powietrza Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09 została wyposażona w nową technologię półprzewodnikowego wykrywania, która zapewnia precyzyjne wyłapywanie substancji zanieczyszczających przez cały okres eksploatacji urządzenia. Zastosowany filtr selektywnego katalitycznego utleniania (SCO) Dyson niszczy formaldehyd na poziomie molekularnym, rozbijając gaz na niewielkie ilości wody i CO 2.[14] Filtr samoistnie się oczyszcza przy udziale tlenu z atmosfery, dzięki czemu nie musi być wymieniany.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: