Chrome bardziej bezpiecznym

6 porad na uczynienie twojego Chrome bardziej bezpiecznym

Wraz ze wzrostem popularności Chrome podczas ostatniej dekady, zwiększyła się również ilość oprogramowania, rozszerzeń i aplikacji firm trzecich. Integracje te pomagają w produktywności, ale zarazem zwiększają ryzyko Twoje i Twoich danych.

Chrome bardziej bezpiecznym

 

1. Przejście na Silniejszą Ochronę Chrome

Chrome to na szczęście jedna z najbezpieczniejszych przeglądarek. Posiada wiele wbudowanych funkcji które zapewniają Twoje bezpieczeństwo w sieci, ale możesz nie wiedzieć o wszystkich z nich. Aby pomóc Ci chronić Twoją przeglądarkę, oto sześć porad na zwiększenie bezpieczeństwa Twojej przeglądarki.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi
 1. Przejście na Silniejszą Ochronę Chrome

Bezpieczne przeglądanie, czyli usługa obronna zapewniana przez Google w celu chronienia użytkowników przed szkodliwymi stronami, oferuje dwa typy ochrony: standardowa oraz silniejsza. Domyślnie Twoja przeglądarka znajduje się w trybie standardowym. Ochrona standardowa ostrzega Cię przed szkodliwymi stronami zanim je odwiedzisz i pomaga uniknąć potencjalnie niebezpiecznych plików i rozszerzeń.

Silniejsza ochrona oferuje jednak znacznie więcej. Jest to niezbędne ustawienie posiadające korzystne dla nas usługi, takie jak ostrzeganie po włamaniu, wzmocnienie obrony na innych aplikacjach Google, a także przewidywanie niebezpiecznych sytuacji.

Oto, jak możesz zmienić ustawienie przeglądarki ze standardowej na silniejszą.

 • Przejdź do ustawienia Chrome naciskając trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu.
 • Przejdź do Prywatność i Bezpieczeństwo w pasku po lewej, a następnie do Bezpieczeństwo.
 • Włącz Silniejszą Ochronę pod Bezpiecznym Przeglądaniem.
 1. Unikanie niezabezpieczonych stron

Przesyłanie danych do stron z niezabezpieczonym połączeniem może być ryzykowne. Google ostrzega swoich użytkowników przed potencjalnym zagrożeniem na każdej stronie która oferuje niezabezpieczone połączenie.

Nie odwiedzaj tych stron jeżeli nie musisz, a jeśli musisz, nie wprowadzaj żadnych danych osobowych. Jeśli często używasz tych samych loginów i haseł na większości stron, unikaj używania ich na tych stronach.

Aby powiadamiać użytkowników o bezpiecznym połączeniu, za paskiem adresu pojawia się ikona kłódki, a adres strony zaczyna się zazwyczaj z ,,HTTPS”.

 1. Regularne aktualizowanie Chrome

Google wypuszcza nowe aktualizacje do Chrome co kilka miesięcy, aby usprawnić działanie przeglądarki. Chrome automatycznie aktualizuje się gdy aktualizacja jest dostępna. Jeśli automatyczne aktualizacje są wyłączone, możesz nieświadomie używać starej wersji Chrome.

Używanie starej wersji Chrome zagraża twoim danym osobowym i naraża Cię na wirusy. Aby zapewnić sobie bezpieczne i płynne doświadczenie z korzystania z internetu, aktualizuj regularnie swoją przeglądarkę.

Często sprawdzaj dostępność aktualizacji Chrome. Kliknij na trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu, a następnie na „Pomoc>Google Chrome – Informacje” aby sprawdzić, czy Twoja wersja przeglądarki jest aktualna.

Jeśli widzisz wiadomość „Masz aktualną wersję Chrome”, to wszystko gra. Jeśli nie, zaktualizuj i zrestartuj przeglądarkę.

 1. Używaj VPN podczas przeglądania internetu na Chrome

Kiedy korzystasz z Google Chrome do przeglądania internetu, istnieje wiele powodów dla których możesz chcieć korzystać z VPN, lub prywatnej sieci wirtualnej. VPN nie tylko chroni twoje prywatne dane przed hakerami i monitoringiem rządowym, ale może również zatrzymać twojego dostawcę internetu przed ograniczaniem prędkości i przepustowości Twojego łącza.

Dodatkowo, oferują one pożyteczne i w pełni legalne obejście zawartości ograniczonej regionowo. Na przykład, korzystaj z VPN do oglądania Netflixa, a będziesz w stanie oglądać materiały z każdej wersji serwisu; na przykład oglądając zawartość z Netflix US w Polsce (lub na odwrót). W innych przypadkach, możesz mieszkać w kraju które całkowicie blokuje niektóre strony i usługi (jak Chiny) i chcieć mieć kontakt do swoich przyjaciół na Facebooku – lub po prostu nadgonić swój ulubiony serial.

Możesz skorzystać ze wszystkich korzyści płynących z używania VPN wraz z Surfshark – jest to Rozszerzenie VPN Chrome.

 1. Włącz weryfikację dwuetapową na Twoim koncie Google

Weryfikacja dwuetapowa dodaje kolejny krok do procesu logowania aby uczynić Twoje konto Google bardziej bezpiecznym. Kiedy logujesz się do swojego konta z weryfikacją dwuetapową, Google poprosi Cię o potwierdzenie Twojej tożsamości za pomocą jednej z trzech wybranych metod.

Nawet, jeśli hakerzy będą mieli dostęp do twojego loginu i hasła, nie będą w stanie dostać się do Twoich plików i danych osobowych.

Aby włączyć weryfikację dwuetapową, zaloguj się na swoje konto Google i przejdź do zakładki Bezpieczeństwo znajdującej się w lewym pasku. Pod „Logowanie się do konta Google” znajdziesz opcję weryfikacji dwuetapowej, która jest domyślnie wyłączona. Przejdź do tej opcji i kliknij Rozpocznij. Google poprosi Cię o ponowne zalogowanie się do konta i zaproponuje trzy opcje.

Pierwszym sposobem jest logowanie się poprzez telefon. Z tą metodą, Google wyśle powiadomienie na Twój telefon, z którego będziesz w stanie potwierdzić logowanie.

Dwie kolejne metody polegają na używaniu fizycznego klucza bezpieczeństwa, który wykorzystasz do logowania i otrzymywania kodów poprzez SMS lub połączenia na Twoim telefonie.

Po zaznaczeniu preferowanej przez Ciebie opcji, naciśnij Kontynuuj. Google poprosi Cię o podanie Twojego numeru telefonu na wypadek, gdyby zdarzyło Ci się stracić dostęp do telefonu lub klucza.

 1. Używanie kontroli zabezpieczeń Chrome

Chrome posiada wbudowane narzędzie, które pozwoli Ci przetestować bezpieczeństwo Twojej przeglądarki. Narzędzie to pomoże w identyfikacji wszystkich włamań, dostępnych aktualizacji, szkodliwych rozszerzeń, mocy zapisanych haseł oraz typów ochrony z których aktualnie korzystasz.

Aby wykonać test, podążaj za poniższymi krokami:

 • Przejdź do Ustawień Chrome, a następnie Prywatność i Bezpieczeństwo.
 • Pod zakładką Kontrola Zabezpieczeń, naciśnij na Sprawdź Teraz.
 • Po upływie kilku sekund Chrome powiadomi Cię o potencjalnych zagrożeniach. Regularne testy pomogą Ci w utrzymaniu bezpieczeństwa.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl