Sztuczna inteligencja w świecie muzyki klasycznej

Sztuczna inteligencja w świecie muzyki klasycznej

ONSTAGEai.com, polski startup, stworzył rozwiązanie, które automatyzuje produkcję wideo koncertów muzyki klasycznej przy użyciu sztucznej inteligencji (AI) i platformy chmurowej Amazon Web Services (AWS). Dzięki algorytmowi ONSTAGEai.com i modelowi subskrypcyjnemu, producenci koncertów mogą obniżyć koszty produkcji wideo o 60-98% w przeliczeniu na jeden koncert w porównaniu do tradycyjnych metod.

Z oprogramowania ONSTAGEai.com korzystały czołowe międzynarodowe festiwale muzyki klasycznej w Szwajcariipo raz pierwszy Festiwal w Lucernie w listopadzie 2021 roku, a następnie Mizmorim Kammermusik Festival w styczniu 2022 roku. W kwietniu 2022 roku technologia zadebiutowała w USA podczas pełnego koncertu symfonicznego Lubbock Symphony Orchestra w Lubbock w Teksasie.

Co leży u podstaw sukcesu technologii ONSTAGEai.com? Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), pandemia najbardziej dotknęła sektor kultury i sektor kreatywny, a także sektor turystyczny[1]. Lockdown dotknął wszystkie instytucje kulturalne na całym świecie: kina, teatry, opery, sale koncertowe, galerie i muzea. Wiele z nich musiało przejść do Internetu, aby utrzymać zaangażowanie widzów i zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na treści kulturalne. W rezultacie popularność zyskały transmisje na żywo i produkcja wideo, jednak wyzwaniem stały się wysokie koszty i przeszkody operacyjne.

Test Sony Xperia Pro-I – przemyślany w każdym calu

Dostęp do muzyki klasycznej w jakości 4K

ONSTAGEai.com współpracuje z branżą muzyki klasycznej od 2017 roku. W czasie pandemii zauważył zmianę w potrzebach branży muzycznej, w tym rosnące znaczenie posiadania kanałów cyfrowych. Firma nawiązała więc współpracę z QED Software i Altkom Software & Consulting, aby zaprojektować rozwiązanie SaaS (Software as a Service) do zautomatyzowanej produkcji wideo na żywo z wykorzystaniem AI. Algorytm rozumie dźwięk na żywo, śledzi wykonywany utwór i na podstawie tych danych w pełni kontroluje ruch kamer filmujących wydarzenie.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe umożliwiają oprogramowaniu zrozumienie wykonania każdego utworu, niezależnie od tempa jego wykonania. Przechwycone nagranie trafia bezpośrednio do bezpiecznej chmury Amazon Web Services (AWS) w postaci dwóch produktów: w pełni wyreżyserowanego i zmiksowanego pliku wideo gotowego do użycia oraz surowych nagrań z każdej kamery w jakości 4K.

Nagranie może być również transmitowane na żywo, według uznania organizatora koncertu. Jeśli chce on spersonalizować nagranie i zmienić kierunek artystyczny przed rozpoczęciem koncertu, może to zrobić samodzielnie, wybierając momenty, które uważa za ważne (np. ujęcia poszczególnych muzyków). W ten sposób producenci koncertów mają pełną kontrolę nad tym, co widzą ich cyfrowi odbiorcy.

– Wiele orkiestr nie nagrywa swoich koncertów, ponieważ jest to zbyt kosztowne, ale obecność w Internecie stała się kluczem do dotarcia do szerszej publiczności. Nasze oprogramowanie umożliwia w pełni automatyczną i profesjonalną produkcję wideo przy zachowaniu najwyższych standardów branży muzyki klasycznej. Chmura AWS pozwala nam mieć pewność, że duże ilości danych przechwyconych z koncertów na żywo są łatwo dostępne i bezpiecznie przechowywane.

Test Lenovo Tab P12 Pro – ma w sobie moc

Korzystając z naszego modelu subskrypcji, organizatorzy koncertów mogą rejestrować wszystkie swoje koncerty w ciągu roku za tę samą cenę, co w przypadku kilku produkcji realizowanych tradycyjnymi metodami. Nasze oprogramowanie tworzy bezcenne archiwum, dzięki któremu działalność artystyczna muzyków oraz wartość kulturalna instytucji i krajów może dotrzeć do większej liczby osób na całym świecie – mówi Jakub Fiebig, CEO & Co-Founder ONSTAGEai.com.

Technologia w świecie muzyki

Misją ONSTAGEai.com jest przeniesienie świata muzyki klasycznej w cyfrową przyszłość, a usługi w chmurze AWS umożliwiają jej szybkie, łatwe i zautomatyzowane nagrywanie wideo wszystkich występów na żywo. Ważne jest również zapewnienie bezpiecznego przechowywania nagranych danych. Tak więc, korzystanie z bezpiecznych usług AWS pozwala ONSTAGEai.com zaoferować teatrom i salom koncertowym nieograniczone zasoby dyskowe w chmurze, aby łatwo uzyskać dostęp i bezpiecznie przechowywać swoje nagrania. ONSTAGEai.com planuje również wykorzystać AWS SageMaker do ulepszenia AI i modeli uczenia maszynowego.

– To ekscytujące, że ONSTAGEai.com wykorzystuje usługi w chmurze AWS, aby umożliwić instytucjom kulturalnym dotarcie do szerszej publiczności na całym świecie. Usługi w chmurze demokratyzują dostęp do innowacyjnych technologii dla firm z wielu branż, niezależnie od ich wielkości. Dzięki temu teraz każda firma może pozwolić sobie na wykorzystanie rozwiązań takich jak uczenie maszynowe i algorytmy AI, aby zrealizować swoją wielką wizję lub odpowiedzieć na zmieniające się potrzeby swoich konsumentów – mówi Dariusz Matczak, Account Manager Public Sector, AWS.

Jestem podekscytowany, że mogę być częścią ONSTAGEai.com. Jest to przyszłościowy, zaawansowany technologicznie projekt, który przybliża piękno muzyki klasycznej znacznie szerszej publiczności – mówi Urban Ward, konsultant ONSTAGEai.com ds. transmisji na żywo i rozwoju publiczności; członek zarządu Nordic Sound Association; były dyrektor ds. komunikacji Orkiestry Symfonicznej w Göteborgu.

***

[1] Culture shock: COVID-19 and the cultural and creative sectors, oficjalna strona Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), https://www.oecd.org/coronavirus/policy-responses/culture-shock-covid-19-and-the-cultural-and-creative-sectors-08da9e0e/ [dostęp 27.05.2022]

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: