Ciśnienie w oponach – komfort i bardziej ekologiczna jazda

Ciśnienie w oponach – komfort i bardziej ekologiczna jazda

Ciesz się swoim kamperem tego lata – zmaksymalizuj bezpieczeństwo, trwałość i żywotność opon vana dzięki prawidłowemu ciśnieniu w oponach oraz zwracaniu uwagi na ich budowę i przechowywanie

Niskie ciśnienie w oponach jest bardzo częstą przyczyną uszkodzeń ogumienia w furgonetkach i samochodach kempingowych, ponieważ nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wymagają wyższego ciśnienia niż pojazdy osobowe. Utrzymywanie go na odpowiednim poziomie poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego i wydłuży żywotność opony. Struktura opony i prawidłowe przechowywanie między sezonami również wpływają na trwałość ogumienia.

Tego lata urlopowicze wybierają się swoimi kamperami do ciekawych miejsc w całym kraju. Wytrzymałe opony w dobrym stanie sprawią, że ich podróże będą łatwe, wygodne i bezpieczne.

Bardzo często uszkodzenia strukturalne i uszkodzenia w obszarze stopki w oponach do samochodów dostawczych są spowodowane zbyt niskim ciśnieniem w stosunku do obciążenia. Zbyt niskie ciśnienie w oponie powoduje jej nadmierne uginanie się pod obciążeniem, co z kolei skutkuje nagrzewanie się korpusu opony oraz jej szybszym zużyciem” – mówi Technical Customer Service Manager w Nokian Tyres, Matti Morri.

Testujemy Nokian WR Snowproof – opona zimowa premium

Ciśnienie w oponach

Komfort i bardziej ekologiczna jazda

 Wiele osób jest zaskoczonych wyższym ciśnieniem powietrza wymaganym w oponach do furgonetek i kamperów. Morri jako przykład podaje popularny rozmiar 235/65R16 C.

W tym rozmiarze maksymalne obciążenie wymaga ciśnienia 575 kPa. Dla porównania, opony do samochodów osobowych w rozmiarze 205/55R16 mają zwykle zalecane ciśnienie 220-230 kPa. Informacje o zalecanym ciśnieniu w oponach dla różnych obciążeń są zwykle podane na słupku drzwi po stronie kierowcy lub na pokrywie zbiornika paliwa” – mówi Morri.

Test Navitel RC2 DUAL – wideorejestrator z kamerą tylną w zestawie

Oprócz trwałości opony, ciśnienie ma również wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ekonomię i przyjazność dla środowiska. Zbyt niskie utrudnia kontrolę nad pojazdem w ekstremalnych sytuacjach, zwiększa zużycie paliwa i znacznie skraca żywotność opony. Gdy ciśnienie jest prawidłowe, jazda będzie komfortowa i cicha. Ciśnienie w oponach należy sprawdzać co najmniej raz w miesiącu.

Poza wyższym ciśnieniem roboczym należy również zwrócić uwagę na wybór zaworów w oponach do furgonetek. Morri zaleca stosowanie zaworów metalowych, które poradzą sobie z wyższymi wartościami ciśnienia w oponie.

 Opony wzmacniane włóknami używanymi w lotnictwie

Zwykłe opony do samochodów osobowych są czasami używane w furgonetkach i samochodach kempingowych. Morri uważa jednak, że najważniejsze jest stosowanie opon kategorii C, zaprojektowanych specjalnie dla vanów.

W oponach do samochodów dostawczych konstrukcja nadwozia, pakiet opasania pod bieżnikiem i mieszanka gumy są bardziej wytrzymałe i dostosowane do cięższego użytkowania niż w przypadku zwykłych opon do samochodów osobowych. W praktyce widać to po tym, że opony typu C mniej nagrzewają się pod obciążeniem, co z kolei zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia” – mówi Morri.

Wybierając opony do samochodów dostawczych, należy również zwrócić uwagę na materiały, z których są wykonane, oraz ich trwałość. Wyjątkowe, wzmocnione aramidem ściany boczne zapewniają szczególną wytrzymałość oponom do samochodów dostawczych Nokian Tyres. Włókna aramidowe są również wykorzystywane na przykład w przemyśle lotniczym i obronnym.

Wzmocnione aramidem ściany boczne są bardziej odporne na uderzenia i przecięcia, na przykład na wybojach i krawężnikach. Aramid chroni oponę przed kosztownymi i niebezpiecznymi uszkodzeniami, a nawet może pomóc uniknąć niektórych z nich” – mówi Morri.

Test Mio MiVue 795 – zapisuje z GPS-em ważne szczegóły podróży

Kiedy zmieniasz opony sprawdź również stan bieżnika

 Podczas wymiany opon należy sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach oraz stan ich bieżnika. Prawo stanowi, że opony muszą mieć bieżnik o głębokości co najmniej 1,6 mm. W praktyce jednak, gdy głębokość bieżnika spadnie do 4 mm, znacznie pogorszy się bezpieczeństwo jazdy. Zwiększy się przede wszystkim ryzyko aquaplaningu, a droga hamowania na mokrej nawierzchni również ulegnie wydłużeniu.

Dla tych, którzy dużo jeżdżą, rotacja opon w trakcie sezonu jest dobrym sposobem na zapewnienie dłuższej żywotności i bardziej równomiernego zużycia. Opony na kołach napędowych zwykle zużywają się szybciej niż te na kołach swobodnie toczących się, więc rotacja opon wyrówna ich zużycie i maksymalnie wydłuży żywotność ogumienia. Ten niewielki wysiłek przyniesie duże oszczędności związane z rzadszą potrzebą kupowania nowych kompletów opon” – mówi Morri.

Warunki przechowywania opon również mają wpływ na ich żywotność. Między sezonami powinny one być przechowywane w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu, aby zapobiec wpływowi promieniowania UV lub niewłaściwej temperatury przechowywania na mieszankę gumową.

Hotele dla opon to obecnie popularny wybór. Zapewniają one właściwe warunki przechowywania, a usługa zazwyczaj obejmuje mycie i kontrolę opon” – mówi Morri.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: