Funzeum – ciekawe zjawiska

Funzeum – ciekawe zjawiska. Czego można się dowiedzieć w trakcie zwiedzania tego nietypowego obiektu?

Wielkie odkrycia to efekt ludzkiej ciekawości i kreatywności. Dzięki nim powstały wynalazki i użyteczne rozwiązania. W Funzeum wykorzystującym technologię cyfrową, zarówno dzieci jak również ciekawi świata dorośli mogą rozwijać swoją kreatywność, jednocześnie bawiąc się i ucząc nowych doświadczeń.

Na zwiedzających czekają 2 stałe wystawy „Kolor” i „Światło”, które pozwalają w niestandardowy i interaktywny sposób zapoznać się z tytułowymi tematami. Multimedialne wystawy prezentują wybrane zagadnienia z zakresu fizyki, biologii, historii oraz sztuki. Cały obiekt zaprojektowano tak, aby dostarczał dobrej dawki zabawy i odpowiedniej dawki wiedzy osobom w każdym wieku.

Funzeum

Zwiedzając wystawę zatytułowaną „Kolor” rozpoczniemy swoją przygodę w Funzeum od audiowizualnego wstępu do tego zagadnienia. Następnie zapoznamy się z pryzmatem, dzięki któremu zobaczymy z jak wielu barw składa się białe, „bezbarwne” światło. Zanurzymy się także w tęczy, aby dowiedzieć się jak powstaje to zjawisko i wyruszymy w podróż po pokojach poświęconych jej kolorom. Zamiast jednak zasypywania gości setkami informacji, zwiedzający zobaczą 32 instalacje pozwalające wejść w kontakt z każdym z przedstawionych kolorów.

Jako goście Funzeum będziecie mogli też pobawić się wszystkimi kolorami jednocześnie i odkryć kilka zaskakujących efektów wizualnych, związanych z barwami. Towarzyszyć Wam będą interaktywne instalacje, takie jak „Przesuwane szkła” czy „Kolorowe projektory”. W trakcie zwiedzania pojawią się również nawiązania do historii ludzkości, przedstawiające m.in. niektóre metody pozyskiwania trwałych, naturalnych barwników, które są niezwykle zabawne i ciekawe.

Wizyta w Funzeum pozwoli wyjaśnić także z waszym interaktywnym udziałem tajemnicę zjawiska „termochromizmu”, czyli zmiany koloru danego obiektu pod wpływem temperatury.

Funzeum

Po odwiedzeniu wystawy „Kolor” składającej się z 32 ekspozycji, 7 kolorów i tęczy znajdziecie się w przestrzeni drugiej stałej wystawy zatytułowanej „Światło”. Ta część wystawy poświęcona jest ekspozycji związanej ze światłem, jego odbiciem i lustrami. Na początek traficie jednak do strefy, gdzie zostanie wyłączone światło, abyście wyposażeni w specjalne okulary 3D mogli zanurzyć się w niezwykłej sferze fluo. Pozwoli to na zapoznanie się m.in. z niezwykłym zjawiskiem luminescencji, czyli emisji fal świetlnych przez niektóre ciała.

Na wystawie „Światła” nie zabraknie również dużej ilości zwierciadeł i luster, które pozwolą na uzyskanie niecodziennych efektów wizualnych. Będzie mogli także znaleźć się we wewnętrzu dużego kalejdoskopu i w pokojach typu Infinity Room z prawie 300 lampkami zmieniającymi kolory, odbitymi wielokrotnie w około 100 m2 luster.

Recenzja Oclean Endurance – soniczna szczoteczka

Fluorescencyjny las, planeta przerośniętych kwiatów, pokój nieskończoności czy sala księżycowa wraz z innymi planetami, to tylko niektóre przykłady niezwykłych scenerii dostępnych podczas zwiedzania stałych wystaw w Funzeum. Przestrzeń obiektu zajmuje prawie 4000 mkw. i została tak zaprojektowana, aby uczyć przez zabawę, kreatywnie spędzać czas zarówno rodzinnie, jak i z przyjaciółmi.

Dla ciekawskich dodatkowo w całym obiekcie Funzeum rozmieszczono tablice edukacyjne, wyjaśniające wybrane zjawiska i prezentujące dodatkowe informacje o różnych, interesujących zagadnieniach.

Zwiedzając pierwsze w Polsce Funzeum poza możliwością doświadczania różnych zjawisk w trakcie odkrywania jego tajemnic, można uzyskać odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, m.in.: Dlaczego gwiazdy świecą?, Czym jest luminescencja?, Co to takiego odbijanie światła? czy Jak i dlaczego powstaje tęcza?

Test Eufy HomeVac S11 Reach – na codzienne porządki

Funzeum łączy możliwości technologii cyfrowej z edukacyjną zabawą światłem i kolorem co sprawia, że potrafi zaskakiwać zarówno najmłodszych, jak i dorosłych gości. Czas wakacji sprzyja odkrywaniu nowych miejsc, a nietypowe muzeum otwarte w tym roku w Gliwicach może być ciekawym i atrakcyjnym pomysłem na letnią, rodzinną wycieczkę lub wypad z przyjaciółmi. Nietypowe muzeum mieści się w Gliwicach w kompleksie C.H. Europa Centralna i jest największym w Polsce obiektem edukacyjno-rozrywkowym oferującym multimedialne i interaktywne instalacje, inspirowane magią kolorów i światła.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: