Jak zachęcić i wprowadzić seniora w świat technologii?

Jak zachęcić i wprowadzić seniora w świat technologii?

Mogłoby się wydawać, że wprowadzenie seniora w świat nowoczesnych technologii jest niemożliwe. Faktem jest, że wiele starszych osób czuje obawę podczas korzystania z zaawansowanych urządzeń. Warto jednak pamiętać, że każdy lęk można przełamać!

świat technologii

Zastanawiasz się, jak pomóc swoim rodzicom lub dziadkom? Potrzebujesz praktycznych porad, dzięki którym wszystko stanie się łatwiejsze? Koniecznie sprawdź poniższe wskazówki!

1. Po pierwsze rozmowa

Niejeden senior nie chce słyszeć o korzystaniu ze smartfona czy laptopa. Właśnie dlatego pierwszym krokiem jest rozmowa. Należy wytłumaczyć bliskiej osobie, dlaczego zdobycie nowych umiejętności ułatwi jej życie.

  • Warto wyjaśnić, że nie wszystkie sprzęty są skomplikowane w obsłudze.
  • Warto również pamiętać, że starsze osoby często nie chcą korzystać z internetu z uwagi na ryzyko oszustwa, czy wyłudzenia pieniędzy.
  • Wystarczy stosować się do kilku zasad, aby uniknąć groźnych sytuacji.

2. Wybór odpowiedniego urządzenia

Oczywistym jest, że starsza osoba nie poradzi sobie z obsługą najnowszych sprzętów, które oferują mnóstwo niepotrzebnych funkcjonalności.

Jakie urządzenie wybrać na start? Przede wszystkim proste i niekłopotliwe w obsłudze! Trzeba wiedzieć, że na rynku dostępne są urządzenia dedykowane seniorom. Pod adresem https://satelitarnecyfrowe.pl/smartfon-dla-seniora-ranking/ znajduje się wpis poradnikowy, który ułatwi wybór odpowiedniego modelu smartfona. Bez trudu można znaleźć również laptopy, tablety czy smartfony, które są przyjazne użytkownikom bez doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy.

3. Pomoc w konfiguracji

Zakup urządzenia to nie wszystko. Proces konfiguracji bywa nie lada wyzwaniem dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał do czynienia z danym sprzętem. Najprostszym rozwiązaniem jest więc udzielenie pomocy seniorowi.

Istotne, aby urządzenie zostało w stu procentach dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji. Niezaprzeczalnym plusem jest możliwość usunięcia zbędnego oprogramowania oraz ukrycia funkcji, z których użytkownik nie ma zamiaru korzystać. 

4. Nauka obsługi urządzenia

Nie można oczekiwać, że senior natychmiast zrozumie działanie danego urządzenia. Proces nauki może trwać tygodniami – jest to zupełnie normalne. Zdecydowana większość młodych ludzi od dziecka ma kontakt z technologią. Niektóre osoby starsze nie miały z nią bezpośredniego kontaktu przez całe swoje życie.

Jak można wesprzeć bliskiego? Doskonałym rozwiązaniem będzie napisanie instrukcji obsługi. Taką kartkę lub wiadomość zawsze można mieć „pod ręką”. W przypadku wątpliwości wystarczy jedynie zapoznać się z przygotowaną wcześniej treścią.

5. Nie wszystko od razu

Senior nie powinien uczyć się korzystać z nowoczesnego sprzętu pod presją czasu. Istotne, aby nie przekazywać zbyt wielu informacji od razu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w ten sposób można jedynie opóźnić naukę obsługi.

Natłok treści zniechęca i sprawia, że ucząca się osoba zniechęca się do dalszych prób. Właśnie dlatego na początku dobrze jest przyswoić podstawową wiedzę, a wszystko zależy od predyspozycji użytkownika.

Dopiero po czasie można przejść do bardziej złożonych zagadnień (np. obsługi komunikatorów internetowych czy bankowości elektronicznej).

6. Wsparcie w trudnych chwilach

Zdarza się tak, że senior nie potrafi wykonać danego zadania. Telefon, który według osoby bez doświadczenia jest uszkodzony, może w rzeczywistości okazać się całkowicie sprawny. Niedziałająca aplikacja bardzo często wymaga jedynie akceptacji regulaminu. Zła jakość zdjęć może stanowić wynik brudnego obiektywu. Właśnie dlatego osoby wprowadzające starszych w cyfrowy świat powinny wykazać się cierpliwością, aby w „kryzysowych” sytuacjach udzielić niezbędnego wsparcia.

7. Oprogramowanie ochronne

Prawdą jest, że nie każdy posiadacz laptopa czy smartfona potrzebuje dostępu do wszystkich funkcjonalności sprzętu. Być może dobrym krokiem będzie zainstalowanie oprogramowania ochronnego czy monitorującego. Dzięki niemu można zmniejszyć ryzyko np. włamania na konto bankowe.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: