Generacja internetowa nie rozstaje się z telefonem

Generacja internetowa nie rozstaje się z telefonem

  • Z badań przeprowadzonych na zlecenie OPPO wynika, że osoby w wieku 18-24 lata praktycznie podchodzą do wyboru smartfona.
  • Osoby w tej grupie wiekowej najczęściej wskazywały, że na kolejny telefon wydałyby 2000 zł.
  • Generacja internetowa to ludzie, którzy najbardziej ze wszystkich badanych grup dbają o bezpieczeństwo telefonu.
  • Smartfon jest nieodłącznym elementem życia – blisko 80 proc. osób praktycznie nie rozstaje się z nim przez cały dzień lub korzysta z niego kilka godzin dziennie.
  • Badani stawiają na indywidualizm i personalizację – blisko 70 proc. osób nadal nosiłoby telefon w etui pomimo świadomości, że ich urządzenie byłoby odporne na zarysowania i odciski palców.
  • Badanie pt. „Drivery zakupu smartfona – design a użyteczność – czego chcą polscy użytkownicy smartfonów?” – zostało przeprowadzone w czerwcu 2022 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie OPPO na grupie ponad 1000 osób. OPPO to producent smartfonów i urządzeń IoT.

Generacja internetowa

Szaleństwo i spontaniczne decyzje? Takie określenia przychodzą na myśl odnośnie do pokolenia internetowego. Firma ARC Rynek i Opinia na zlecenie OPPO przeprowadziła badanie na temat kluczowych czynników branych pod uwagę przez młodych Polaków, podczas wyboru modelu smartfona. Wynika z niego m.in., że generacja ta jest bardziej praktyczna niż można generalnie sądzić.
Okazuje się, że wbrew stereotypom są też bardziej pragmatyczni i ostrożni podczas podejmowania decyzji zakupowych. Generacja internetowa to grupa osób, która zaczęła funkcjonować w świecie, gdzie technologia była nieodłącznym elementem ich życia. Powszechnie uważa się, że ci ludzie są szaleni i brawurowi, a decyzje podejmują spontanicznie i na ostatnią chwilę.
Jak pokazuje badanie przeprowadzone na zlecenie OPPO, to, w kontekście decyzji zakupowych smartfonów, stereotypy. Pokolenie internetowe jest pragmatyczne, a decyzje podejmuje ostrożnie po zgromadzeniu i analizie wszystkich informacji. W raporcie „Drivery zakupu smartfona – design a użyteczność – czego chcą polscy użytkownicy smartfonów?” została zbadana grupa ludzi w wieku 18-24 lata.
Komfort użytkowania przede wszystkim

Obraz pokolenia internetowego przez pryzmat smartfona.

Obraz pokolenia internetowego przez pryzmat smartfona.

Generacja internetowa smartfon traktuje jako urządzenie, na którym można robić wszystko. Od rozmów ze znajomymi na czacie, przez przeglądanie social mediów po włączanie zajęć szkolnych online i pracę. Jest to urządzenie, które pozwala młodym Polakom codziennie podczas lunchu czy przed snem szukać inspiracji na studia lub najświeższych informacji ze świata. Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie OPPO, ludzie z tej generacji praktycznie nie rozstają się z telefonem (51 proc.) lub korzystają z niego kilka godzin dziennie bez dłuższej przerwy (26 proc.).

87 proc. osób z pokolenia internetowego nie rozstaje się ze smartfonem lub korzysta z niego kilka godzin w ciągu dnia.

87 proc. osób z pokolenia internetowego nie rozstaje się ze smartfonem lub korzysta z niego kilka godzin w ciągu dnia.

Pokolenie internetowe żyje w ciągłym biegu – brak czasu na śniadanie, bieg na autobus czy szybkie spotkania ze znajomymi. Jak wynika z badania stworzonego na zlecenie OPPO, aby korzystanie z telefonu w takim stylu życia było wygodne, powinien on spełniać kilka warunków. Po pierwsze, czas pracy baterii – kluczowe kryterium przy wyborze telefonu. Prawie 100 proc. osób zwraca na to uwagę. Po drugie, średnia wielkość smartfona, czyli od 5 do 6 cali (67 proc.). Taki rozmiar telefonu łatwo można utrzymać w dłoni. Nie zapominajmy również o wydajności, która jest ważna dla 78 proc. przedstawicieli pokolenia internetowego. Co ciekawe, waga smartfona już nie jest dla nich tak kluczowa, ponieważ tylko dla 39 proc. osób nie jest ona ani ważna, ani nieważna.
Bezpieczeństwo to podstawa dla pokolenia internetowego
Mogłoby wydawać się, że pokolenie internetowe jest najmniej uważne. Okazuje się jednak, że najbardziej spośród wszystkich badanych grup chronią dane telefonu i stosują blokady bezpieczeństwa. Średnia dla wszystkich uczestników badania wyniosła 85 proc. Jednak w przypadku grupy 18-24 lata było to aż 91 proc.! Natomiast 22 proc. badanych w wieku 45-55 lat nie korzysta z żadnego zabezpieczenia.

Obraz pokolenia internetowego przez pryzmat smartfona.

Obraz pokolenia internetowego przez pryzmat smartfona.

Osoby w wieku 18-24 dbają również o zabezpieczenie konstrukcji smartfonów. Wytrzymałość smartfona jest ważna lub bardzo ważna dla blisko 90 proc. osób z tej grupy. Jedynie 1 proc. respondentów w ogóle nie zabezpiecza smartfonów w żaden sposób. Z tyłu najczęściej korzystają z etui typu case, a z przodu ze szkła ochronnego (56 proc.). Najczęstszym powodem używania etui (63 proc., najwięcej spośród wszystkich badanych grup), jest chęć zabezpieczenia smartfona przed zniszczeniem.
Po ile te telefony?
Badani w wieku 18-24 lata to najczęściej osoby, które nie pracują (28 proc.) lub ich zarobki nie przekraczają 4000 zł netto (około 50 proc.). Większość z nich (blisko 70 proc.) do tej pory było w stanie wydać nie więcej niż 2800 zł na swój smartfon.
Natomiast w przypadku kolejnego smartfona dużo więcej osób zdecydowałoby się na droższy model. Na wydatek powyżej 2800 zł zdecydowałoby się około 34 proc., natomiast 17 proc. osób wydałoby na nowy smartfon 2 801 – 3 500 zł. Respondenci w wieku 18-24 lat najczęściej wskazywali, że byliby w stanie wydać na kolejny smartfon 2000 zł (mediana).
Design i ergonomia
Czym jest design? Pierwszym skojarzeniem, które przychodzi nam na myśl to sam wygląd telefonu, czyli jego kształt, kolor czy wielkość. Jednak to nie wszystko. Na design składa się jeszcze jego praktyczność. Telefon według pokolenia internetowego powinien być tak zbudowany, aby korzystanie z niego było szybkie, łatwe i przyjemne.

Czym jest design smartfona?

Czym jest design smartfona?

Jak pokazują badania przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia dla OPPO, na design smartfona, zarówno z przodu, jak i z tyłu zwraca uwagę ponad 70 procent respondentów. A dla blisko 50 proc. badanych jest to kluczowa cecha przy wyborze urządzenia. 65 proc. osób z pokolenia internetowego uważa, że ergonomia telefonu jest szczególnie ważna.

Fot. Paweł Poręcki Smartfon OPPO Reno7 5G

Fot. Paweł Poręcki Smartfon OPPO Reno7 5G

Jeśli pokolenie internetowe kojarzy nam się z brawurą i szaleństwem, myślimy, że ich telefon powinien być mega kolorowy, błyszczący i o niecodziennych kształtach. A to jednak tylko nasze wyobrażenia! Jak się okazuje, najmłodsza zbadana grupa (18-24 lata) preferuje minimalizm. Aż 44 proc. osób wytypowało kolor czarny jako pierwszy wybór, a ich kolejnym wyborem byłby odpowiednio kolor biały i niebieski. Odważniejsze kolory wybrałoby 18 proc. badanych (pomarańczowy, gradientowy czy różowy).

Fot. Paweł Poręcki Smartfon OPPO Reno7 5G

Fot. Paweł Poręcki Smartfon OPPO Reno7 5G

Nasuwa się pewien wniosek – jeśli młodzi wybierają stonowane kolory smartfona, może sami chcą go spersonalizować? Mogłoby to potwierdzić badanie stworzone na zlecenie OPPO, ponieważ blisko 70 proc. uczestników badania w wieku 18-24 nosiłaby telefon w etui pomimo świadomości, że ich telefon byłby odporny na zarysowania i odciski palców. Może to świadczyć o tym, że pokolenie internetowe chce samo mieć kontrolę nad wyglądem telefonu. Ponadto, jak znudzi się im dany kolor mogą go zmienić na inny, kupując nowe etui. Stąd zapewne blisko 60 proc. badanych stosuje etui nieprzezroczyste.
Dobry aparat fotograficzny = dobry content na social media
Zdjęcia z przyjaciółmi, filmik z podróży, szybkie selfie o poranku, a może ładne zdjęcia architektury miasta? Pokolenie internetowe często takie właśnie materiały zamieszcza w swoich social mediach. Nieważne czy to post, czy story, czy może zdjęcie wysłane w wiadomości prywatnej. Każde z nich musi być profesjonalne i jak najlepszej jakości. Dlatego to jest tak ważne kryterium przy wyborze smartfona.

Aż 70 proc. badanych bierze pod uwagę jakość aparatu fotograficznego przy wyborze smartfona.

Aż 70 proc. badanych bierze pod uwagę jakość aparatu fotograficznego przy wyborze smartfona.

Badania wykonane przez ARC Badania i Opinie na zlecenie OPPO pokazują, że aż 70 proc. osób w wieku 18-24 lata bierze pod uwagę jakość aparatu fotograficznego przy wyborze smartfona. Za to już liczba obiektywów nie ma takiego znaczenia dla blisko 50 proc. osób. Badani mają jednak ściśle określone preferencje co do ułożenia aparatu. Około 40 proc. preferuje „wyspę aparatów” na tyle telefonu, a około 26 proc. podoba się wycięcie ekranu typu „notch”. Co czwarta osoba w tym wieku chciałaby, aby aparat przedni był niewidoczny i schowany pod ekranem.

Fot. Paweł Poręcki Smartfon OPPO Reno7 5G

Fot. Paweł Poręcki Smartfon OPPO Reno7 5G

Metodologia
Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie OPPO w czerwcu 2022 roku metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview). W całościowym badaniu wzięły udział osoby w wieku 18 -55 lat, natomiast opisywane przez nas wyniki badań dotyczą młodszej grupy (18-24 lata). Były to osoby podsiadające smartfona na własny użytek i regularnie z niego korzystające. Osoby zakwalifikowane do badania musiały chociaż raz dokonać zakupu smartfona na własny użytek oraz być decyzyjne w zakresie wyboru smartfona na własny użytek. Liczebność próby wynosiła 1000 osób.

Drivery zakupu smartfona - Design a użyteczność - czego chcą polscy użytkownicy smartfonów?

Drivery zakupu smartfona – Design a użyteczność – czego chcą polscy użytkownicy smartfonów?


Dodaj komentarz

%d bloggers like this: