EODC – globalny monitoring powodziowy

EODC – globalny monitoring powodziowy

W Wiedniu funkcjonuje instytucja EODC (Earth Observation Data Centre for Water Resources Monitoring), która prowadzi globalny monitoring powodziowy (GFM, Global Flood Monitoring). Działając w chmurze na bieżąco analizuje dane obrazowe z satelit z misji Sentinel 1, aby namierzać i łagodzić skutki takich wydarzeń, a następnie tworzyć mechanizmy ochrony cywilnej oraz lepszego zarządzania infrastrukturą. Sentinel 1 to z kolei część programu Kopernik, który Europejska Agencja Kosmiczna prowadzi w celu obserwacji Ziemi. Algorytmy mapujące środowiska potencjalnie zagrożone powodzią tworzą wiele warstw na bazie danych z satelit, których łącznie jest 20 PetaBajtów i ta liczba wciąż rośnie.

EODC

W tym celu EODC potrzebowało infrastruktury obliczeniowej, która pozwoli sprostać zapotrzebowaniu na analizę coraz większego zbioru danych. Po zapoznaniu się z szeregiem rozwiązań instytucja ta wybrała serwery Lenovo ThinkSystem SR635 z procesorami AMD EPYC z uwagi na ich wysoką wydajność. Sześć węzłów obliczeniowych i osiem przeznaczonych dla danych jest wyposażona w 64-rdzeniowe procesory AMD EPYC drugiej generacji, dzięki czemu system pozwala dostarczać wyniki analiz bez opóźnień.

Przetwarzamy ok. 7 TB nowych danych z satelit każdego dnia. Chcąc zapewnić wyniki badań codziennie w raptem 5 godzin i tym samym zmniejszyć liczbę ludzi dotkniętych powodziami potrzebowaliśmy ulepszyć naszą infrastrukturę.” — powiedział Tom Clark, szef architektury i działań IT w EODC.

Test Lenovo Tab P12 Pro – ma w sobie moc

— „Naszym celem była poprawa dostępności i wydajności, więc nie chcieliśmy eksperymentować z niesprawdzonymi rozwiązaniami. (…) Rozwiązanie Lenovo na bazie platformy AMD oferowało niezrównane zagęszczenie rdzeni przy o 1/3 większej liczbie rdzeni niż inne konfiguracje.”

EODC

Skutkiem wdrożenia nowego systemu są:

  • 3-krotnie większe zagęszczenie rdzeni i wydajności w przeliczeniu na jednostkę rackową dzięki 2 generacji procesorów AMD EPYC.
  • 50% szybsze przetwarzanie danych z satelit przyspieszyło analizę przeciwpowodziową i raportowanie, dzięki czemu prognozy są dostarczane w raptem 5 godzin.
  • 30-krotnie szybsze wdrożenie nowych środowisk, rozszerzeń i konfiguracji testowych – w jeden dzień zamiast jednego miesiąca dzięki ustandaryzowanej i zautomatyzowanej infrastrukturze przetwarzania kodu.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełnym studium tutaj.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: